Какви изследвания?

  • 591
  • 4
Здравейте, момичета!
Преди броени часове установих, че съм бременна за втори път. Но понеже съгласно сегашните разпоредби имам право на една консултация за първите три месеца, какви изследвания е нужно да си направя, за да съм спокойна, че бременността ми протича нормално? Искам да се изследвам ако не с направление, то на частно, но не искам да чакам толкова дълго. Искам да съм сигурна, че всичко ми е ОК. Помогнете ми, дайте ми информация.
Виж целия пост
# 1
Първо - честито! Лека и безпроблемна бременност ти пожелавам!  bouquet

Ето и информацията:

 А. Диагноза на бременността при първо посещение до ІІІ лунарен месец:
  - определяне наличието и топиката на бременността чрез: бимануално изследване, имунобиологични или    имунохематологични тестове и ехография;
  - определяне срока на бременността;
  - изчисляване термина на раждане;
  - общ преглед и консултация със съответен специалист при наличие на придружаващи заболявания;
  - измерване на ръст, тегло, кръвно налягане, пелвиметрия;
  - параклинични изследвания - кръвна група, Резус - фактор, Васерман, ПКК /Нв,Er, Ht, Le, СУЕ/,кръвна захар, урина /белтък, седимент, бактериологично изследване - при нужда/
  - серологично изследване за токсоплазмоза - при жени с повече от два спонтанни аборти;
  - серологично изследване за рубеола - при данни за контакт с рубеола в хода на бременността;
  - ОГТТ /орален глюкозо толерантен тест/ в случаите с:
   - предишно раждане на едър плод
   - предшестващо мъртвораждане;
   - семейна обремененост с диабет;
   - епизоди в анамнезата за предходно нарушение на въглехидратния толеранс, вкл. и по време на бременност;
   - раждане на дете с аномалии;
   - наличие на глюкозурия по време на настоящата бременност;
   - възраст на бременната над 25 години;
   - повишени стойности на кръвната захар над 6,5 ммол/л.
   При констатиран нарушен въглехидратен толеранс или гестационен диабет бременната се изпраща за консултация с ендокринолог с оглед уточняване на поведението и впоследствие се наблюдава едновременно от специалист акушер-гинеколог и ендокринолог
  - изследване за носителство на Австралийски антиген /при положителен резултат се предлага имунизация на съпруга, ако той е отрицателен/;
  - насочване за консултация и евентуално проследяване на бременността от специалист акушер-гинеколог при наличие на екстрагенитални заболявания
  - изследване на HIV при съгласие на бременната
  - допълнителни изследвания на урината при предхождащи урологични заболявания;
  - изследване на цервикален секрет за гонорея /по преценка и за хламидия/
  - цитонамазка по Папаниколау /осъществяване на ''опортюнистичен'' скрининг за рак на маточната шийка/;
  - генетично консултиране и пренатална диагностика съгласно Приложение 1Б и 3 на тези, които не са консултирани преди бременността;
  - електрофореза на хемоглобин при съмнение за бета-таласемия у бременната /при доказана такава да се изследва и съпруга. При носителство и на двамата - насочване за пренатална диагностика/


Веднага започни да приемаш фолиева киселина! Най-добре - неофолик мета!
Успех! Peace
Виж целия пост
# 2
Доктора ще отговори най-изчерпателно на този въпрос  Peace
Виж целия пост
# 3
Отиди на гинеколог.Там ще ти пуснат необходимите изследвания.Вече знаеш Peaceвсе пак си втора обиколка.Лека и безпроблемна бременност !!! Laughing
Виж целия пост
# 4
 Първо честито за прекрасното събитие  Tada
Ето и 2 линка с информация.
http://www.biberonbg.com/info/izsledvaniq.htm
http://www.bg-mamma.com/site/content/view/744/
  Когато си избереш лекар наблюдаващ бременността, не пречи да питаш и него Wink
Успех!
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия