Как получаваш британски паспорт?

  • 6 989
  • 26
Здравейте, Simple Smile
1. Въпросът ми е ако детето е родено в Англия, то става ли техен гражданин? И ако става, то и родителите му ли стават техни граждани?
2. Наистина ли е безплатно здравеопазването им? Не се ли плаща за раждане? Ако не си плащал здравни осигуровки в България какво се случва?  Rolling Eyes
3. Може ли да се смени фамилия там от българска с английска, без да сме англичани?
4. С бащата на дъщеря ми сме разведени. Живея с друг мъж. Ще ми искат ли някъде документи за биологичния й баща?
5. Чета темите и не мога да схвана, ако единият е самонает, другият има право да работи легално ли?  newsm78
6. Какви професии се търсят най вече там? Като се има предвид и кризата. Мога ли да се занимавам с деца например? Аз съм завършила начална педагогика в БГ. За съжаление трябва да наблегна доста на езика. (бих работила почти всичко като начало, само да се махна оттук).  Sunglasses

Благодаря на всички, които ще просветлят заблудената ми душа.
Виж целия пост
# 1
Мисля,4е наистина си доста заблудена. Така и не ми стана ясно от въпросите ти какви то4но намерения имаШ.  Thinking Най-добре задай питанките се в подфорум По държави, има тема на мамите във Великобритания и те най-то4но биха могли да ти кажат как стоят неЩата,но при положение,4е обясниШ малко по-ясно за какъв казус става въпрос.
Виж целия пост
# 2
s avenue  Rolling Eyes
Виж целия пост
# 3
С много труд, пот и кръв най -кратко казано Crazy

Сега сериозно! Оговори наМ
1.Не, ако детето ти е родено тук, поне единият от родителите трябва да е британец или да притежава т.нар. вечна виза, за да вземе детето паспорт. родителите не стават граждани автоматично-нема токова животно тука Naughty

2. Здравеопазването е безплатно както и раждането, но напоследък разлепиха едни надписи из болниците, че ако идваш от друга държава (може би само заради безплатното лечение), може да ти се наложи да плащаш. Искат ти обикновено при регистрация в болничното заведение име, адрес, данни да джи пи-то, а по тях автоматично ти излиза осигурителния номер, който предполага,че живееш тук.

3.Ако става въпрос за паспорт, естествено,че ще питат.

4.Ако примерно съпругът ти се самоосигурява, ти трябва да имаш т.нар. присъединителна виза, която ти дава право на работа. Поне така беше, но с новите сини карти всичко се измени и мисля,че старите визи отпаднаха newsm78

5.Не можеш да се занимаваш с деца, ако не си изкарала курс за childminder и не си регистрирана+минала един куп курсове за безопастност, първа помощ и прочие. А не е лесно.

А какви професии се търсят newsm78 Знам ли, каквото ти се работи. А и рецесията е толкова голяма, че всеки се е вкопчил в работата си и не смее да мръдне. Уви цените скочиха драстично. Преди храната беше супер евтина, вече уви не е Cry

Но ако си решила да идваш, това не би те спряло. Всяко начало е трудно, но какво пък-ако имаш желание да живееш тук, трудностите само биха те стимулирали да успееш.

Тъй че - успех  bouquet
Виж целия пост
# 4
1. Въпросът ми е ако детето е родено в Англия, то става ли техен гражданин? И ако става, то и родителите му ли стават техни граждани?
Зависи от статута на родителите, дали детето ще стане британски гражданин или не. Трябва поне единият родител да е британец или с право на постоянно пребиваване в страната. Даже и детето да е британче, това не е фактор, който да влияе върху статута на родителите.

2. Наистина ли е безплатно здравеопазването им? Не се ли плаща за раждане? Ако не си плащал здравни осигуровки в България какво се случва?  Rolling Eyes
Нищо не се заплаща за здравеопазването, дори за децата лекарствата са безплатни, но дали имаш право да ползваш тяхното здравеопазване или не, зависи отново от статута ти. Няма нищо общо с това дали си плащала осигуровки в България или не.

3. Може ли да се смени фамилия там от българска с английска, без да сме англичани?
Е, този въпрос не го разбрах  newsm78 Thinking

4. С бащата на дъщеря ми сме разведени. Живея с друг мъж. Ще ми искат ли някъде документи за биологичния й баща?
Тук не, но при напускане на България предполагам ще ти искат пълномощно от биологичния баща.

5. Чета темите и не мога да схвана, ако единият е самонает, другият има право да работи легално ли?  newsm78
Ако единият е самонает, другият има пълен достъп до пазара на труда, след съответните регистрации в хоум офиса.

6. Какви професии се търсят най вече там? Като се има предвид и кризата. Мога ли да се занимавам с деца например? Аз съм завършила начална педагогика в БГ. За съжаление трябва да наблегна доста на езика. (бих работила почти всичко като начало, само да се махна оттук).  Sunglasses
Всичко се търси, стига да нямаш претенции към заплащане и работно време. За учителите, Дорет е била начална учителка в България и започна работа тук като такава, дано тя се включи да ти разясни.
Виж целия пост
# 5
3. Може ли да се смени фамилия там от българска с английска, без да сме англичани?
Имам предвид може ли човек да реши ей така да си смени фамилията, но това е свързано с паспорта. Когато взимаш чуждия паспорт, може ли да си пишеш латинска фамилия и име?

Арвен, благодаря за пожеланията. Ще са ми необходими лятото. Чудя се какъв е този късмет? Докато се наканим да се местим, то кризи, то чудо.  newsm78

А след колко време имаш право да вземеш британски паспорт?
Виж целия пост
# 6
ами след установения срок.
беше 5 години, после тупнаха още 1 год отгоре, та станаха 6 (поне така е за нас със старите визи). За новите за съжаление не знам.
Виж целия пост
# 7
Who can apply for British citizenship and other forms of British nationality?
Цитат
If you are over 18 and have been living in the United Kingdom for the last five years (or three years if you are married to or a civil partner of a British citizen) you may be able to apply for naturalisation as a British citizen. You may also be able to apply for naturalisation if you or your husband, wife or civil partner is in crown or designated service outside the United Kingdom.
И аз си мислех, че са 6  Thinking newsm78

Change of name
Цитат
If you wish to be known by a different name you can change your name at any time, provided you do not intend to deceive or defraud another person. There is no legal procedure to follow in order to change a name. You simply start using the new name. You can change your forename or surname, add names or rearrange your existing names.
Виж целия пост
# 8
Who can apply for British citizenship and other forms of British nationality?
Цитат
If you are over 18 and have been living in the United Kingdom for the last five years (or three years if you are married to or a civil partner of a British citizen) you may be able to apply for naturalisation as a British citizen. You may also be able to apply for naturalisation if you or your husband, wife or civil partner is in crown or designated service outside the United Kingdom.



да де, така пише, но мейби.
За мен ще бъде 6-та година,след като увеличиха с 1 год срока за след 3 годишните визи.
Освен това като получиш вечната виза, чакаш 1 год преди да подадеш за натурализация......
Виж целия пост
# 9
Преди месец споменаха че искат да го направят 10 год.за новодошлите
Виж целия пост
# 10
Мери ме повика и аз хоп Laughing
Мери и Арвен са отговорили на въпросите ти, аз само да допълня.
2. Наистина ли е безплатно здравеопазването им? Не се ли плаща за раждане? Ако не си плащал здравни осигуровки в България какво се случва?
Безплатно е за който не работи, който работи плаща солени данъци, от тях и за здравеопазването. Но здравеопазване не е само раждане и го няма тоя номер боли ме пръста, искам при специалист. ДжиПи-то те лекува с парацетамол и недай си боже си за специалист чакаш 13 седмици и вече или си оздравял или така си се влошил, че и специалиста не може да те оправи.
3. Може ли да се смени фамилия там от българска с английска, без да сме англичани?
Докъде докарахме и фамилията си да сменяме!!!!!!
Не може, фамилията си я сменяш чрез съда в България, защото сте с български акт за раждане и българско гражданство ( надявам се все пак да не се откажете, когато някой ден получите британско), България е така наречената ориджинал кънтри за вас.
Но не си мисли, че едно име оправя нещата. И ти и децата ти си личат от километри, че не сте англичани. Това, което е заложено у теб като манталитет си остава до гроб. И колкото и да не искаш се предава и на децата. Колкото и перфектно да говорим английски отдалече си личи, че не сме англичани.
4. С бащата на дъщеря ми сме разведени. Живея с друг мъж. Ще ми искат ли някъде документи за биологичния й баща?
В акта за раждане предполагам е записан биологичния баща. Това е достатъчно за тук, където искат в документи биологичен баща пишете неговото име, където искат кой се грижи за семейството, пишете приятеля. Но за натурализация се иска паспорта и подписа на биологичния баща.
5. Чета темите и не мога да схвана, ако единият е самонает, другият има право да работи легално ли?
Това е за семейства, ако единия е селф-имплойд, другия може веднага да подаде документи за имплойд. Но пак да кажа, важи за семейства, с брачно свидетелство.
6. Какви професии се търсят най вече там? Като се има предвид и кризата. Мога ли да се занимавам с деца например? Аз съм завършила начална педагогика в БГ. За съжаление трябва да наблегна доста на езика. (бих работила почти всичко като начало, само да се махна оттук). 
Вече никакви професии не се търсят. Рецесията е толкова голяма, че ако гледаш новините на който и да е канал страх ще те хване. Всяка вечер съобщават за фалирали вериги магазини, заводи, с банките поспряха. Това са хиляди безработни. Кого мислиш ще предпочетат да вземат на работа, теб или този безработен англичанин?
За начални учители работа все пак се намира, но ти трябва не само перфектен английски, но и английския с който се преподава, знания за английската образователна система и все искат и стаж и то в Англия. С българската си диплома може да кандидатстваш за работа, но  съобразявайки се с това, което написах по горе отнема години. И ако само си завършила начална педагогика без да си работила като учител е още по-трудно, не можеш да използваш поне в началото опита си от България тук.
Мери, наистина от почти две години за да кандидатстваш за индефинит е 5 години + още 1 за
натурализация. А мисля, че тези, които са селф-имплойд или нещо свързано с картите, тези сини и розови, може да кандидатстват за индефинит след 10  или 14 години пребиваване тук.  Някъде го четох, но не си спомням къде и точно какви бяха условията. Нещата се промениха когато България влезе в Европейския съюз.
Виж целия пост
# 11
Doret ти е отговорила обстойно, но искам да дам и друга гледна точка по:
3. Може ли да се смени фамилия там от българска с английска, без да сме англичани?
Но не си мисли, че едно име оправя нещата. И ти и децата ти си личат от километри, че не сте англичани. Това, което е заложено у теб като манталитет си остава до гроб. И колкото и да не искаш се предава и на децата. Колкото и перфектно да говорим английски отдалече си личи, че не сме англичани.

За възрастните съм съгласна въпреки че много зависи на колко години си дошъл тук. За децата много бързо се асимилират от обществото и след 2-3 години (а пък за родените тук и по-бързо) няма съществени разлики. Големият ми син започна училище септември, учителката разбра че той е дву езичен едва след като ме видя мен и аз я информирах  Whistling. Тази почти тотална асимилация обаче води и до други "придобивки" като трудност при говорене на български; различно държане от български връстници и тн. Доста е "странно" детето ти да говори с акцент, англ структура на изреченията и бълг реч из пръстена с англ думи. Това е личен опит за други може да е различно. 

6. Какви професии се търсят най вече там? Като се има предвид и кризата. Мога ли да се занимавам с деца например? Аз съм завършила начална педагогика в БГ. За съжаление трябва да наблегна доста на езика. (бих работила почти всичко като начало, само да се махна оттук). [/quote]

Работа в областта на медицината, фармация си има и ме се усеща рецесията - хляб и лекарства винаги са нужни. Tired

Doret  каза: Кого мислиш ще предпочетат да вземат на работа, теб или този безработен англичанин?
Истината (поне моята) е този които има подходящата квалификация и опит. Heart Eyes



Виж целия пост
# 12
Doret  каза: Кого мислиш ще предпочетат да вземат на работа, теб или този безработен англичанин?
Истината (поне моята) е този които има подходящата квалификация и опит. Heart Eyes
E, да, но с едно "Аз съм завършила начална педагогика в БГ" въпроса ми остава същия.
Виж целия пост
# 13
Душата, съжалявам ако нашите отговори са те стреснали, но наистина нещата са такива.
Добре е човек да е подготвен за изненадите.
Виж целия пост
# 14
Doret  каза: Кого мислиш ще предпочетат да вземат на работа, теб или този безработен англичанин?
Истината (поне моята) е този които има подходящата квалификация и опит. Heart Eyes
E, да, но с едно "Аз съм завършила начална педагогика в БГ" въпроса ми остава същия.

Питате ли ме мене, след като имам диплома от УНСС трябваше три години да бъхтам в колеж, за да си взема тапията за счетоводител.
Никой не му пука,че си с хубаво образование от бг за съжаление!
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия