Приготвяне на храна в чугунени съдове?

  • 17 057
  • 21
Някой от вас ползвал ли е чугунени съдове за готвене? Имате ли добри рецепти или препоръки за това как се ползват? Имам "dutch oven", което е горе-долу като тава с капак, както и един голям тиган.
Виж целия пост
# 1
Tandoori аз лично не съм готвила, моите са керамични. Порових обаче и открих една много  интересна дискусия, в която има и споделени начини на приготвяне на различните храни.

http://www.bonapeti.tv/forum/viewtopic.php?t=182

Дано съм била полезна  Hug
Виж целия пост
# 2
аз имам един тиган, наследство от бабата на мъжа ми, т.е. е патиниран.
много съм доволна от вкуса на приготвената там храна.
палачинките стават крехки и сочни, в тефлона абсурд да станат такива.

единственият недостатък е теглото на съдовете Confused

точно днес се чудех дали да не си купя една тенджера,
беше 26 см, едвам я вдигнах с дясна ръка  Rolling Eyes
само това ме спира Whistling
иначе ме кефят, че са и за фурна и за индукционни котлони, нооо много тежки  Crossing Arms
Виж целия пост
# 3
Еххо, благодаря ти за интересния линк. Аз доста прочетох по въпроса, но това което ме изненада най-много беше, че приготвената там храна се обогатява с желязо, затова се препоръчва на хора с анемии и липса на желязо да използват такива съдове.
Тук има голям избор, не са много скъпи, дори бих казала са на почти същите цени като доста по-боклучави съдове за готвене.
Ето например сайта, от който аз си взех моите :
http://www.lodgemfg.com/
Има доста информация, ако на някой му е интересно.
Това е dutch oven, който аз си взех:


а тигана е подобен на този, но не е оребрен:


Аз по много причини взех такива, но ми се искаше да чуя и мненията на хора, които са ги ползвали, изпитани рецепти, хитринки.
Намерих такива на английски:
http://whatscookingamerica.net/Information/CastIronPans.htm
тук пише за желязото:
http://whatscookingamerica.net/Information/IronCastIron.htm
В момента нямам време да пусна много линкове, но ако има някой друг заинтригуван от готвенето в  чугун, ще се радвам да споделите опит! Peace

Ася, тежки са, няма спор! Обаче определено от това, което научих аз е по-здравословно тяхното използване, освен това могат да издържат на високи температури- например на открит огън, камина, могат от котлона да влязат директно в печката, въобще аз виждам доста плюсове засега, дано мисля така и след като ги пробвам  Laughing. Засега съм ги подготвила за ползване, пишеше, че са намазани и изпечени и могат да се ползват направо, но аз предпочитах и аз да го направя за всеки случай Simple Smile. Ти някакви трудности в поддръжката и т.н. срещала ли си?
Дай рецепта за тези палачинки моля те Simple Smile Чувала съм, че стават и хубави катми също така, но никога не съм правила дори на обикновен тиган.
Виж целия пост
# 4
Tandoori , аз имам 3 тигана, но само мъжа ми ги ползва, най-често за яйца или бекон с яйца. Не ми харесва, че всеки път мия и като направим сийзънинг се омирисва цялата къща. Иначе, всичко става вкусно, но нямам специални рецепти.
Виж целия пост
# 5
Ти някакви трудности в поддръжката и т.н. срещала ли си?
Дай рецепта за тези палачинки моля те Simple Smile

мисля, че има 2 вида съдове newsm78
аз имам тиган като този, който си показала, също неоребрен.
той не се мие с вода и веро.
слагам едра сол и с една салфетка търкам докато поеме мазнината и евентуално да махне, ако има загоряло.
после с нова салфетка пак забърсвам.
в началото преди да получи патина след всяко почистване се маже с малко мазнина. (пак със салфетка с малко олио или зехтин, за да няма достъп на влага до метала)

преди да получи патина всичко залепва по тигана Tired
аз имам един по-малък и още всичко лепне на него Crossing Arms
жуля с тази сол  ooooh!, после мажа тънък слой олио, за да не ръждяса Peace

другите съдове изглеждат вътре емайлирани.
вчера гледах такава тенджера.
предполагам, те този вид се мият нормално. предполагам, че не им трябва патина Thinking
като се сетя коя фирма ги произвежда ще сложа линк... Whistling

за рецептите:
освен много вкусни палачинки стават и много вкусни картофи соте.
може би от високата Т,незнам, но са ми значително по-вкусни от тефлоновите картофи.
аз премахнах тефлона окончателно де Peace

палачинки:
по 1 яйце на порция (палачинки за 4 човека = 4 яйца)
разбиват се с щипка сол и се добавя брашно да стане на гъста паста без бучки.
разрежда се бавно с прясно мялко до консистенция на боза.
после се добавя 1 - 2 с.л. разтопено масло или олио и се разбърква.

печат се в ненамазнен тиган (аз моя патинирания не го мажа, но ако твоя лепне може да мажеш с четка....)

тази рецепта ми я даде една французойка от Бретан, които са известни с техния Crêpe

картофи соте:
картофи, сварени предния ден или просто изостанали
1-2 скилидки чесън, розмарин или копър (аз слагам розмарин на стари картофи и копър на млади)
от мен слагам 1 глава лук.

картофите се белят и се режат на шайби слагат се в загрята мазнина със сол и розмарин.
разбъркват се внимателно да не се разпаднат.
добавя се лука на ситно.
малко преди да са готови се слагат чесънът и копър (в случай, че не се ползва розмарин).
пържат се до златисто.

лукът се слага след картофите, защото на картофите им трябва повече време и лука прегаря, ако се сложи първо.
Виж целия пост
# 6
От години готвя в чугунен гювеч. По-икономичен е от керамичните- храната става по-бързо, вкусовите качества са същите. Идеален е за месо. Е, много тежи, ама се свиква.
Виж целия пост
# 7
аз също готвя от години в чугунени съдове и храната в тях става много по вкусна и наподобява сготвената в керамика.Гювеч например в чугунен съд става божествен. Правя също така нареченият от баба ми книжен кебап/кеат кебап/ не съм сигурна ,че се пише така . Прависе с пресен или стар лук, чесън, свинско и е задушено всичко в лозови листа,Ако някой го вълнува мога да дам рецепта.
Виж целия пост
# 8
Аз заместих скоро всичките си тефлонки с касероли като тези http://www.kitchencritic.co.uk/upload/2008/05/le-creuset-teal-20cm-casserole.jpg. Готвя в тях като във всяка друга тенджера. Единственият минус до сега /освен безумното тегло  Crazy / е че когато я измия /което правя само на ръка и допълнително оказва добро влияние върху бицепсите ми/ трябва веднага да я подсуша, защото ако я оставя да си съхне сама, то после има кръгче ръжда. Тиганът ми е от оребрените- готин е, но на скара не го докарва в никакъв случай  Thinking
Виж целия пост
# 9
. Правя също така нареченият от баба ми книжен кебап/кеат кебап/ не съм сигурна ,че се пише така . Прависе с пресен или стар лук, чесън, свинско и е задушено всичко в лозови листа,Ако някой го вълнува мога да дам рецепта.
Заинтригува ме! Rolling Eyes Давай! Praynig(Може и на лични, ако тук  е нежелателно размиването на темата  с рецепти)
Виж целия пост
# 10
Заинтригува ме! Rolling Eyes Давай! Praynig(Може и на лични, ако тук  е нежелателно размиването на темата  с рецепти)

О, не, не! Спокойно давайте рецепти! Затова съм пуснала темата Simple Smile Аз направих пиле с мащерка и американски палачинки в моите за пръв опит Wink Станаха чудесни Simple Smile
Виж целия пост
# 11
За около година ползвахме изключително чугунен тиган (Lodge), мислех, че сме намерили алтернатива на тефлона. Уви, след като пържихме няколко пъти риба, миризмата проникна в патината и с нищо не можахме да я премахнем. Сега вече изобщо не го ползваме, не само че омлетите миришат на риба, ами когато го забърсвам после със салфетка - тя винаги става черна.  Confused  Преминахме на тиган от неръждаема стомана с двойно дъно...
Виж целия пост
# 12
много се извинявам, че отговарям чак сега,но не предполагах  ,че някой ще прояви интерес и не съм преглеждала темата. Книжен кебап: 1 кг. свинско от плешката/ в оригинала се прави с агнешко месо, но ние такова не ядем Laughing/ 12 връзки пресен лук ,6 връзки пресен чесън, 1 връзка магданоз, 1/2 връзка пресен джоджен, сол и черен пипер на вкус и 150 гр. масло. Месото се нарязва на парчета  3 на 3 см., зелените продукти се нарязват на ситно и заедно с маслото всичко много добре се смесва . Чугуненият съд се облепва с лозови листа, но така ,че част от тях да излизат извън борда му защото трябва с тях да се завие ястието. Допълнително се слагат листа и отгоре. Моят съд е с капак ,но ака няма такъв се завива във фолио. Ястието се пече на бавен огън около 1 1/2 часа, маха се капака отвиват се горните листа и се допича. Трябва да остане на мазнана ,почти без сос. През зимата го правя със стар лук. Около 700 гр. и 1 голяма глава чесън. Другите подправки замествам със сухият им еквивалент. Не се смущавайте от количествата лук и чесън, след 2 часа топлинна обработка те практически изчезват.
Виж целия пост
# 13
Чушчица, благодаря за интересната рецепта!  bouquet
Тоо. звучи вкусно, ама... аз като налетях на темата без да имам чугунени съдове! EmbarassedЗадържа ме това, че сготвеното в тях е полезно при амнемия... Не, че я имам, но знам вече на кого бих помогнала с тази идея!...
Та казвай: този кебап  в какво друго бих могла да го направя? newsm78
Виж целия пост
# 14
ами естествено в керамечен съд, гювеч или просто в тава. Баба  го правеше в тава ,но завиваше всичко ,като плик в амбалажна хартия/днес- хартия за печене/ Между другото ,ако си от София, вчера открих фантастични съдове от керамика-испанско производство ,на ул.Любен Каравелов. Фантастичното освен качеството им е и това,че са по 10-15 лева в зависимост от размера Laughing/което не е без значение/Яденето е много,много вкусно.Няма да сбъркаш ако го опиташ.  Laughing Laughing
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия