Предсоящ телк при родител в чужбина

  • 2 805
  • 13
Здравейте,на сина ми предстои да мине на ТЕЛК за преосвидетелстване,той е с детска церебрална парализа,има 77%инвалидност определена с предишното решение на ТЕЛК. но аз съм в чужбина.Той живее при жена,която е упълномощена от мен да го представлява навсякаде,включително и на комисията.С бащата на детето сме  разведени и правата за отглеждане са предоставени на мен.
Верно ли е,че след като аз не съм в България  детето не може да мине на ТЕЛК и да получава парите,предвидени от закона за дете инвалид ?Служител от социално подпомагане е изразил това мнениер, и по-точно че парите се дават на майката,за да се грижи за детето...
Благодаря ви!
Виж целия пост
# 1
Изказвам лично мнение, не компетентно. Това на мене ми звучи несериозно. Как така парите се дават, за да си гледа майката детето? Парите се дават защото детето е увредено. Друг въпрос е ако се дават на майката като личен асистент и тя съответно да е запрашила в чужбина. Според мене при условие, че сте оставили такова пълномощно не би трябвало да имате проблем  Peace. А и то първо се минава на комисия, после през социалните   Wink Whistling
Виж целия пост
# 2
Сигурно са имали предвид, че трябва да се преведат по сметка на майката. Съответно за откриване на сметка на името на майката трябва да има пълномощно или ако тя има вече такава сметка трябва да се посочи.
Виж целия пост
# 3
Дороти, детето ще се явява на преосвидетелстване, т.е. майката има вече открита сметка. Просто при попълването на документите в социалното ще се посочи тази сметка. Не разбирам, защо "компетентния" служител се опитва да прави сечено на жената. Поне аз така разбирам нещата  Thinking
Виж целия пост
# 4
В такъв случай, да не дават обяснение къде е майката, защото явно служителките много се задълбочават.
Виж целия пост
# 5
Незнам, но тук във Враца имаше случай когато ние минавахме на телк, с нас имаше и едно дете с баща си, а майката беше в чужбина и те го върнаха за друга дата, тъй като пълномощното не било написано, че точно за там и точно за явяване на комисия. А той бащата имаше пълномощно да я представлява пред всички инстанции. Та се върнаха до Видин и на ругата дата незнам какво е станало.
Виж целия пост
# 6
Т.е майката без бащата може да се яви пред комисията с детето си, а бащата трябва да има пълномощно  newsm78. Защото ние когато се явявахме, бяхме аз с детето и не са ме питали нито за семейно положение, нито за пълномощни. Няма логика да върнат таткото щото нямал пълномощно, нали все пак му е баща  Rolling Eyes
Виж целия пост
# 7
Благодаря на всички които писаха на темата.
Детето е на на комисия в петък,в пълномощното съм записала"упъномощавам....да представя...пред ТЕЛК за преосвидетелстване,както и пред служба "социално подпомагане" ВЪВ ВРЪЗКА С РАЗПРЕДЕЛЯНЕ И ПОЛУЧАВАНЕ НА ДЕТСКИТЕ НАДБАВКИ И ПОМОЩИТЕ ЗА ИНВАЛИДНОСТ,КАТО ПОДАВА СЪОТВЕТНИТИ МОЛБИ И ДОКУМЕНТИ ПО НАДЛЕЖНИЯ РЕД...
С адвокотката мислехме,че това ще е достатъчно ,но още когато трябваше да се подаде молба за подновяване получаването но двойни детски надбавки "ударихме на камък" със същото обяснение"парите се дават на майката за  да гледа детето,тоест майката я няма,няма и пари за детето.Намерихме познат,който прие документите и всичко се уреди но е необяснимо защо получаването на парите зависи от това дали майката е в Бг?Нале детето е български гражданин и живеещо в Бг?/А също и инвалидизирано от бг корумпирани лекари/?Съжалявам за отклонението но това е самата истина..
А иначе банковата карта на която се изпращат парите е валидна до песец май но аз съм упълномощила жената да я поднови.
Въпроса е че в социално подпомагане служителите няма да  приемат документите  от упълномощената от мен жена..
Имате ли идея къде има публикуван правилник или закон който да тълкува ситуацията в която сме ние?

Виж целия пост
# 8
Не би следвало да не приемат документите социалните. Не знам законите, говоря от личен опит. 3 пъти сме подновявали телк на дъщеря ни (която не е мое биологично дете), като и трите пъти аз ходих да се разправям с документи, комисии и социални, понеже мъжа ми го нямаше. Имам пълномощно, в което пише, че имам право да го представлявам пред всички инсттитуции, за всичко, свързано с детето. И толкова. Само един път една леля в социалните реши, че нямам право, та се наложи да и дам да прочете пълномощното втори път  Mr. Green

Месечната добавка за социална интеграция се отпуска по молба-декларация по утвърден образец, който може да бъде получен от дирекция “Социално подпомагане”. Надлежно попълнената и подписана молба- декларация се подава от правоимащото лице или упълномощено от него лице, до дирекция "Социално подпомагане" по постоянен адрес. При подаването на молбата се представя и документ за самоличност на титуляра на молбата. Той е необходим само за справка и проверка на данните, попълнени в молбата, която се осъществява при самото подаване и се връща веднага на приносителя. От тук.
Виж целия пост
# 9
ТЕЛК-а на дъщерями, 8-год., изтича през м. април. Проблемът е, че през 2007 е издаден в гр. Враца, а сега сме жители на гр. София. Какво трябва да предприема, трябва ли да чакам  писмо и от къде? Къде в София ще ми обяснят процедурата?  newsm78     В момента учи в помощно училище и съм много доволна от отношението там.  bouquet
Виж целия пост
# 10
ТЕЛК-а на дъщерями, 8-год., изтича през м. април. Проблемът е, че през 2007 е издаден в гр. Враца, а сега сме жители на гр. София. Какво трябва да предприема, трябва ли да чакам  писмо и от къде? Къде в София ще ми обяснят процедурата?  newsm78     В момента учи в помощно училище и съм много доволна от отношението там.  bouquet

ул Иларион Макреополски близо с бул Хр Ботев. Отделно си има гише за деца - там не съм виждала опашка.
Виж целия пост
# 11
Много благодаря за бързия отговор!  bowuu
Доколкото разбрах, да не чакам някакво писмо, а да си ходя сама да проучвам нещата, каква е процедурата и какви документи ще мии трябват.
Виж целия пост
# 12
Писмо не чакай, аз така чаках, а се оказа, че за деца не пращали писма. Трябвало ние да се интересуваме. Дороти ти е дала адрес, най-добре питай направо там, да не се разкарвате няколко пъти.  Hug
Виж целия пост
# 13
Ми щом сте си сменили адреса и според мен е редно да си питате, за да сте спокойни.

Аз като правя справка нося само стария ТЕЛК и лична карта, но аз правя за възрастен. Ми   newsm78 някакъв документ за самоличност на детето например, акт за раждане и лична карта на майката и ТЕЛК. Ама разсъждавам само логически.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия