Октопод

  • 33 460
  • 30
Имам голямото желание да си приготвя октопод в къщи.
Първият ми опит не се оказа много успешен , затова приемам съвети какво да  направя за да не ми стане жилав октопода.
Първият път изчетох сумати рецепти , но друго си е някой да сподели личния си опит!
Виж целия пост
# 1
Нямам личен опит, но темата ме интересува Peace.
Днес в Бон Апети показаха един испански метод на обработка.
Приготвя се една огромна купа с лед и октоподът се потапя за 1-2 мин във врящя вода и след това 1-2 мин в лед.Това се повтаря 3 пъти, след което се вари около 1 час.
Виж целия пост
# 2
радвам се ,че сте отворили нова тема по този въпрос. и аз гледах сутринта, но изпуснах колко време топи във водата и щях да влизам в сайта на бон апети. аз имам печален опит с октопода и също се интересувам от пробвали.
Виж целия пост
# 3
http://www.bonapeti.tv/recipe_view.php?t=date&id=4395

Ето тук е рецептата за варенето. Тъкмо и на мен ми се преяде в домашни условия и мислех да търся рецепта.
Виж целия пост
# 4
Яла съм октопод на скара. Превъзходен е! Но как се прави...не зная.
Виж целия пост
# 5
  Вари се с оцет и сол около час полу-отхлупено. Готов е, когато го боднеш с вилица и тя влезе спокойно. Сварения октопод се реже на парченца- обикновено колкото хапки, лимон, сол, зехтин, пипер, магданоз, а може и мента да сложиш. Оставя се известно време да хване от маринатата.
Преди да го сервираш изстискай малко лимонче и поръси с магданоз.
  За печеният октопод на скара знам, че се вари около 20-30min, оставяш го да се охлади във водата, в която е врял. После можеш да сложиш пипалата на скара цели или да ги нарежеш на парченца и ги направиш като шишче с малко поръсено олио (по желание е то). Няколко минути и е готово.
  Дано ти хареса  Peace
Виж целия пост
# 6
ще ти кажа аз как го приготвям.
Аз купувам малки октоподи-baby octopoоd.Когато заври водата,слагам малко сол и пускам октоподите-(по принцип са 2 или 3 малки).Когато започне да ври отново засичам точно 5 мин.Не знам защо ги варите  1ч.,30 мин.-сигурно затова стават  жилави.След 5 мин. ги вадя от водата и ги оставям в чиния да изстинат ,нарязвам ги.Най-често ги използвам за салати.Нарязвам зелена салата(маруля) и зелен лук,слагам синьо сирене,маслини ,октопода,подправки ,изцеден лимон,зехтин.Отгоре поливам с Ranch сос.Отделно приготвям паста,не знам как им казвате-изглеждат дълги и плоски,навити на топка.Варя 1 топка и окрасям чинията по края
Виж целия пост
# 7
.Не знам защо ги варите  1ч.,30 мин.-сигурно затова стават  жилави.
...защото не става въпрос за малки октоподчета, а за голям такъв.   Peace
 
  Има вариант (по-горе прочетох за потапянето), в който се потапя 3-4 пъти във вряща вода само да се попари и да му се навият пипалата. Това предварително, но след това така или иначе трябва да си се вари до готовност на мин. огън.
  Забравих да кажа в горната рецепта, че може да се добави и чесън.  Peace
  А тази паста дълга и плоска се казва талиатели, на гнездо навита.   bouquet
Виж целия пост
# 8
Аз го приготвям с картофи в тенджера, запържвам си лук и моркови, прибавям изчистения и нарязан на парчета октопод, малко домати от консерва, после изсипвам нарязаните картофи, вода да покрие , едно бульонче, черен и червен пипер  и готово.
Виж целия пост
# 9
здравейте
Аз същи си купувам от малките октоподчета и ги варя не повече от 20-30 мин на слаб огън, защото са ми казвали 4е колкото по ги вариш по жилави стават. Като станат готови ги до-обелвам /махам им кожата не знам защо но го правя/ и ги окосявам със сол, лимон или оцет магданоз или там както си прецените получава се нещо хубаво.
Виж целия пост
# 10
Моят първи опит с приготвянето на октопода беше точно този испанки вариант-топла и студена ведо последователно , след което го варих около 40-50 мин.-такава беше рецептата ,самият октопод беше около 1 кг.-т.е. не голям.В крайна сметка за мен месото си беше леко жилаво.Едната част от октопода го мариновах с лимонов сок, зехтин,чесън, копър и половин изцеден портокал- доста добре се получи. Хвърлих и две пипала на скарата да видя какво ще се получи - но честно казано нищо не  стана,т.е. остана си жилав.
В крайна сметка не знам дали съм го преварила или е имало нужда от още варене.
То рецепти за приготвяне хиляди , но повечето  пишат - вариш до готовност.Но колко време е това???????
Виж целия пост
# 11
За да стане крехък, преди да се престъпи към приготвяне, трябва да се "начука" /като пържола/.
Лично аз предпочитам замразения октопод, при самото замразяване мускулните му влакна се разрушават и не е нужно начукването.
Изчаквам да се размрази на стайна t, почиствам го, след това варя около час, понякога и повече, зависи от октопода.
Във водата слагам един лимон, малко вино, магданоз, сол, понякога и нарязани зеленчуци.
Когато е готов го изваждам, режа на големи парчета и го мятам на скарата.
След това го поръсвам със риган, заливам със зехтин и малко балсамико,  лимон отстрани и става прекрасно.  Mr. Green
Виж целия пост
# 12
И аз знам, че основното при приготвянето на голям октопод е "начукването".
Миналата година в Гърция хванахме октопод с харпун и незнаехме как да го приготвим - местните ни казаха, че октоподът се удрял 100 пъти в скалите Laughing
Виж целия пост
# 13
Това с "начукването " е точно така, но октоподите които ги продават в магазините  предваритерно са обработвани в центрофуги точно по тази причина.Дори ги продават и изчистени, остава само да се махне една човчица отдолу с която се храни.
Виж целия пост
# 14
Октопод с вино

Октопод с оцет
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия