Моля за съвет:Проблем с Физическото развитие на моето близначе

  • 5 467
  • 53
Здравейте отдавна не съм писала във форума . Затова ще опиша по подробно за какво става въпрос. На 8 май миналата година се родиха мой те две близначки без проблем и износени. Нямаше и никакви проблеми с тях след това.Само това че едната е хипер активна а другата за разлика от нея е по бавна във всичко по късно започна да си държи главата изправена по късно започна да играе с играчки. До 9 януари тази година. Отидохме на консултация при тяхната педиатърка др. Краева от която съм много доволна и тя ми каза че едната близначка която по принцип я водят за втори близнак е започнала да изостава във физическото си развитие  затова според нея трябва да отидем в клиниката по ДЦП за рехабилитация.  А това тя отсъди като я сложи да седне и тя клюмна на пред обясних и че  и се спи и затова така се държи но според нея не е това.Ходихме там при др Тодорова от която не останах много доволна през цялото време тя изтъкваше какво не може да прави бебето. Според нея от понеделник трябва да започнем двуседмичен курс с физиотерапия и електростимулация. Имали някакви отрицателни въздействия и рискуваме ли като го правим. Имали някой във форума с такива близнаци толкова различни.
Виж целия пост
# 1
galla99 , "Имали някой във форума с такива близнаци толкова различни."

здравей, "толкова различни" чак  Laughing, да аз ще пиша за моите, но съм сигурна, че повечето от разнояйчните близнаци са така и ще се убедиш сама като се включат и други мами.
При нас е същото, първият близнак е Марлен /тя е по-голяма/ роди се 3,250кг, а втората е Анна Мари 2,880кг, в момента са на 1 годинка и разликата им е точно 2 кг, а и както ти си описала по-горе и при нас е  така с развитието, това което прави първия близнак го прави втория след месец /сядане, хващане, изправяне, прохождане и т.н./.
Не мисля, че има място за притеснение, а ако имахме по 1 дете и нямаше с кой да се сравнява, тогава нямаше да е проблем, дали ще проходи на година или година и 3 месеца примерно  Laughing
Все пак ти познаваш най-добре децата и ако нещо те притеснява, се посъветвай и с други специалисти.  Hug
Виж целия пост
# 2
На първо място, мноооого те моля, наистина те моля, да не прилагате на детето никаква електростимулация.  Praynig Praynig Praynig Това е опасно и по-скоро може да навреди. Виж физиотерапиите, незнам, дори и да не помогнат, май няма да навредят.  newsm78

Сега за моите. Родиха се почти еднакви и се развиваха еднакво до 5-ия месец. И оттам Йордан - вторият близнак, започна да изостава. Христо седеше или поне се опитваше, после започна да седи на колене, да се изправя и т.н. Когато отидохме на консултация (не помня вече коя, някъде 6-7 месец) педиатърката го сложи да седи и той се сгъна напред като сандвич в тостер.... не преувеличавам. Просто главата му падна между краката, така се сгъна.  #Crazy И тя като се шашна и веднага на консултация със специалист. Аз й казах, че нямам намерение да се шашкам и ще изчакаме още месец. На следващия месец, положението отново беше доста "меко", но поне се задържаше за няколко секунди. Тя пак искаше да ни праща на специалист, но аз ги бях водила на ортопед и бях спокойна. В крайна сметка детето напредваше, просто по-бавно.  Peace И така, Йордан сега  енаравно с брат си - проходи заедно с него, седи, скача, дивее.  Grinning

Знам, че може да има проблем, но не бързайте. Ако трябва се обърнете към някой, който ще ви прави гимнастика или ще даде нещо хомеопатично.  Hug

ПП Не мога да разбера защо някои хора смятат, че щом са близнаци, задължително трябва да има някакъв проблем?  newsm78
Виж целия пост
# 3
подкрепям мнението на DessiJ   Peaceне бърза с електростимулации.
моите също се развиваха различно, но никога не е имало съмнение, че едната изостава, а са родени в 33 седмица.
Виж целия пост
# 4
Здравейте,
и моите момчета се развиват различно,
ако единият на 3 месеца вече се въртеше като пумпъл и дигаше главата другият почти неможеше да се обръща сам до не си спимням кога,
единият първият винаги съм забелязала върви 1-2 седмици пред другият,
просто за всичко и за колики ,и за зъби,и за прохождане точно 2 седмици разлика и за други неща но точно той пък едва сега след нова година окончателно се научи да ака на гърне,до скоро все в гащите и тогава ми казва,така се бях притеснила,а вторият отдавна няма проблеми с това,просто са си много различни,
на мен на кг от зачеването си до сега си вървят еднакви с малка разлика,
според мен изчакайте и сама преценете как се развива детето и тогава такива лечения предприемайте Peace
Виж целия пост
# 5
Благодаря на всички за бързите отговори. Искам само да попитам защо електростимулацията да е опасна DessiJ и с какво е опасна. Правихте ли някаква гимнастика за да се развиват заедно.
Виж целия пост
# 6
аз не разбрах дали са родени по нормален механизъм и дали са разнояйчни.
Хиперактивност по принцип е диагноза, ако едното дтенце е по-жизнено, това далеч не го прави хиперактивно. А иначе, макар децата да са различни, има някакви неща, които обичайно умеят на дадена възраст, вероятно това е имала предвид лекарката.
Виж целия пост
# 7
Не се притеснявай и моите са така. Е, ако е наложително да се ходи на физиотерапия - няма лошо, ще го научат на много хубави неща, а пък бебетата много обичат тези занимания.  Аз пък си мислех в началото, че по-малкото ми мишле нещо не е наред .....ама то се оказа, че е с темперамента на баща си - "докато се наведе и охлювът се шмугнал..." По отношение на моториката закъснява поне с 1 мес., но пък много повече го бива в сърдечните работи - раздава целувки, прегръща и гали плюшените играчки....
Не знам какво да ти кажа за електростимулацията - потърсих информация и не излажда страшно ама знае ли човек... Потърси второ мнение Hug
Виж целия пост
# 8
Едва ли има близнаци във форума, които са се развивали във всичко абсолютно еднакво, пък дори и да са еднояйчни. Според мен грешката, която правят мнозина е да гледат на децата като едно цяло, след като са близнаци, а не като отделни личности. И моите се развиват съвсем различно още от самото начало. Втората родена (понеже беше отгоре и имаше повече място в корема  Simple Smile) е по-активна и винаги върви малко по-напред от сестра си що се отнася до моториката. Някъде към 8 месеца вече пълзеше докато другата дори не успяваше като хората да се обръща от гръб по корем и само лежеше на пода и беснееше, че не може да се движи като онова човече, дето обикаля около нея #Cussing out И аз даже бях започнала да се притеснявам почти, но изведнъж като се отприщи започна и да се обръща и да пълзи и да се изправя. Проходиха със съвсем малка разлика. Така че е съвсем нормално да се развиват различно. Нито едната е хиперактивна, нито пък другата закъснява, просто са отделни личности и всеки има своите темпове.
В този смисъл сега едната като има вече 20 зъба, а другата само 8 да не би да изостава? На стимулация за зъбоникнене ли да я водя?  Grinning
Ная твое място не бих почвала терапии, а бих изчакала още малко, без да се притеснявам.
Виж целия пост
# 9
И аз д кажа, че няма еднакви деца, дори и близнаци. Моите са родени 1 месец и 1 седмица по-рано и в началото, така или иначе, вървяха малко по-назад от връстниците си. До 1 г. настигнаха другите деца, но разликите между тях си останаха - и във физическото развитие, и в справянето с нещата, и във всяко едно отношение. Въпрос е също и на темперамент. Едната винаги е била по-подвижна, по-бързо прави нещата от сестра си, по-лесно се учи и т.н. Изправи се 1 месец по-рано, проходи 2 месеца по-рано, проговори 2-3 месеца по-рано. Сега вече казва "Р" от близо 1/2 година и познава (дори и пише) всички букви, докато сестра й понякога говори по бебешки и пише буквите огледално. Това не значи, че се развива по-бавно или има някакви проблеми - просто е по-спокойна, по-чувствителна, по-зависима дори (от нас, от сестра си, от учителките - някак е по-неуверена и по-плаха, но това го отдавам само и единствено на характера й и се опитвам всячески да я подкрепям и стимулирам). За сметка на това, "по-спокойната" е много по-сърдечна, повече се гушка, повече съпреживява с другите, по-емоционална е и т.н.
Лично за мен, най-голямата грешка е да се очаква близнаците да се развиват еднакво, да имат еднакво поведение, да реагират еднакво...
Това са 2 различни човешки същества и по никакъв начин не бива да бъдат сравнявани. Peace
Виж целия пост
# 10
galla99 , аз не съм лекар и може по-скоро да те объркам, ако започна да ти пиша за електростимулацията. Но за мен, като човек, който дава на децата си само хомеопатични средства за лечение, този метод е немислим. Все пак това е вкарване на ток в мускулите, което стига и до мозъка и т.н. За мен е неприемливо.  Naughty Сега, ако си опитала хомеопатия, физиотерапия, гимнастика и всичко друго и детето се нуждае от още терапии, да. Но ей така да започнем да си експериментираме върху детето от един преглед, за мен е  неприемливо.  Peace Освен това детето ти дори няма една годинка. Тук има много деца, които се обърнаха на 8-9 месеца, проходиха към 1,6 г и т.н. Един скорошен пример от моите диваци. Проходиха преди дни буквално. Христо, като падне, става директно, а Йордан -  не може. Трябва му опора, сам не може да си отлепи дупето от пода.  Confused Ако искаш, влез в здравния форум, там има подфорум за хомеопатия и постави въпроса си. Със сигурност ще срещнеш повече човешки методи за справяне с положението.  Peace Но все пак вие си решавате - детето е ваше.  Hug
Виж целия пост
# 11
Едва ли има близнаци във форума, които са се развивали във всичко абсолютно еднакво, пък дори и да са еднояйчни. ...........

питам за това, ч-то освен ДЦП, би могло да се търси и друга причина за евентуално отклонение, която не е възможна, ако децата са генетично идентични.

Иначе - подкрепям мнението ти.
Виж целия пост
# 12
И моите са така, Ники прави всичко около месец преди Ели. Първи започна да надига глава, първи апочна да пълзи, първи да ходи. Въпреки че Ели направи първите крачки сама. Сега първи започна да казва ясно изразено Р и да се старае да говори по - правилно. Ели е по-джаста праста и нея като че ли повече я стимулира това, че брат й вече прави нещо, отколкото сама да започне. За протокола, тя ми беше първи близнак по време на цялата бременност, но той излезе първи. И така си му тръгна. Аз бих изчакала още 1 месец и ако съм толкова притеснена бих започнала физиотерапията. С електротерапията бих поизчакала още поне месец докато видя дали детето няма да навакса. Ако са разнояйчни може едното дете да е заченато по-късно от другото и това може да дава отражение и в развитието след това.

Иначе мога да кажа, че вкъщи идваше физиотерапевт по мое желание. Жената си ги раздвижваше още от втория месец, та почти до годинката. 2 пъти седмично. Не мога да кажа доколко им е помогнало или не, за мен беше важно да се движат, а не да стоят в легнало положение по цял ден. Въпреки че правеха еднакво гимнастика, пак си се развиха различно Peace
Виж целия пост
# 13
Здравей! Не съм писала скоро, но когато прочетох тревогата ти реших да те посъветвам да отидеш на физиотерапия, но за електростимулация съм малко смутена. Аз имам близнаци-е,  8 -годишни са, но в началото, когато бяха на 8 месеца имах подобни проблеми и направихме двуседмичен рехабилитационен курс с масажи  и оттам те дръпнаха и нямат и проблеми досега...Въпреки , че бяха  родени в 8 месец и с втора степен незрелост...Рехабилитацията, но правилната, прави чудеса!!!Успех!
Виж целия пост
# 14
Здравейте, и аз отдавна не съм писала във форума . Имах същия проблем. Правиха масажи на момиченцето ми в клиниката по ДЦП и магнит повече от две седмици. Много и помогнаха. Сега всичко е наред. Моят съвет е да послушаш докторите. Д-р Чавдаров е специалист и можеш винаги да се консултираш с него. Успех.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия