От къде си взимаш майчинството - от НОИ или от работодателя?

  • 1 293
  • 19
От къде се взимат прословутите 130 лв майчинство -
от НОИ или от офиса на работодателя ти?
Нашата счетоводителка ми казва вчера - от тук (офиса),
а днес в личен състав на работата на мъжът ми му казват - НОИ ги превежда по банков път в дебитна карта?
 newsm78
Виж целия пост
# 1
В тази връзка аз искам да попитам за парите през 135ти дни за раждане. Те са 90% от кое - заплатата с начислени класове, или без?
Виж целия пост
# 2
а ми аз съм на трудов договор и ми ги дава работодателя.
Виж целия пост
# 3
От работодателя.
НОИ ги превеждат на работодателя , а той ти ги изплаща.
Преди се говореше че ще се взимат от направо от НОИ, но не стана.
Виж целия пост
# 4
Майчинските от работодателя (2 години за осигурените , 1 година неосигурените от социалните ), а на карта от НОЙ ( или по - скоро от социалните служби ) се превеждат детските (  18 лв).
Виж целия пост
# 5
И аз така знам,че НОИ ги изпраща на работодателя и зависи, как сте се разбрали:дебитна карта или на ръка.
Виж целия пост
# 6
Майчинството се превежда на работодателя след превеждане на осигулоските за съответния месец и след представяне в банката на Платежно искане за незабавно инкасо. Превеждат се до 2-4 дни.

Болничните за бременност и раждане 135 дни са 90% от средно дневното възнажраждение 6 месеца назад. В това възнаграждение са включени и класовете. Ако искате претете ми на лични мейл и ще ви изправя таблица с която да си сметнете паричките
Виж целия пост
# 7
Има проект от 2006 майчинството и болничните да се изплащат лично на работниците от НОи но не се знае дали ще стане
Виж целия пост
# 8
Майчинските се изплащат от последния работодател, а той ги тегли от НОИ. "Големите" детски се теглят от социалните служби по местоживеене.


Виж целия пост
# 9
Забрових само да ви кажа, че ако последните 6 месеца сте били по майчинство, болнични или сте осигуряване на прага, изчисленията са ви под минималната заплата и ще получавате една минимална заплата. В момента тя е 150 лв.
Работодателя дължи само 4,2 % осигуровка върху семата на болничния и трябва да изплаща болничния на датата на която плаща и останалите заплати, независимо дали е получил парите от НОИ
Виж целия пост
# 10
Има проект от 2006 майчинството и болничните да се изплащат лично на работниците от НОи но не се знае дали ще стане
То за да стане това май ще трябва да има работещо правителство - а това няма да е скоро. Така че - майчинските само от работодателя, и то ако си е платил навреме осигуровките  Wink
Виж целия пост
# 11
А откъде се взема еднократната помощ за раждане (200 лв.) и има ли давност?
Виж целия пост
# 12
Има проект от 2006 майчинството и болничните да се изплащат лично на работниците от НОи но не се знае дали ще стане
То за да стане това май ще трябва да има работещо правителство - а това няма да е скоро. Така че - майчинските само от работодателя, и то ако си е платил навреме осигуровките  Wink

Да така е, но във фирмата където работя ми ги изплащат на 30-то число когато се изплащат и заплатите, независимо дали работодателя ми си е изплатил задълженията към НОИ /до 10-то число на другия месец./
Виж целия пост
# 13
От работодателя.
НОИ ги превеждат на работодателя , а той ти ги изплаща.
Преди се говореше че ще се взимат от направо от НОИ, но не стана.
newsm10 Точно така е.
Виж целия пост
# 14
А откъде се взема еднократната помощ за раждане (200 лв.) и има ли давност?
През месеца, следващ месеца на раждане, някой от семейството отива в социално подпомагане (по местожителство) и взема 2 молби - едната за еднократна помощ при раждане, другата - за прословутите детски 18 лв. Там ще му обяснят, но за да получиш еднократната помощ, трябва да се вземе от кметството удостоверение на името на майката за родените деца, и с него, попълнената молба и с оригиналния акт за раждане на детето (неламиниран, щото трябвало да ударят печат на гърба!!!) се връщаш в соц. подпомагане, до месец ти превеждат парите.

Важно - доколкото имам впечатления, трябва да направиш дебитна карта (на ТВОЕ име) в банка, с която работи местното соц. подпомагане, за да ти превеждат сумите там, иначе така или иначе ще рябва да търчиш всеки месец за по 18 лв. някъде си.

А за детските - попълваш си молбата, вземаш бележки за доходите на родителите за предните 6 месеца (задължително с изходящ номер) от работодателите или трудовата борса, носиш личните карти и акта за раждане за справка, и следващите 6 месеца получаваш по 18 лв. на дете. Непременно трябва да се сещаш на всеки 6м да повториш процедурата...
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия