Самостоятелността на 2 годинки и посещаването на ясла

  • 2 222
  • 30
Здравейте мили мами, много рових, много търсих и съм сигурна, че темата която пускам сега е "дъвкана" някога, но.... простете, не я намирам.
Ето какъв е моят въпрос, моят син е на година и половина в момента, статусът му в класиранията за детска ясла е ЧАКАЩ, надявам се тази есен статусът му да се промени.
Проблемът е там, че освен за приучаването на гърне, не се сещам за другите необходими навици на които трябва да се приучим преди да тръгнем на ясла. Сигурна съм че всяка една от нас иска детето и да е малко по - самостоятелно и да не е беззащитно в новата и достатъчно стресираща за "новобранци" среда. Ще ви бъда много благодарна ако изкажете своите мнения и съвети относно това какво трябва да може да прави едно дете на 2 годинки самостоятелно.
Виж целия пост
# 1
добре ще е ако може да се справя  сам и  с лъжицата......Hug
Виж целия пост
# 2
 Здравей,
малката тръгна точно като навърши 2 годинки. Нищо специално не са ми изисквали да може. Дори и за ходенето на гърне. Тя там се научи покрай другите деца, защото преди това и думе не можеше да става да я накараш да седне на туй чудо  Mr. Green
Тъй че, ако има някакви изисквания, може би си зависи вече от самото заведение... newsm78
Виж целия пост
# 3
Да се храни сам.Да се обслужва с чашка сам.Да мие ръчичики със сапун сам...Да не си помислиш сега, че всичко това ще е перфектно свършено.Въпросът е да се сведат щетите до минимум и да се научи да си казва, ако се измокри, че не вярвам да ги проверяват един по един.
Виж целия пост
# 4
Няма подобни изисквания в яслите. Не се тревожи.
Виж целия пост
# 5
Значи дадох дъщеря ми на две години и два месеца точно на ясла.
Освен че вече не бяхме с памперси,я бях научила да пие от чашка сама и сама да се храни.
Обаче какво стана там?Явно за да приключат по-набързо, я хранеха и започна да иска да я храня и в къщи.От начало се бях ядосала,но постепенно тя поиска пак сама да се храни.
Направо нямам спомени с обличането как беше тогава.Но тя от малка си е много самостоятелна,може би защото гледаше че кака и прави всичко сама,не знам...
Ти изобщо не се притеснявай! Hug
Ако се стресира,по-скоро ще е от раздялата с мама и тати,но и това да не те притеснява толкова!
Аз дни наред не можех да си намеря място от притеснения ,а всичко се оказа напразно.Дори ходеше с по-голямо желание там,отколкото сега в градината. Wink
Виж целия пост
# 6
Да се храни само - да може да ползва поне лъжица, макар че боравенето с вилица е много по-лесно за децата. Да пие само от чаша. Евентуално да се облича и обува (с подходящи за целта дрехи, естествено че няма да може да борави добре с копчета и връзки). Моят син на две години правеше всичко изброено без обличането - там го научиха, за което съм им много благодарна.
Виж целия пост
# 7
Всяко дете се развива индивидуално и не може да се каже какво трябва да прави на 2 годинки. Ако не е приучено на гърне, на яслата ще го учат или ще му носиш памперси.
Моята дъщеря тръгва на ясла другата седмица, на 1г.11м. ще е. От юни месец миналата година е без памперс през деня, но още не се осъзнава да каже, когато и се пикае. Аз я усещам и слагам на гърнето, но едва ли лелите ще са толкова интуитивни. Надявам се, че покрай другите деца ще има напредък. Може много добре да се храни сама, но аз я храня, защото по скоро и харесва да си играе с храната и да маже  Crazy Разбира всичко и говори доста напоследък. Контактна е и много обича да има деца покрай нея. Но не мога да кажа че е самостоятелна, та тя си е още бебе... Та, според мен за самостоятелност на 2г. не може да става въпрос....  Rolling Eyes
Виж целия пост
# 8
Дъщеря ми тръгна на ясла на 1г и 10м....бях я свикнала да пишка на гърнето, но за големите работи не искаше....
Свободно се хранеше сама и си пиеше от чаша....
Важното е да не се притесняваш....там детето ще научи всичко...По-малките деца как се справят.. Hug
Виж целия пост
# 9
Но не мога да кажа че е самостоятелна, та тя си е още бебе... Та, според мен за самостоятелност на 2г. не може да става въпрос....  Rolling Eyes

Така я беше описала лелята в яслата"Много оправно и самостоятелно дете".
Минаха две години и нещо от тогава и не мога да преценя сега,дали едно дете на 2 години може да се нарече самостоятелно.
Просто си спомних думите и...
Виж целия пост
# 10
Когато дъщеря ми тръгна на ясла беше на 1.6 .Все още с памперс и шишето с мляко .Памперса махахме, когато влизахме в яслата, а с шишето мляко се приспиваше. Итака първите 10 дни .От там нататък незнам какво се случи, но тя сама не искаше вече да и слагам памперс и отказа млякото .Сама беше свикнала да се облича, разбира се ,че и помагах за някои неща, сама искаше да се храни, да се мие и се справяше много добре. От тогава си е много самостоятелна

Затова ,че не се притеснявай ако все още не си е създал сам навици ,бързо ще се научи ,след като тръгне.
Виж целия пост
# 11
Да може да общува с деца, другото се научава.
Сина ми беше дръпнат и му беше много трудно, а иначе идеален във всяко едно отношение.Абсолютно самостоятелен за дете на 2г. но трудно играеше с децата ,че му взимали играчките от ръцете, че го бутали той скромен и всичко дава, дори и когато не иска да го даде.Щерката отиде с памперса и лигавника и нямаше проблеми с децата.Сега е на 3 и даже се опитва да си маже филиите сама.
Виж целия пост
# 12
В яслата, нямат изисквания по така зададените въпроси...все пак взимат и деца на 10м. Simple Smile
друг е въпросът, ти какво искаш да може детето, когато тръгне на ясла...
Виж целия пост
# 13
Моя син тръгна на ясли на  1 г и   8 м.  По принцип и у нас искаше всичко сам да правил,храненето му бе винаги едно голямо мазало. Joy За обличането  също  смях в залата.  Но още първия ден  бе  весел  като го взех .С голям мерак до последно ходи в яслата,за разлика от първата му детска градина.Не знам как успяха от моето магаренце да направят добро дете,евала им правя .  bouquet

Не е важно какво може детето ти,там ще си го научат. За ходене по нужда  не е зле да  е има навика да казва . За моето дете  съм спазвала режим да има - задължително лягаше   да спи след Сънчо  в 20 часа,така че и с ходенето сутрин нямахме проблеми. Моя син  все пак само едно дете ,така че може пък затова да му е било кеф,да е бил  с други деца,знам ли.
Виж целия пост
# 14
Изключително съм благодарна на всички за бързите и изчерпателни отговори, имаме още известно време за да се понаучим на туй-онуй, не съм перфекционистка, но от както се помня съм била дисциплинирана и самостоятелна, и не ми се иска да се окаже, че точно моето дете не може нищо и освен, че ще е тъжно и "само" за първи път, ще е безсилно да се справи с много нови ситуации- на масата, на гърнето ..... иска ми се, може би доста прибързано, да му "дам" малко независимост преди да го пусна на ясла. Ако ни приемат разбира се.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия