Да пия ли допълнително желязо?

  • 2 472
  • 18
ЗДравейте!
Въпросът ми е следният - хемоглобинът ми беше 107 и доки ми изписа таблетки желязо, но по това време почивах един месец с приема на витамините ми за бременността. Сега пак ги почнах и гледам, че в тях също има желязо.  newsm78
Чудя се дали да продължавам да пия и хаповете и тези витамини едновременно - да не се пренасити организма с желязо.  ooooh!
Може да е шантав въпрос, но приемам съвети. Hug
Виж целия пост
# 1
Ами,за най сигурно трябва да питаш доки!Според мен няма смисъл,но той най-добре ще знае! Peace
Виж целия пост
# 2
Само лекар може да ти отговори.
Виж целия пост
# 3
Ние тук можем само да си изкажем мнението,но не и да те лекуваме.Попитай твоя АГ.  bouquet
Виж целия пост
# 4
Е да - ние не сме доктори! Искам само съвета ви нищо повече Hug, а аз ще реша какво да правя. Heart Eyes
Виж целия пост
# 5
Най добре се консултирай с твоя лекар, той ще ти каже според витамините, които пиеш дали има нужда от допълнително и колко  Peace
Виж целия пост
# 6
Към края на осми месец от бременността хемоглобина ми беше нисък,пиех витамини,но по препоръка на лекарката започнах да пия и желязо.Все пак се консултирай с гинеколога си Peace
Виж целия пост
# 7
Едва ли ще се пренаситиш с желязо,във витамините има много малко количество.Аз пиех и витамини и по 3 таблетки желязо на ден,но винаги след препоръка на лекар Peace
Виж целия пост
# 8
Здравей, аз не съм пила допълнително желязо, макар че също бях с нисък хемоглобин. Взимах един препарат на билкова основа на Лечител - Feroforte. Но това беше мой избор. Сега мога да ти препиша нещо, което прочетох в библиотеката на форума за усвояването на желязото. Надявам се да ти е полезно с нещо. Спокойна и усмихната бременост и леко раждане!

Има няколко метода за подобряване усвояването на желязото от организма. Един от тези методи е в дневното меню да се включат храни, богати на витамин С. Добри източници на витамин С са цитрусовите плодове и сокове, доматите, ягодите, пъпешите, тъмнозелените листни зеленчуци и картофите. За да има ефект, тези храни трябва да бъдат консумирани едновременно с храни, източници на желязо. Друг такъв метод е да се включат източници на “кръвно” желязо – месо. Въпросът не е в това да се консумира повече желязо като цяло, а да се увеличи процентът на консумираното “некръвно” желязо.
Други фактори също могат да влияят върху количеството желязо в организма. Консумацията на кафе и чай едновременно с месо, може значително да намали усвояването на желязото. Чаят може да намали усвояването на желязото с 60%, а кафето – с 50%. Танините, които се съдържат и в двете, оказват са причина за неблагоприятното им влияние върху усвояването на желязото. Фитатите в някои зърнени храни, фосфатите в някои газирани напитки (кока-кола) и може би някои влакнини могат да пречат на усвояването на желязото.Препоръчителни дневни дози на желязото.
Възраст   мг желязо
0-6 месеца   6
6 месеца-3 години   10
4-10 години   10
Мъже
11-18 години   12
възрастни   10
Жени
11-50 години   15
51+ години   10
По време на бременност и 2-3 месеца след раждане   30 mg. допълнително
При кърмене:
през първите 6 месеца - 15
следващите 6 месеца - 15   
Храни, богати на желязо
Количество   Мг желязо
Меса
Черен дроб   100 гр   8.8
Телешко сърце   100 гр   6.0
Телешко месо   100 гр   3.1
Свинско месо   100 гр   3.1
Агнешко месо   100 гр   1.9
Пуйка – тъмно месо   100 гр   2.4
Светло месо   100 гр   1.2
Пиле – тъмно месо   100 гр   1.6
Светло месо   100 гр   1.2
Риба   100 гр   1.0
Зърнени и тестени храни
Пшеничен хляб, обогатен   1 филийка   0.6
Пшеничен хляб   1 филийка   0.5
Пълнозърнести зърнени храни   1/2 чаена чаша   4.5-9.5
Обогатен с желязо зърнени храни   1 чаена чаша   1.1-4.5
Макарони, паста, обогатени   1/2 чаена чаша   0.7
Плодове и зеленчуци
Зрял боб, готвен   1/2 чаена чаша   2.6
Грах, готвен   1/2 чаена чаша   1.7
Леща, готвена   1/2 чаена чаша   2.1
Зеленчуци, готвени   1/2 чаена чаша   1.8
Сушени кайсии   10 половинки   1.9
Фурми   5   1.2
Стафиди   1/4 чаена чаша   1.4
Сушени сини сливи   5 средно големи   1.2


Виж целия пост
# 9
Към края на осми месец от бременността хемоглобина ми беше нисък,пиех витамини,но по препоръка на лекарката започнах да пия и желязо.Все пак се консултирай с гинеколога си Peace

 Peace
Виж целия пост
# 10
Консултирай се с лекаря си
Виж целия пост
# 11
Питай своя лекар.
Виж целия пост
# 12
Само лекаря ти може да прецени дали да го пиеш.
Виж целия пост
# 13
Здравей.
След като родих загубих много кръв и хемоглобинът ми беше 40.След това ми преляха две банки и ми го вдигнаха на 70, но естествено не беше достатъчно и ми изписаха да пия желязо.Някъде бях чела, че няма такова нещо като пренасищане с желязо, обаче честно да си кажа не помня къде - дали беше на опаковката на някакво лекарство или нейде в интернет, не помня.Единственото, което усетих като неприятен ефект от вземането му беше запека и тъмния цвят на фекалиите, както и един особен метален вкус в устата.Посъветваха ме да пия сок от сливи и така поне си реших проблема със запека, а то си беше проблем щото имах бая хомороиди.Та мисля, че не е проблем да пиеш допълнително  желязо, но както са те посъветвали и останалите, най-добре се допитай до лекар.
Успех!
Виж целия пост
# 14
Ами щом лекарят ти е изписал желязо, не виждам защо се колебаеш?
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия