Примерна схема на захранване (12)

  • 28 788
  • 471
Тема за обсъждане на начина на захранване: Каква храна, кога, по колко и как?
Всички мами, които имат желание да споделят своя начин на захранване с подробности са добре дошли, както разбира се и всички, на които им предстои това "страшно" начинание.

Ето ги и нашите стари теми:

Примерна схема за захранване
Примерна схема за захранване 2
Примерна схема за захранване 3
Примерна схема за захранване 4
Примерна схема за захранване 5
Примерна схема за захранване 6
Примерна схема за захранване 7
Примерна схема за захранване 8
Примерна схема за захранване 9
Примерна схема за захранване 10
Примерна схема за захранване 11



"Истината е, че няма универсална схема, която да е подходяща за всички бебета и майките им. Някои майки решават да започнат захранването с каша, други - със зеленчуково пюре, трети - с плодово пюре... Най-общо - не се започва захранване със сок, противно на някои поостарели практики, срещани все още тук-там в България; останалото е по преценка на майката. Стига детето да приема добре новата храна - няма проблем с кое точно ще се започне.
Само някои са по-утвърдените методи:
- не се започва с храни, за които се знае, че са алергени
- обичайно нова храна се въвежда сутрин, за да може да се проследи за евентуална алергична реакция в остатъка на деня
- обикновено кърмене (или млечно хранене, ако е на АМ) не се замества изцяло, преди детето да е навършило годинка - все още нуждите му от млечни храни в дневния рацион са от порядъка на 70-85%, т.е. такова количество мляко трябва да му бъде осигурено всеки ден. Твърдата храна служи за приучаване към нови вкусове и текстури, а не за наяждане. Нормално е да ядат дълго време съвсем малки количества твърда храна - да я опитват, а не да се наяждат с нея.
- преди годинка обикновено се предлага първо кърмене, изчаква се 30-40 минути да се слегне в стомахчето
 и се предлага твърдата храна. Ако се предложи много скоро след кърмене, бебето може да не прояви никакъв интерес. След година-годинка и малко обикновено плавно се обръща режимът - първо твърда храна, после кърмене. Всичко е ориентировъчно - не е беда, ако някой ден не се спази режимът или ако повече суче, от колкото е било замислено (примерно ако са били предвидени 3 приема на твърда храна, а е имало само един или нито един)
- количеството храна се увеличава плавно - от 1 ч.л. първия ден, 2 ч.л. втория и така нататък, докато приеманото количество стигне 30-40 мл на ядене. Малко бебета приемат повече от 50-60 мл на хранене, макар че може да се опита - някои бебета приемат охотно повече твърда храна, без това да се отрази на количеството приемана кърма. Следи бебето и се вслушвай в сигналите, които ти дава и няма да сбъркаш
- нова храна се въвежда на интервали. 3-5 дена, ако няма фамилна обремененост с алергии и 5-10 дена, ако има такава обремененост. Въвежда се само по една нова храна наведнъж."  - Мис Бу

Полезни линкове:
Захранване с твърди храни: струва си да се изчака
ЗАХРАНВАНЕ НА БЕБЕТО С ТВЪРДИ ХРАНИ
Педагогическо захранване - руската схема на захранване
Наръчник за хранене според възрастта на Вашето бебе и малко дете
Въвеждане на твърди храни
Рецепти за домашни пюрета и каши
Кафевият ориз
Сравнителен тест на сирена
За козето мляко
Какво представлява алергията?

Храните обсъждани в старите теми и форума:

Храненето от 1-3 години
За млечните продукти
Червеното цвекло
Желязото - къде да го търсим?
Кои храни са богати на желязо
с какво е най подходящо да въведа глутена?
Кисел
И още за кисела
Мазнините
Какво да въведа след първите зеленчуци
Как да направим каша от елда
Зрял фасул
Зелен фасул
Грах
Леща
Спанак, артишок, нар, райска ябълка и ряпа
Пюре или сок
Яйце
Хляб
Кестени
Кълнове и пшеничен зародиш
Шипки
Смокини
Дюля
Трици
Подправки
Авокадо
Сушени плодове, фурми, стафиди, сусам, орехи, ягоди
Зеле
Сол



Но, ако искате да знаете всичко изчетете цялата тема и се върнете назад:)

Ето тук, момичетата, които пишат в тази тема са публикували своите схеми на захранване /и някой полезни линкове  Wink/. Те в никакъв случай не бива да се приемат, като задължителни /за това са и примерни/. И помнете, че детето е този, който ще определи вашата.
Имейл адрес за вход: maq@gbg.bg
Парола: primernashema
Виж целия пост
# 1
Искам само да помоля, ако искате да добавя нови линкове на първа страничка по въпроси, които сме обсъждали назад в темите и имате подръка такива да ми ги изпратите на лични.

Аз напоследък трудно успявам да ви изчитам  Embarassed за което съжалявам, защото с Пеш при все, че е голям имаме някои хрантелни проблеми, с които не мога да се справя  Rolling Eyes но не мисля, сега да ви занимавам с тях.
Виж целия пост
# 2
може би косе босе би добавила - в по-голямата част от нейните консултации има линкове. май всички пропускаме доста щом питаме вече обсъждани неща. тук е мястото да кажа и на двете, че сте newsm74
Виж целия пост
# 3
Косе Босе, момичета, моля за съвет Hug

До днес си мислех, че съм наясно за себе си как ще захранвам малката. Вече съм въвела 6 зеленчука във вид на пюрета и съм заместила обедното хранене. Мислех да въведа 3-4 плода, после 2 каши и чак след това месо. Но педиатърката ни е на друго мнение. Тя смята, че сега трябва да въведа едно месо, после 2 вида каши и чак след това плодовите пюрета, като ги добавям към кашите. Идеята е до края на месеца да съм заместила 2 хранения - обедното и следобедното. Имам няколко чуденки - не е ли малко рано за месо, а за плодовете чак след месото и кашите не е ли късно Rolling Eyes Да продължа ли захранването по нейната схема или да си въведа плодове-каши-месо? Ако въвеждам по групи 2 плода-2 каши-1 месо или 1 месо-2 каши-4 плода?
Другото, което ме интересува, малката досега е само на кърма и ми се ще това да е така поне още месец, когато ще започна постепенно с АМ с цел отбиване към 9 месец. Какви каши трябва да въведа, за да получава бебка достатъчно мляко? Ако въведа безмлечни с кърма ли да ги правя?
Виж целия пост
# 4
Мерси за темата   bouquet
Линковете към червено цвекло и какво да въведа след първите зеленчуци водят към началото на примерна схема за захранване 2.
Виж целия пост
# 5

След архивирането на темите наскоро много от линковете по-горе препращат към целите теми, за съжаление.
Моят архив с препратки също е хаос, когато намеря време да го подредя наново, можем дружно да измислим нещо за 1-ва стр.
Виж целия пост
# 6
запис да ви следя Peace

И едно бързо въпросче към Косе Босе. Въведох пуешкото месо 7 дни. За сега съм решила да поизчакам с жълтъка. От тук нататък, всеки ден ли да давам месо или през ден е ок.
Виж целия пост
# 7
Аз имам едно въпросче Grinning Моят мъж системно дава на детето малки късчета бял хляб ooooh! По план след няколко дни трябва да въведа пшеницата и сега въпроса ми е - Въвела ли съм я вече с този хляб или да си давам пак 2-3 лъжички за начало и т.н? Забравих да допълня картинката и с едни бисквити дето беше яла преди време (със сусам) Laughing
Виж целия пост
# 8
Мда, това е кофти, и аз сега исках да отворя няколко линка и ме праща в началото на темата  Confused
Имам пак един въпрос: нали е хубаво новите храни да се въвеждат предиобяд, в случай че има реакция; но същевременно плодовите пюрета и кашите, които сега ще въвеждам, се дават следобяд. Как се процедира в такъв случай? Мога ли да си ги давам направо следобяд или всяка нова храна да давам след зеленчуковото на обяд, а вече на 4-5 ден да почна да го давам следобед  Thinking. Но пък после ако искам да смесвам новото плодово със старото или с каша  newsm78. Моля за съвет  Praynig
Дано не съм започнала да досаждам с многобройните си въпроси  Embarassed
Виж целия пост
# 9
Аааа да и аз исках да питам същото, като kupa. Ако искам да въведа примерно някой нов плод, мога ли след обяд(16-17 часа).
Виж целия пост
# 10
Ще следя отговара за амаринова. Аз въвеждам сега пилешкото.
Виж целия пост
# 11
И аз се записвам да следя ценните съвети на Косе Босе(благодаря за отговора   bouquet )
Виж целия пост
# 12
Записче от мен .
Виж целия пост
# 13
Здравейте, въпреки богатата информация в темата,  до сега не съм срещала нищо за бамята. Някой знае ли как и кога се въвежда?
Виж целия пост
# 14
Да не ви изтърва пак! Simple Smile
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия