Подагра

  • 24 144
  • 5
Здравейте,

може ли някой да ми помогне? Баща ми я има таzи болест от много години, но таzи година е много zле положението, боилестта премина в ръцете му, вече не може да държи вилица или лъжоца, zащото пръстите са му подути като кебабчета Sad.

Молбата ми е ако някой zнае специалист, който се zанимава с таzи болест, да ми даде някакви координата... Мерси ви...  bouquet
Виж целия пост
# 1
Баща ми от години страда от подагра.Тази болест е от типа"от нея не се умира,но с нея се умира".Ходил е на лекари и нищо.Имаше едно мн. ефикасно лекарство при криза-"Колхицин",но за съжаление вече не го внасят в БГ.
Виж целия пост
# 2
Мерси, Николета, zа отговора...

А твоя баща прави ли редовно криzи?

Аz много се притеснявам  zа моя, zащото последната половин година той прави по 1 криzа на месец, а в останалото време ръцета и краката са му силно подути... В интерес на истината вчера май открих причината. Като лечение препоръчват първо да се отслабне, после да не се пие алкохол (zа теzи двете баща ми никога не е споменавал) и накрая да иzбягват определените храни. Да ама той станал 100 кила и само дебелее(при ръст 170 см)... И си пийва по 2-3 чашки вино на ден Twisted Evil...Стана ясно, че и хапчетата, които са му иzписани, не му действат, ама той си ги пиел в тройна доzа Shocked Close Twisted Evil и малко му помагали.

Вчера хубаво го навиках по телефона де и го пратих пак на лекар... И обясних на майка ми, че баща ми е на диета и ако до 1 месец не свали 5 килограма, лично нея ще я държа виновна... Уф, дано са схванали...
Виж целия пост
# 3
Баща ми много отслабна,но пак си прави кризите.При него проблема е,че не може без 50-100гр. ракийка на вечер.Другият му проблем/а и за всички с подагра/е,че по принцип има храни,които трябва да се избягват/не помня кои/,но той си има и проблеми с бъбреците и се оказва,че това,което може да яде заради подаграта,му пречи за бъбреците.И в крайна сметка нищо не спазва.Та си прави кризите.При баща ми проблема е основно в краката.
Виж целия пост
# 4
Мерси, Николета, zа отговора...

А твоя баща прави ли редовно криzи?

Аz много се притеснявам  zа моя, zащото последната половин година той прави по 1 криzа на месец, а в останалото време ръцета и краката са му силно подути... В интерес на истината вчера май открих причината. Като лечение препоръчват първо да се отслабне, после да не се пие алкохол (zа теzи двете баща ми никога не е споменавал) и накрая да иzбягват определените храни. Да ама той станал 100 кила и само дебелее(при ръст 170 см)... И си пийва по 2-3 чашки вино на ден Twisted Evil...Стана ясно, че и хапчетата, които са му иzписани, не му действат, ама той си ги пиел в тройна доzа Shocked Close Twisted Evil и малко му помагали.

Вчера хубаво го навиках по телефона де и го пратих пак на лекар... И обясних на майка ми, че баща ми е на диета и ако до 1 месец не свали 5 килограма, лично нея ще я държа виновна... Уф, дано са схванали...


Храните, които трябва да се избягват при подагра са всички, богати на пурини, т.е.:
- месо, особено червени меса, най-вече телешко, но ако е в криза трябва да спре употребата на всички меса, вкл. пилешко, свинско и др. Ако не е в криза, може да консумира пилешко и др. птици и свинско. Не бива да употребява и ч. дроб и други дреболии, защото те са особено богати на пурини.
- яйца;
- бобови изделия (варива) - т.е. боб, леща, грах, идр.
- червено вино, бира, уиски. Може да се употребяват други алкохолни напитки, ако толкова са важни за него. Laughing, напр. ракия, бяло вино, джин, ром;
- пълнозърнест хляб и др. хлебни изделия

В общи линии е добре да мине на стриктна диета от ориз, зеленчуци (без изброените), спагети и др. подобни изделия; ако има болки да пие противовъзпалителни, но не аспирин (напр. диклофенак), освен това да си пие алопуринола докато му отзвучат симптомите. После пак може да започне да употребява от "вредните храни", но с мярка!

Освен че съм ги учила тези неща, вкъщи си имам съпруг с подагра, така че ги зная отлично ина практика. При моя съпруг няколко дни на варен ориз с лук и сладка царевичка, макарони с лук, сл. царевица и пипер, сандвичи със сирене и кашкавал, оправят нещата.
Виж целия пост
# 5
И моят баща е с подагра. Трябва да се спазва строга диета, всяко "пререкание" се "наказва" с криза. Вече не може да си намери обувки, пръстите на няколко пъти му ги оперираха и ..... както пише по-горе - помагаше колхицин, но вече го няма в България. Диета му е майката, иначе нищо не прави.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия