Va6ata pomost!!

  • 1 846
  • 12
Zdraveite !
Az sam nova v tozi forum i bih iskala da vi popitam niakolko nesta.Moiata istoria nakratko: az jiveia v Germania i ot sedem godini sam omajena .Za sajalenie sas saprugat mi ne mojem da imame sobstveni de4ica i re6ihme da se informirame kak funktionira sas osinoviavaneto.Problemat e, 4e mejdu nas ima 24 godini razlika i v Germania ne ni pozvoliavat da osinovim dete!!!
Kakva e procedurata v Balgaria?Moga li sama da osinovia, a majat mi da priznae i osinovi deteto v Germania?
Mnogo sme ot4aiani...osobeno az...!!!
Blagodaria predvaritelno za pomosta vi!!!
Виж целия пост
# 1
Предполагам не разликата във възрастта, а самата възраст на единия е проблем при осиновяването там.
 
Мисля, че ако имате брак не можеш да осиновиш сама.

В България не знам дали има драстични законови ограничения за възраст(голяма) при осиновяването, но и шансовете за осиновяване намаляват при голяма възраст вероятно.

Може би ще получиш по -точна информация в темте за международно осиновяване (или възможността ти да осиновиш като българка). Надявам се мамите , живеещи в Германия да се включат и да ти са в помощ с инфо.
 Hug
Виж целия пост
# 2
Доколкото аз разбирам сега действащия Семеен кодекс в България - като българска гражданка (ако все още си такава) можеш да осиновиш дете сама, но с изрично заявено съгласие на съпруга ти за това осиновяване.
По принцип според нашите закони няма ограничения за горна възрастова граница между осиновяващите и осиновяваните, а само за долна - разликата трябва да е поне 15 години. Така че като чужди граждани можете заедно да осиновите дете, но тогава процедурата е много по-тромава и бавна, а и разходите са много по-големи.
Все пак - посъветвай се с опитен адвокат или някоя агенция, която се занимава с придвижване на документи за международни осиновявания.
Виж целия пост
# 3
 Hug
Blagodaria vi mnogo za pomosta....Naistina, predpolagam, 4e procedurata e po-bavna i mnogo po skapa...no kakvi "pari4ni sredstava"na tozi sviat bi zamenili edna sledka detska usmivka!!! Heart Eyes
Виж целия пост
# 4
Zdravei nikola82,nie s maja mi sme v sashto polojenie kakto i vie.Parvo reshihme da osinovqvame tuk vav France(jiveem v Nice) i zapochnahme saotvetnata protzedura,sled tova razpitah kak stava v BG,no mi kazaha che imam pravo sama kato bg-grajdanin da osinovq,no maja mi ne moje.Az ne pojelah tui kato iskah dvamata da osinovim kato semeistvo i drugoto neshto,trqbvashe da stoq 3mes v BG dokato mine protzedurata.I taka podadohme vav France v agenciata po mejdunarodno osinovqvane,no problemat(pone za nas, newsm78che poiskaha mnogo pari i trqbvashe da chakame ot 2 do 4 god za dete).Tova beshe kakpkata,kakto se kazva,i az se obadih v ministerstvo na pravosadieto v BG i se informirah za protzedurata.Tai kato sam balgarka i imam razreshenie ot fr.vlasti,moga da osinovq i nqma nujda da sam v BG.Izpratih vsi4ko neobhodimo v Slujba zakrila na deteto i ve4e sam zapisana v registrite Laughing.
Jelaq vi mnogo,mnogo kasmet i ne padai duhom  bouquet.Ako imash nujda ot nqkakva informatziq,pishi mi i s radost shte ti otgovorq newsm10 newsm10
Виж целия пост
# 5
Здравейте на всички. Аз съм нова тук и редно е да се представя. Живеем в Англия постоянно и сме с двойно гражданство. През авг 2008 посетихме служба Закрила на Детето по местож. в БГ и подадохме всички необх. док-ти за кандидат осиновители, без протокол къде и как живеем (Home study report). БГ службите започнаха една процедура на превод и легализациа на тези док-ти, изпратиха ги до Мин на Правосъдието , а те на свой ред ги препратиха на Посолството на БГ в Англия. Оттам док-тите ги препратиха на Социалните в Англия. До тук 6 месеца. Социалните ни посетиха тия дни и ни светнаха за процедурата: 5-6 месеца за доклада и 3800 лири; 200 лири тренировачен курс за международно осиновяване; куп док-ти и 6 препоръки; после Панел (нещо като комисия от 9 члена да се произнесат ставаме ли за осиновители или не). После док-тите се изпращат до Home ofice in London: още такси за превод и легализация, после се изпращат до посолството ни в Англия , от там до Мин на Правос в БГ , от там в местния център за Закрила на Детето. Излиза общо към година и половина две само да ни впишат в този БГ регистър. Всяка кореспонденция ще трябва да изминава този безумен път, дори и тази когато евентуално ни поканят за среща с дете.

Моя въпрос е отправен към galandri. Твоята история ме заинтригува, с това че си минала по много упростена и кратка процедура. Би ли ми дала повече инфо на кого точно се обади в Мин. на Правосъдието в БГ (име, тел) и каква точно процедура си следвала. Ти лично ли си прати документите в служба Закрила на Детето. Не използва ли дипломатическа поща. И кои ти изготви доклада ?
Виж целия пост
# 6
нещо не ми е ясно, за какво международно осиновяване става дума, след като повечето от вас са български граждани. няма подобно нещо. българските граждани осиновяват като такива, където и по света да се намират.

ето това ме стресна   200 лири тренировачен курс за международно осиновяване

имам чувството, че не само нашите власти, но и чуждите бавят съзнателно осиновяванията. от тях се иска само един доклад за материалното състояние на кандидат осиновителите.

аз също осинових, като принципно живея в германия. но се прибрах за две години в българия.  макар да осинових непълно, документите са еднакви и осинових като българка, живееща в българия. както и беше фактически по това време.  вярно е, че прекарваме много време в българия, но се върнахме да живеем окончателно тук, в мюнхен поради ред причини.
бих казала, че не съжалявам за времето, прекарано в българия. научих много неща.

както е писала ГАНКАТА, по сегашния действащ семеен кодекс, български граждани осиновяват като такива, независимо от местоживеенето си.
Виж целия пост
# 7
Нека и аз да се изкажа:
нашата история е стара, преди влизането в сила на Хагската конвенция и пр.
Въпреки това: при двойно гражданство осиновяването в крайна сметка трябва да се признае по законите на двете страни. Това, че аз като БГ гражданска осинових по БГ закона и след това двамата в чужбина осиновихме доведе до трудната ситуация таткото около 2 години да няма официален статут на баща (ако беше минал някой трамвай през мене, не ми се мисли, детето заминава за БГ при роднини). Съвет: малко адвокати знаят точно как стоят нещата, трябват ви хора и от двете страни, които и да се разбират на всичкото отгоре. Това е по-важно от партите. Зависи много от законодателството на съответната страна. Успех! newsm10
Виж целия пост
# 8
Здравейте, благодаря за отзивите момичета!

Да, тук ни вкараха в графата за международно осиновяване, щом като не осиновяваме дете от Англия, и съответно си заплащаме всичко, а иначе би било безплатно. Пари се искарват, но времето изгубено в бюрокращина , не! Друга процедура нямало. Дори нямат и процедура за дете от Европейската общност. Дълбоко се съмняваме в компетеннтността на службите от двете държави. В Англиа и БГ сами си признаха, че не са имали случай като нашия. Единственото предимство било, че БГ е разписала Хагската Конвенция, и решението на БГ съда ще се признае в UK.

Всяка помощ и идея как и какво да правим е добре посрещната. благодаря!
Виж целия пост
# 9
Здравейте!
При нас случая беше такъв- аз с бг гражданство, мъжа ми с австрийско. Правихме документи и в двете държави, като в бг правех за себе си като вътрешно, а в Австрия минава като международно. В Австрия правим естествено курс за осиновители 1200 евро и т.н. За преписката между двете страни не ми се спомня, бавеше се с месеци и поради неизвестна за мен причина минаваше през Женева за по-напряко  Wink . Имаше и моменти с препоръчани пратки с куриер и изгубени  Wink в чекмеджето на някой си в министерството в бг. Но докато цялата тази кореспонденция се връткаше между инстанциите, в България си течеше всичко за вътрешно осиновяване. Документите там ги изготвих всички за една отпуска 3 седмици. След това когато вече дойде предложението от Закрила на детето се обадиха ( на сестра ми и тя на мен) отидохме за първата среща и тогава вече аз останах в България до вземането на щерката от дома. От първата ни среща през съда до взимането месец и половина. Това беше времето през което беше необходимо да остана. След като взехме акта за раждане подадохме и необходимите документи в Министерство на правосъдието, наехме адвокат който да движи нещата и аз можех да си тръгна. Съпруга ми направи пътечка Австрия - България, като си отиваше и връщаше когато беше необходим. Сега съм си в Австрия и още чакаме (вече 9 месеца да получим резултат).
Моята мнение: да се правят паралелно вътрешно и международно, така не се губи чак толкова време.
Желая ви успех и не се отчайвайте от бюрокрацията, за съжаление има я навсякъде   bouquet
Виж целия пост
# 10
нашата история е малко по-различна. С мъжа ми осиновихме в Полша, където живеем (той си е с полско гражданство, аз с българско). В първата агенция, където отидохме да проверим, веднага ни квалифицираха за международно осиновяване, защото съм била българка. При следващата агенция ни приеха, водеха всички наши документи и правиха запитване в бг посолството и в районния съд. Оказа се, че няма проблем да минем като вътрешно осиновяване, тъй като аз вече имах разрешение за постоянно пребиваване, а според международните закони международно осиновяване е това, което е свързано с преместването на детето в друга държава. Доколкото си спомням, подобна е ситуацията и в БГ - ако двама бг граждани, живеещи в чужбина, решат да осиновят в БГ, то те биват третирани по процедурата за международно осиновяване.
Виж целия пост
# 11
lki регистрирай се, мога да ти помогна с информация, но на лични.
Виж целия пост
# 12
Здравей Doret, поне засега си мислех, че съм регистрирана. Но може да съм пропуснала някоя регистрация. Изпратих ти личен отговор, дано си го получила.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия