Работна тема "Хранене"

  • 84 477
  • 247
През ноември 2008 г. Сдружение “Настоящи и бъдещи майки”, съвместно със Софийска община, организира кръгла маса по проблемите на храненето, хигиената и закъснелите ремонти в детските заведения в България. Присъстваха представили на НЦООЗ, МЗ, специалисти в областта на здравословното хранене, алерголози, директори на няколко детски заведения.


СНБМ представи:

* тревожни проблеми, свързани с действителността в детските заведения, подтикнали ни да организираме кръглата маса;
* в обобщен вид официални данни за здравния статус на населението в България и в света вследствие на неправилен режим на хранене;
наше проучване на предлаганото меню в детските заведения;
* наше проучване на добри практики в чужбина;
* последните препоръки на Европейския парламент, свързани с промотиране на здравословното хранене.


СНБМ настоя за:

* актуализиране на сегашният рецептурник и създаване на нов, подходящ за ясленска възраст;
* одобряване и утвърждаване от МЗ като задължително издание;
* изготвяне на отделно меню за алергични деца;
* увеличаване приема на сезонни плодове, зеленчуци, млечни и рибни продукти;
* ограничаване предлагането на готови и пържени десерти;
* забрана на промишлено преработените трансмазнини;
* въвеждане на интерактивни занимания;
* регулираране рекламите за деца;
* прилагане на законови мерки за регулиране на цените;
* други.


През 2009 г. СНБМ планира:

* да се включи в Национал план “Храни и хранене”;
* да изготви брошура (книжка) за здравословно хранене в детска възраст;
* да организира информационна кампания за родители в рамките на традиционния пролетен празник на СНБМ и кампанията ни за детски площадки;
* да контактува активно със специалистите по здравословно хранене и диетолози;
* да се включи в други обществени кампании, свързани с рационално хранене;
* да постигне успех в исканията ни от кръглата маса.

Екип "Хранене" обединява следните членове на СНБМ: velmar, Джоли, NBM, sh0k0lad4e, Aila, Бръмбазела.
С "Добре дошъл" ще посрещнем и всеки, който чувства каузата близка и желае да се присъеди към нас!

Ползотворна работа на екипът!
   bouquet
Виж целия пост
# 1
Не съм от екипа, но "хоп-троп" тук, за да не изоставам!
Виж целия пост
# 2
  bouquet
Виж целия пост
# 3
хайде и аз да се запиша.Пък ако ме искате тук- мога да бъда полезна Peace
Виж целия пост
# 4
Ако може и аз !!!
Виж целия пост
# 5
Екипът ни се събира утре в 15 ч. в дома на Лена. Подробности на ЛС.  Peace

Ще мъдрим върху:

1. Съдържание на книжка за здравословно хранене
2. Среща с експертите от НЦООЗ и МЗ
3. Конкретни идеи за информационната кампания по време на празниците на СНБМ

Домакинката приема и други членове на СНБМ, които са свързани с въпросните теми.  Simple Smile
Виж целия пост
# 6
Не съм чела темата за КМ и имам въпрос - присъстващите институции ангажираха ли се с нещо?
Важно ми е, защото планираме инициатива в Плевен, по-късно ще ви пиша, че с болно бебе на ръце съм. Откриваема съм и във
Фейсбук

Утре съм на родителска среща в детската гради на Яна, темата е хранене, ще има човек от общината и от местния Риокоз...мидии също

Също - може ли да ме ориентирате за изброените в първия пост неща - къде да чета резюмета за проучванията и т.н.?  Praynig
Виж целия пост
# 7
Здрасти, Деси.  Hug

Ако прецениш, мога да ти изпратя презентацията с проблемите, които открихме и предложения, с които да подобрим ситуацията.  Peace Иначе ето по-конкретно, дано ти е от полза:

Гостите ни от НЦООЗ ни информираха, че в момента се изготвят два нови рецептурника - за ясленска възраст и за 3-6 години, като този път рецептите ще бъдат наистина здравословни. Този рецептурник трябваше да е готов в края на миналана година, но все още не е. Планираме нарочна среща с НЦООЗ и представители на МЗ във връзка с този рецептурник, тъй като искаме той да бъде задължителен за всички детски заведения и детски кухни.

Получихме информация, че Национален план за действие "Храни и хранене" ще бъде удължен до 2015 г. Неформално ни поканиха да се включим в него и на въпросната среща ще припомним това.

Обсъдихме и сериозния проблем с кадрите - тяхната квалификация и статус, защото се получава така че специалистите по хранене са лекари. Има програми за обучение, които би било добре да се развият, така че да има бакалаври по хранене. НЦООЗ са готови да работят в тази насока, ако от общините имат желание за това.

7-мо ОДЗ в София, район Траадица, е включен в пилотен проект за здравословно хранене. Закупени са нови печки, т.нар. конвектомати, чиито принцип на готвене е изключително на пара и с печене, икономичен откъм ресурси. Готвач от известен столичен хотел с няколко звезди приготвя менюто и храната. Кухнята се подготвя да бъде кухня-майка. Ако проектът се увенчае с успех, надявам се да се разшири.

За конкретни инициативи на СНБМ през 2009 г. във връзка със здравословното хранене, мога също да ти изпратя 2 файлчета.

Проучване на РИОКОЗ-Плевен също мога да ти пусна.


Каква инициатива планирате и кои - в рамките на СНБМ или други родители? Фокусът ни не се ограничава само със София, така че сподели и да мислим за нещо общо.   bouquet
Виж целия пост
# 8
Много ще ми е полезно да ми изпратиш презентациите и всичко, което сметнеш, че ще е от полза по темата.
Инициатива е силно казано, просто искам да ги понатиснем и тук да действат в тази посока, макар, че по отношение на рецептурниците всичко зависи от министерството сигурно и е важно да станат задължителни за цялата страна. Ако имаш повече информация за това, което се случва в това 7мо ОДЗ също ми прати, ще го споделя с директорката на нашата градина, те приемат много присърце проблема, освен това са и кухня майка.

На мейл можеш ли да ми пратиш нещата?

djidji.bidji@gmail.com

Как приемате идеята да направя материал в местен вестник по въпроса или да дам интервю?
Също така приемам всякакви съвети какво е добре да попитам утре представителя от РИОКОЗ и човека от общината - последния особено - предполагам медиите ще се интересуват от това как се формира дневния оклад, какви пари за какво се дават, с какви фирми са сключени договори за снабдяване на детските градини

Говорили ли сте за вариант промяна в законодателството и родителите да имат право да носят неща за децата си - плодове например, вода, сокове

допълвам се- пиши реши ли се нещо за хигиенизирането

аз сегаправа материал за използването на техника в дз, като е готово ще го пусна
Виж целия пост
# 9
Деси, вчера си тръгнах по-раничко и не дочаках отговора ти. След малко ще ти пусна нещата.

По отношение на рецептурника, на местно ниво (общинско) абсолютно нищо не може да се реши или промени, това зависи от МЗ. Нашата роля е да инициираме такава промяна, защото има смисъл и нужда от нея.  Peace

За материал за местен вестник - нямам против. Ако искаш напиши и ни го пусни да го огледаме, ако има нужда нещо да се уточнява, допълва и т.н. Ще помоля и Ина като ПР на СНБМ също да си каже мнението.  Simple Smile

Право на родителите да внасят храна на децата си сме обсъждали преди време и сме по-скоро против. Макар че това е практика в чужбина, у нас е притеснително качеството, хигиената, добросъвестността и т.н. По-скоро подкрепяме учредяването на повече родителски настоятелства и делегирането им на повече права като участници в градинския живот на децата си.  Peace

За хигиената - не ми е силна тема, но ще ти пусна сурови записки.

За въпроси спрямо РИОКОЗ - аз лично бих искала да знам защо предварително предупреждават директорите, че ще извършват проверка и обезмислят процеса.  Confused Какви инициативи ще имат през тази година, свързани със здравето на децата и дали можем да се включим в тях, по-конкретно след миналогодишните проучвания за свръхтегло в детска възраст. Каква дейност е в обхвата на РИОКОЗ след като установи проблем в здравния статус на децата?
Виж целия пост
# 10
Мерси!
Виж целия пост
# 11
За нищо!  Hug Да споделиш после как е минало.   bouquet
Виж целия пост
# 12
Екип "Хранене" работи върху въпросник, свързан с храненето в семейна среда и детската градина. Опитваме се да обхванем най-важните въпроси, касаещи храненето на децата и израстването им в здравословна среда. Тук е мястото членовете на СНБМ да коментират свършеното. Очакваме вашите мнения за въпросника, начините за разпространение и всякакви добри идеи по въпроса.
Виж целия пост
# 13
Току-що пуснах в пощата анкета, изготвена от екип "Хранене"

Не знам дали ще съм много полезна, защото съм човек, който не обича много много да попълва въпросници, а и не се храни особено здравословно  Embarassed

Малко ми е дълъг целия въпросник.
Има прекалено много места, в които да се отговаря описателно.  Поне на част от тези въпросите могат да се дадат възможни отговори, от които да се избира.

Понеже е анкета на СНБМ ще я попълня и ще помоля и други да го направят.
Но ако на мен ми дадат от друга организация нещо подобно за попълване поради посочените по горе причини най-вероятно ще я отсвиря.  Sad
Виж целия пост
# 14
Току-що пуснах в пощата анкета, изготвена от екип "Хранене"

Не знам дали ще съм много полезна, защото съм човек, който не обича много много да попълва въпросници, а и не се храни особено здравословно  Embarassed

Малко ми е дълъг целия въпросник.
Има прекалено много места, в които да се отговаря описателно.  Поне на част от тези въпросите могат да се дадат възможни отговори, от които да се избира.

Понеже е анкета на СНБМ ще я попълня и ще помоля и други да го направят.
Но ако на мен ми дадат от друга организация нещо подобно за попълване поради посочените по горе причини най-вероятно ще я отсвиря.  Sad

 Съгласна съм с Mrs Jan. Нека на въпросите за рибата, готовите десерти и ядките има готови опции от рода на 1 път седмично, 2 пъти, 3 пъти, по-малко от 1 път седмично ( един за мене: както дойде или когато сестра ми ходи при гаджето си  Mr. Green) За тези се сещам така, на пима виста.

 
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия