Поръчителство - Моля за съвет!

  • 9 091
  • 31
Здравейте, майчета!
Може и да е имало подобна тема, ако случайно се повтарям - моля да ме извините. И така - ето я и историята:
През 2006г. съпругът ми стана гарант на мой колега (моят осигурителен доход не стигаше). Знам - голяма грешка! Но този колега ми беше много близък приятел, ходехме си семейно на гости и т.н. Както и да е - всичко беше нормално до началото на 2008г. Тогава във фирмата, в която работя се установи, че въпросния колега си е присвоил доста голяма сума пари (служебни) и беше помолен да напусне. от този момент започнаха моите мъки. Спря да плаща, постоянно ни звъняха от банката. На всеки 3 месеца трябваше да ходим с другия гарант (също колега) да му покриваме вноските, за да не стане кредита изискуем. Аз също имам кредит на мое име, съпругът ми - също. Имаме и 2 деца - просто сигурно можете да си представите каква картинка се заформи. При един от поредните случаи се обадих на длъжника да го попитам какво смята да прави (той дори не си правеше труда да се обади и да ни каже - в затруднение съм или каквото и да е - просто си трае най-нагло и си гледа живота) и той ми каза "научи децата си да ядат лайна (с извинение), защото няма да имаш пари за друго".... Просто нямам думи.
Септември месец се разведе, живее на квартира. Юли започна работа в голям сервиз за коли и януари тази година напусна, защото не му стигали парите. Сега е без работа и ние продължаваме да си плащаме, но вече и ние сме на финала и нямам откъде да взема пари и за неговите вноски. Нямам и какво да му взема - няма нищо на негово име. Като капак на всичко разбрах, че е кандидатствал за работа в ЕС и може и да замине зад граница. Просто незнам какво да правя. Знам, че за 6.03.2009 има насрочено дело за шофиране в нетрезво състояние, има кредит към ДСК за близо 15000, към Райфайзен банк - по кредитна карта, има стоки на изплащане и какво ли още не.
Моля посъветвайте ме какво да направя. Ходила съм при адвокат. Посъветва ме да го съдя за парите, които съм дала, но той няма откъде да ги вземе, а и делото ще се проточи. Няма ли вариант да бъде заставен по някакъв начин да си покрива дълговете?
Моля ако някой има опит за подобни неща - да ми пише. Благодаря предварително и се извинявам за дългия пост   bouquet
Виж целия пост
# 1
Честно казано, мисля, че няма начин, освен да го съдиш.
И доколкото знам, не може да излезне зад граница, след като има кредит към банка, няма да го одобрят.
Ако съм аз, ще го съдя..като няма пари да плати, ще лежи в затвора...това заслужава!!!
Виж целия пост
# 2
Определено го заслужава, но лошото е, че аз нямам вече абсолютно никаква възможност да му плащам кредита и скоро време ще бъда задлъжняла като него. Обричам си децата просто и немога да си го простя. Немога да си простя наивността и безграничното доверие.... А като си знам колко ни е тромава системата и колко време ще чакам.... а и нали през това време пак ще трябва да се плаща.... Cry
Виж целия пост
# 3
Уф!!Кофти работа...
Чувала съм, че има фирми, който се занимават с откупване на заеми (мисля, че така се казва)
Сключваш договор с тях, ако да кажем сумата, която ти дължи е 5 000лв, те по незнам какъв начин я вземат, а на теб ти дават примерно 3 хиляди, т.е. на процент...но нямам повече инфо....
Виж целия пост
# 4
И доколкото знам, не може да излезне зад граница, след като има кредит към банка, няма да го одобрят.

Глупости са това! Кой да го одобри? !
Излиза си и никой не го пита на кого какво има да дава.
Виж целия пост
# 5
Съжалявам...   Confused
Легално, по съдебен ред, не можеш да си върнеш парите. Съжалявам, че трябва да го кажа, закона не е на страната на коректните платци. За други методи се сещам доста  Twisted Evil
Виж целия пост
# 6
и аз си мислех за другите методи, ама нали трябва да е здрав, че да работи.... уж!!! На границата няма кой да го спре, защото банката не го съди - нали кредита се плаща (от нас!). Супер ми е странно това. Ами ако и ние излезем зад граница - тогава банката как си взема парите. Пълна недомислица е това. 
Виж целия пост
# 7
"Като капак на всичко разбрах, че е кандидатствал за работа в ЕС и може и да замине зад граница."
Един мой познат не го пуснаха да иде в Австралия заради това, че има на негово име кредит....И сега чака да го изплати...но това може би зависи от политиката на банката...или на държавата, в която смята да ходи...Незнам...
То по тази логика, дай всички да теглим кредити и да бегаме нейде на топло Laughing...щом нема да ни търсят....
Виж целия пост
# 8
Какви документи сте подписвали за поръчителството? И каква е сумата на остатъчната главница?
Виж целия пост
# 9
Имаме договор за поръчителство, съгласно който сме солидарно отговорни с длъжника. Остатъчната сума е около 14000 лева
Виж целия пост
# 10
НЕ разбирам защо доброволно си ходите да плащате? newsm78
Без да е станал изискуем кредита?Може би ще трябва да се посъветваш с адвокат.Успех Peace
Виж целия пост
# 11
Плащаме си, защото ако няма вноска 3 месеца започват да ни звънят от банката и ако до 3 дни не внесем 800лв накуп, кредита става изискуем. Ние сме солидарно длъжни и като немогат да вземат тези 14000 от него, ги искат от нас. Запорират сметките ни, описват имуществото ни и просто не ми се мисли....
Виж целия пост
# 12
А не трябва ли първо да описват имуществото на длъжника всъщност newsm78
Виж целия пост
# 13
Преди няколко години имахме същият проблем. Мъжът ми стана поръчител на един колега , но след като не си внасяше вноските направиха запор на заплатата на съпруга ми. С голями разправий и адвокати си търсеше парите от въпросният човек, За 5 години го изплати и  адвоката ни каза , че сега вече може да го съдим и да си върнем парите с лихви, но ние се отказахме , защото човека все пак благоволяваше да ни го връща с голяма мъка. Сега никога не бихме станали поръчители дори и на близки. Знам , че можеш да го съдиш за цялата сума ,но след като се изплати заема. Обърни се към компетентен адвокат за съвет. Желая ти успех.
Виж целия пост
# 14
emely, длъжника няма нищо на негово име, освен това от 2 месеца не работи. Знам, че мога да го осъдя след като му изплатя дълга... просто се надявах да има начин да не се налага децата ми да гладуват заради моята наивност и простотия. Благодаря ви много. Явно ще си нося кръстта
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия