Великденски пости

  • 95 356
  • 495
# 300
ina15, healthi, Благодаря ви  bouquet Тези дни нямам никакво време за компютър, за това ще се забавя малко с рецептите и най - вероятно ще успея да ги напиша към края на седмицата. Няма да забравя Peace

Вчера правих банички със спанак и гъби, а днес - бутер банички с гъби Crazy Последните са ми много любими и ги правя дори и в непостно време Laughing А днес правих и гъбена каша с чесън, въобще съм на вълна гъби Laughing




за соевата кайма наистина е най - добре да е със зеленчуков бульон, защото иначе е много безвкусна. На мен най - сполучлива ми става в съотношение 1 към 1 с топла вода.


Виж целия пост
# 301
Бразилка, ще чакам с нетърпение рецептите за баничките. Ти ли щеше да питаш своя приятелка за някои химически продукти?
Виж целия пост
# 302
 brazilka ,за баничките и гъбената каша също,нали? Wink
мерси в аванс!  bouquet
Виж целия пост
# 303
brazilka пак ни сложи в джоба си  Simple Smile
У нас сме на спаначени картофи на фурна.
Виж целия пост
# 304
brazilka пак ни сложи в джоба си  Simple Smile
У нас сме на спаначени картофи на фурна.
Ух, за Бразилка нямам думи, удавих клавиатурата...
olemale, какви са тези спаначени картофи ,звучи много интересно?
Давай рецептата Praynig Praynig Praynig.
Виж целия пост
# 305
Варени гевречета
1кг готово тесто за хляб
2 пълни с.л. сода за хляб
едра сол
Тестото се разделя на 15 еднакво големи парчета, които се разточват на фитили, крайчетата им се прищипват и се оформят гевречетата. Нареждат се върху дъска и престояват 20 мин. на стайна температура.
Междувременно в тенджера се налива и се кипва 1л вода. Във водата се добавя содата за хляб и се изчаква да кипне пак. Всяко геврече се пуска поотделно във водата, вари се 30 секунди (броите до 30) и се изважда с решетеста лъжица. Поставя се в тавичка и се поръсва според оригиналната рецепта с едра сол, но може и с каквито подправки предпочитате,  а може и нищо да не им слагате - аз ги правя без да поръсвам с нищо, най-много след изпичането им да намажа половината гевреци с мед.
Сварените гевречета се поставят с тавичката в студена фурна, включва се на 200 градуса и се пекат около 20 мин.

Продължавам, както и в предишните теми за постите, да си пробутвам постните палачинки . Правят се само с газирана вода, брашно и сол - консистенцията е като на обикновените. Тиганът и самите палачинки, след изпичането им, се намазват с маргарин. На вкус много трудно бихте ги различили от тези с яйца. А и са добър вариант да си спретнете бързо нещо постно за ядене. Всъщност стават и с обикновена вода с разтворена мъничко сода за хляб, но по този начин може и да се усеща вкуса на содата.   



Виж целия пост
# 306
brazilka пак ни сложи в джоба си  Simple Smile
У нас сме на спаначени картофи на фурна.

Ха и аз правих такива и си мислех, че това си е моя запазена рецепта  Mr. Green
Виж целия пост
# 307
хей,момичета,може ли рецептата за тези спаначени картофи? Praynig
Царицата-майка ,нямам търпение да пробвам рецептата за гевречетата.  bouquet
Виж целия пост
# 308
Ха и аз правих такива и си мислех, че това си е моя запазена рецепта  Mr. Green

val_stef доскоро и аз мислех така  Mr. Green, но мъжа ми каза, че ги е ял в стола, което просто ме разби. Може твоят вариант да е различен, чакам нови идеи  Wink

Аз ги правя много просто - на фурна.
Подготвям една тава едро нарязани картофи, понякога добавям 4-5 моркова, пак наедро, мащерка, черен пипер, сол (подправки по желание), поръсвам обилно с олио, добавям вода до средата на тавата и слагам във фурната да се пекат.
Междувременно измивам и нарязвам спанака (ние харесваме с повечко, около 400 -500 гр. ) и половин праз. Когато картофите са полуготови добавям спанака и праза и малко вода и разбърквам. Пека още десетина минути, разбърквам пак и като е готов спанака изключвам. На дъното остава малко водичка, която като изстинат попива в картофите.
Ако нямам праз слагам зрял лук, но в началото с картофите. На нас стипцавия вкус на спанака ни допада, на който не му харесва може първо да попари спанака.
Това е - лесно, бързо и вкусно.
Виж целия пост
# 309
не изглеждат особено добре  Mr. Green
http://www.snimka.bg/album.php?album_id=314920&pid=11130463

Царицата-майка, миналите пости правих твоите палачинки, наистина са хубави. Може да ги спретна пак с някоя спаначена или копривена плънка  Mr. Green
Виж целия пост
# 310
Хихихи, и моята  е почти същата с малката разлика, че аз ги правя с малко чесън на прах (не слагам лук/праз) и всичко бухам от самото начало (спанака ми е бланширан) Grinning

п.п. линка не се отваря, явно албума ти е личен Wink
Виж целия пост
# 311
Вчера бях на картофена салата с праз лук и сушени домати.Днес съм на копривена каша .А за утре съм приготвила само един кадаиф,които ще залея довечера. Но той е за награда и по малко ,че е много калоричен.Дайте идея за нещо със сушени домати ,че ми останаха.
Чакам с нетърпение Благовещение ,че много ме изскушава белтъчната храна.
Не ми отговори никой- разрешени ли са морските дарове през пости?
Виж целия пост
# 312
в църквата свещеника каза,че са разрешени мекотелите и в църковната книга за постите също пише,че охлювите,мидите,сепиите и др.подобни от рода на безкръвните са разрешени,но честото им присъствие през време на пости не се препоръчва.
Виж целия пост
# 313
Не ми отговори никой- разрешени ли са морските дарове през пости?

Разрешени са - на стр.6 от темата съм дала текста на Типика, където е записано изрично.
В нашето семейство обаче не ги консумираме през Великденските пости, точно защото много ги харесваме - калмари, октоподи, миди и прочие морски дарове ги слагаме към категорията на супер-деликатесите, въпреки че извън постите често присъстват в менюто ни. Затова и сме предпочели да се лишим от тях. Но това си е лично решение.
Виж целия пост
# 314
Zdraveite, dnes izvednaj reshih che iskam da spazia Velikdenskite posti, no razbrah che sam zakasniala. Za hranite i alkohola mi stana iasno, samo ne vidiah za sex-a da se spomenava neshto, ili po-skoro za lipsata na takav povreme na postite  newsm78
Molia za pomosht, za da se podgotvia za drugia pat. Uspeh na vsichki  Peace
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия