Учебното съдържание на началния курс?

  • 1 726
  • 16
Имам дъщеря във втори клас. Меко казано съм потресена от това, което учат. Та те все още не могат да пишат, но учат що е прилагателно, съществително, глагол - неща, които аз съм учила в 4ти клас. По математика наред с таблицата за умножение учат за мерни единици - метри, дециметри, превръщат от едно в друго. Сложно им е, малки са още. По английски правят диктовки, на думи, които са писали по максимум 5 пъти. Препускат от урок на урок, без да затвърждават предишния материал, не го схващат, после имат пропуски, които ще забележим в 8ми клас.

Въпросът ми е дали има някакъв начин да протестираме срещу това? Да поискаме среща с министъра или нещо подобно... не съм запозната. Не съм съгласна детето ми да получава четворки на материал, който не е взет като хората и който не е за неговия акъл. Пак е добре, че са четворки, направо много ми се струва. Тенденцията със свалянето на учебния материал продължава, Вълчев явно смята, че отглеждаме генийчета, а пък моето дете е съвсем нормално умно.
Виж целия пост
# 1
Въоръжи се с огромно търпение - в следващите години нещата се влошават достатъчно, материалът става все по-отвратително поднесен и все повече по обем, на децата все повече и повече не им се ходи на училище. Мога да дам много конкретни примери, но е безсмислено.
Виж целия пост
# 2
Е никакъв начин ли няма да се промени това? Ужасно е.
Виж целия пост
# 3
Е никакъв начин ли няма да се промени това? Ужасно е.
За съжаление в първи клас учебното съдържание е малко и много олекотено! Учебниците и тетрадките са за рисуване и общо взето , ако учителката не си е на мястото, децата свършват 1 клас сричащи и лошо пишещи! Но за това пък след това започва едно препускане- дори и да иска учителката- нищо не може да направи- тя трябва да спазва учебен план. И така....да края 10 клас- нищо не е съобразено с възможностите на децата и тяхното натоварване, защото учебните планове и програми се пишат от експертив МОН, които не са учители и са експерти по клюки, интриги и кариеризъм! жалко за хубавите ни деца! Banghead smile3515
Виж целия пост
# 4
Е никакъв начин ли няма да се промени това? Ужасно е.
Имаше един много подходящ момент, в който има-няма 140 хиляди учители се вдигнаха на протест, но съвкупното родителство им завидя на материалното положение и пропусна момента да се присъедини и да  постави претенциите си пред управляващите. Сега едва ли някой ще обърне внимание на теб, на мен, на още 30, 50, 150 родители...
Виж целия пост
# 5
Така е, подходящият момент беше пропуснат. Сега вече заекът мина баира.
Спомням си какво каза един министър на здравеопазването като го попитаха как може раниците на децата да са по 6-7 килограма. Та, той каза, че децата трябвало повече да спортуват, че да им заякват гръбчетата и така щели да си носят раниците сами.
Виж целия пост
# 6
Чудесно  Sick Ще я запиша на копане на нива.

Много отчайващо ми действат постовете ви.  Confused
Виж целия пост
# 7
На мен ми действаха отчайващо тези неща, дощато не теглих една кратка на всичко и започнах да правя това, което смятам за най-подходящо за децата. Не ги юркам излишно, за някои неща откровено им казвам, че просто трябва да ги научат и после няма да им трябват, за други много сериозно наблягаме и съм почти безкомпромисна - математиката и българския. За мен е важно да пишат грамотно, да се изразяват добре и да смятат без грешка.
Виж целия пост
# 8
Julie и всички останали майки, не разбрахте ли, че учебниците са написани от Специалисти, които знаят какво точно ще постигнат, съставяйки тези учебни планове! Те /поръчителите на учебниците и учебните помагала и авторите им/ са наистина мноооого добри в това, което вършат. Защото имат дългосрочна програма. И тази програма има една Огромна и Много Важна Цел - бъдещите граждани на България да останат неграмотни. И то не само по отношение на правописа, а изцяло неграмотни. Без капка познание в нито една област. Повечето деца са обречени - кои, защото са по-намарливи към ученето, кои, защото родителите им нямат възможност и време да следят развитието им, кои - защото средата им е такава, че учението не е поставено на челно място.
Това е истината - до 10 г. в нашата държава ще се шири масова невежест и малокултурие. Защото простия народ се управлява лесно!


Виж целия пост
# 9
А учебниците са написани ужасно! За по-малките ученици научните факти и историческите събития могат да се поднесат подходящо и те да ги усвоят като ги свържат с нещата от живота, като приказка. Да, ама не - по-скучно поднесен материал не мога да си представя. И това се отнася за всички предмети.
Миналата година сина ми беше 7 клас и защото гонехме успех за кандидатстването, трябваше да го изпитвам по история – ами какво да ви кажа – мъка… Някой се беше постарал специално древногръцката и римска история, която е интересна по принцип, да я представи по най-отблъскващия начин.
И това в комбинация от незаинтересовани учители води до крайния резултат – полуграмотно и полуобразовано поколение.
Виж целия пост
# 10
Чудесно  Sick Ще я запиша на копане на нива.

Много отчайващо ми действат постовете ви.  Confused
Сега малко окуражително - все още нищо не сте загубили. С малко повечко упражнения вкъщи ще наваксате всичко. За да набере инерция детето ще трябва да му помагате и да изисквате да се упражнява вкъщи допълнително. Децата са достатъчно умни и паметливи, бързо наваксват. Нашата класна в началното училище обичаше да казва - "Личи си, че с детето се работи вкъщи допълнително".
На фона на това, което ще учат в трети клас, материалът за втори ще ви се вижда прекалено лесен,  същото важи и по-нататък... Ще се справите. Успех!
Виж целия пост
# 11
Не знам доколко заслугата е на Вълчев, не съм сигурна  newsm78, на по-ниско нива някъде ще да е проблема.  Факт е, че материала е ненормално поднесен  и риска да се  отгледа неграмотно поколение е наистина голям.  Ако се планират някакви конкретни стъпки срещу това, стига да не се намесват "исканията" на мързеливото учителско съсловие, съм готова да се включа.
"Личи си, че с детето се работи вкъщи допълнително".

Ето това е основното,  ние се учим вкъщи, сума ти пъти съм се питала за какво е училището всъщност..??
Виж целия пост
# 12
Проблемът първо е в ужасните учебници. После е в учебните планове. Следва квалификацията на учителите.
Виж целия пост
# 13
Привет!
имам две деца - в шести и в трети клас, момчета са.
И аз съм потресена от материала, който учат, препуска се от урок на урок без той да е усвоен достатъчно. Побъркаха ни и нас, и децата!  ooooh!
Знам, че всичко е по вина на министерството, нали те нареждат какво да се учи.
Скоро моя позната, студентка в СУ по туризъм, разглеждаше учебника по география на сина ми, който е в 6 клас и потресено ми каза, че този материал в момента те го изучават във втори курс!  Thinking
По математика пък аз изобщо не мога да му помогна, ходи на уроци, за да разбере нещо, защото в училище не е достатъчно!
Оказва се, че учебниците ги пишат не преподаватели от училищен курс, а университетски преподаватели.
Да са ни живи и здрави, в крайно динамичен и объркан свят живеят, дано успеят!   bouquet
Виж целия пост
# 14
Аз че работя с нея вкъщи - така е. Но мога да си го позволя, защото съм по майчинство. Скоро ще  тръгна на работа. Частен учител ли да й търся, че да се справя горкото ми неуко дете? Безплатното държавно образУвание ще ми излезе през носа.
Аз все още не съм се обезверила съвсем и имам някакви надежди. Поне за малкото, то белким случи на нещо нормално.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия