МАЙЧИНСТВО-ПОМОГНЕТЕ

  • 1 306
  • 22
Има много теми относно майчинството ,някои са с много стари дати ,в други не намирам това което бих искала да знам.Предварително се извинявам ,ако запитването ми вече съществува под формата на тема. НА 12.02.09г фирмата в която бях ме освободи от работа.Все още нямам голямо коремче и имам шанс да започна някъде работа.Това което ме интересува е следното.ЗА да получавам майчински знам че по новия закон трябва да имам една година трудов стаж преди раждането на бебо.Ако от първи март започна нова работа с договор,на която да остана до момента на раждане така да се каже,имам ли право на майчински след като от 12.02 до 01.03 имам прекъсване?Моля ако някой е запознат да ми отговори.
Виж целия пост
# 1
За да получаваш майчинство, трябва да имаш 1 год. стаж изобщо - не конкртно преди раждането.
А размерът на майчинството, което ще получаваш се изчислява въз основа дохода, на който си осигурявана 12 мес. преди излизането в 45 дневния болничен. За месеците, през които нямаш осигуровка се взема за основа мин. РЗ за страната.  Peace
Виж целия пост
# 2
тоест няма значение кога ми е бил стажа,важно е да имам така ли?Защото аз като цяло имам много повече от 1 година трудов стаж,но той е назад във времето  Wink .Правилно ли съм разбрала?
Виж целия пост
# 3
Защо не опиташ да се запишеш в бюрото по-труда така няма да имаш прекъсване . Но за по кампетентно мнение защо не попиташ в темата майчинството счетоводно.
А доколкото знам щом си била бременна не са имали право да те уволнят освен ако сама не си напуснала.
Виж целия пост
# 4
тоест няма значение кога ми е бил стажа,важно е да имам така ли?Защото аз като цяло имам много повече от 1 година трудов стаж,но той е назад във времето  Wink .Правилно ли съм разбрала?

Правилно, да!
12-те месеца преди болничния имат значение за размера на майчинството!
Виж целия пост
# 5
не съм те ме освободиха,след много изчетена информация и аз разбрах че нямат право,опитах се да говоря с тях да има обясня но те започнаха да измислят какви ли не глупости и да ме обиждат.Ядосах се ,разстройх се и получих много силни болки в корема.Просто се отказах ,няма да рискувам нещо да стане с бебето ми докато се нервирам с бившите ми работодатели.Предпочитам да не ползвам майчинство,но да си изкарам бременността без проблеми
Виж целия пост
# 6
спокойно може да ги осъдиш ( ако обаче си ги известила официално - с бележка от лекар, че си бременна). Ако си го направила се ползваш със специална закрила и съответно ( пак зависи как са те освободили, но обикновено правят през пръсти нещата), та поне може да ги осъдиш на обезщетение в размер на 6-месечното ти брутно възнаграждение, и да те върнат на работа, ( ако ти искаш разбира се). Тези дела са безплатни, освен за адвоката разбира се, но като ги осъдиш неговият хонорар ще трябва да бъде платен от тях. Зачита ти се за стаж, така че може да те ползва.
Виж целия пост
# 7
Мен също ме освободиха от работа,като разбраха,но бях работила само 1 седмица и договора ми беше за неопределен срок.А относно  годината мисля,че трябва да е точно преди да родиш.Аз така и не можах да започна нова работа и останах без майчинство.Поне така ми каха една счетоводителка.
Виж целия пост
# 8
А за да нямаш прекъсване от 1 месец може да помолиш бъдещия ти работодател да те пусне с 1 месец на зад.Дано си намериш работа.При мен личеше и никой не ме искаше #2gunfire
Виж целия пост
# 9
разгледах добре майчинство-счетоводство и там намерих това

Кога бъдещата майка има право на обезщетения?
1. необходимо е тя да е осигурена в момента на започване на отпуска за бременност и раждане, като:
1.1. по трудов договор
1.2. самоосигуряваща - собственик или съдружник във фирма.
1.3. свободни професии
1.4. земеделски производители

За последните три осигурявания майката трябва да се осигурява върху високия процент, който включва вноски за ОЗМ (общо заболяване и майчинство). Той се обявява при започването на дейност или до 31.01. на текущата година.

2. достатъчно е да има най-малко 12 месеца осигурителен стаж с вноски за ОЗМ!
За случаите на осигуряване по т.1.2. – 1.4. са достатъчни 12 месеца с осигуряване за ОЗМ.

Този стаж не е задължително да е преди отпуска, а по принцип до момента – без значение кога и при колко работодатели е направен, с прекъсвания или не.

Осигурителният стаж не винаги е равен на трудовия. Напр. ако сте на 4-часов работен ден и сте работили 10 месеца, осигурителният ви стаж ще е 5 месеца.

От 2009г. има изключение от тези изисквания и то е за студентките редовно обучение, които не получават обезщетение като осигурени на горните основания.
Те получават месечна помощ от Социалните в размер на една минимална работна заплата

Ако това е вярно,значи dolls стажа не трябва да е точно преди да родиш
Виж целия пост
# 10
м да и това го имах като вариант да помоля да ме пуснат с месец назад,но не знам ще стане ли.
Виж целия пост
# 11
Моя братовчедка беше без работа като забременя и намери познати с частна фирма които я назначиха формално и тя си внасяше сама осигуровките , за да има право на майчинство после. Проучи и този въпрос ако имаш такива познати.
Успех  Peace
Виж целия пост
# 12
Мен също ме освободиха от работа,като разбраха,но бях работила само 1 седмица и договора ми беше за неопределен срок.А относно  годината мисля,че трябва да е точно преди да родиш.Аз така и не можах да започна нова работа и останах без майчинство.Поне така ми каха една счетоводителка.

Твоя случай е като на авторката - Bubentseto. Можеш да послушаш съвета на pouh. Срока за воденето на тези дела и търсене на правата ти е доколкото помня 3 години. Бори се! Успех!
Виж целия пост
# 13
Момичета търсете си правата защото иначе няма шанс да се оправи тази държава.
Мойта т..па шефка като излязах болнични- понеже не го занесъх веднага ми пуснала заповед за уволнение , аз като разбрах ми бликна една кръв от носа че доки се хвана за главата . Като отидох в човешки ресурси те се изсмяха и казаха , че шефката ми квото ще да прави те няма да ми оправят док за уволнение при положение , че съм бременна та квото ще да става това било подсъдно.
Виж целия пост
# 14
Сега пак се обадих и ми потвърдиха това което ти казах.Гледа се дохода през последните 12 месеца преди тези 45 дни в края в края на бременноста.То иначе цялата работа няма да има никакъв смисъл.
Сега вече малко ги е страх да пускат на зад договорите,но при теб става дума за един месец само.Мен не ме огря,защото са ми повечко месеците.Надявам се да ти влязат в положението.Само не казвай,че си бременна,защото няма да те вземат никъде.Ако не ти личи още действаи по-бързо.Успех   Heart Eyes
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия