Примерна схема на захранване (13)

  • 34 545
  • 472
Тема за обсъждане на начина на захранване: Каква храна, кога, по колко и как?
Всички мами, които имат желание да споделят своя начин на захранване с подробности са добре дошли, както разбира се и всички, на които им предстои това "страшно" начинание.

Ето ги и нашите стари теми:

Примерна схема за захранване
Примерна схема за захранване 2
Примерна схема за захранване 3
Примерна схема за захранване 4
Примерна схема за захранване 5
Примерна схема за захранване 6
Примерна схема за захранване 7
Примерна схема за захранване 8
Примерна схема за захранване 9
Примерна схема за захранване 10
Примерна схема за захранване 11
Примерна схема за захранване 12



"Истината е, че няма универсална схема, която да е подходяща за всички бебета и майките им. Някои майки решават да започнат захранването с каша, други - със зеленчуково пюре, трети - с плодово пюре... Най-общо - не се започва захранване със сок, противно на някои поостарели практики, срещани все още тук-там в България; останалото е по преценка на майката. Стига детето да приема добре новата храна - няма проблем с кое точно ще се започне.
Само някои са по-утвърдените методи:
- не се започва с храни, за които се знае, че са алергени
- обичайно нова храна се въвежда сутрин, за да може да се проследи за евентуална алергична реакция в остатъка на деня
- обикновено кърмене (или млечно хранене, ако е на АМ) не се замества изцяло, преди детето да е навършило годинка - все още нуждите му от млечни храни в дневния рацион са от порядъка на 70-85%, т.е. такова количество мляко трябва да му бъде осигурено всеки ден. Твърдата храна служи за приучаване към нови вкусове и текстури, а не за наяждане. Нормално е да ядат дълго време съвсем малки количества твърда храна - да я опитват, а не да се наяждат с нея.
- преди годинка обикновено се предлага първо кърмене, изчаква се 30-40 минути да се слегне в стомахчето
 и се предлага твърдата храна. Ако се предложи много скоро след кърмене, бебето може да не прояви никакъв интерес. След година-годинка и малко обикновено плавно се обръща режимът - първо твърда храна, после кърмене. Всичко е ориентировъчно - не е беда, ако някой ден не се спази режимът или ако повече суче, от колкото е било замислено (примерно ако са били предвидени 3 приема на твърда храна, а е имало само един или нито един)
- количеството храна се увеличава плавно - от 1 ч.л. първия ден, 2 ч.л. втория и така нататък, докато приеманото количество стигне 30-40 мл на ядене. Малко бебета приемат повече от 50-60 мл на хранене, макар че може да се опита - някои бебета приемат охотно повече твърда храна, без това да се отрази на количеството приемана кърма. Следи бебето и се вслушвай в сигналите, които ти дава и няма да сбъркаш
- нова храна се въвежда на интервали. 3-5 дена, ако няма фамилна обремененост с алергии и 5-10 дена, ако има такава обремененост. Въвежда се само по една нова храна наведнъж."  - Мис Бу

Полезни линкове:
Захранване с твърди храни: струва си да се изчака
ЗАХРАНВАНЕ НА БЕБЕТО С ТВЪРДИ ХРАНИ
Педагогическо захранване - руската схема на захранване
Наръчник за хранене според възрастта на Вашето бебе и малко дете
Въвеждане на твърди храни
Рецепти за домашни пюрета и каши
Кафевият ориз
Сравнителен тест на сирена
За козето мляко
Какво представлява алергията?

Храните обсъждани в старите теми и форума:

Храненето от 1-3 години
За млечните продукти
Червеното цвекло
Желязото - къде да го търсим?
Кои храни са богати на желязо
с какво е най подходящо да въведа глутена?
Кисел
И още за кисела
Мазнините
Какво да въведа след първите зеленчуци
Как да направим каша от елда
Зрял фасул
Зелен фасул
Грах
Леща
Спанак, артишок, нар, райска ябълка и ряпа
Пюре или сок
Яйце
Хляб
Кестени
Кълнове и пшеничен зародиш
Шипки
Смокини
Дюля
Трици
Подправки
Авокадо
Сушени плодове, фурми, стафиди, сусам, орехи, ягоди
Зеле
Сол



Но, ако искате да знаете всичко изчетете цялата тема и се върнете назад:)

Ето тук, момичетата, които пишат в тази тема са публикували своите схеми на захранване /и някой полезни линкове  Wink/. Те в никакъв случай не бива да се приемат, като задължителни /за това са и примерни/. И помнете, че детето е този, който ще определи вашата.
Имейл адрес за вход: maq@gbg.bg
Парола: primernashema
Виж целия пост
# 1
Благодаря за новата тема, не завиждам на майките, които тепърва трябва да ни догонват в четенето:)
Виж целия пост
# 2
И аз благодаря, че ви има всички вас Hug
Виж целия пост
# 3
Благодаря за новата тема, не завиждам на майките, които тепърва трябва да ни догонват в четенето:)
Е, с повече упоритост ще смогнат.  Wink
Виж целия пост
# 4
запис, да не ви изгубя дирите Mr. Green

При нас захранването си тече с пълна сила, само дето на количество не го докарваме. Въведох заешкото месо и след 20-тина дни мисля полека лека да започна с глутена Peace
Моята беба изяжда около 100-120 мл пюре/каша и след това не иска да я кърмя. Т.е. може да се смята, че съм заместила ядене. Само че, количеството ме притеснява. Повечето дни яде към 100 мл и рядко стига до 120. Та с тези 100 мл изкарва 4 часа Thinking Мислите ли, че е редно с толкова малко да заместя хранене или трябва да и предлагам по-често да суче?
Виж целия пост
# 5
Благодаря за новата тема, не завиждам на майките, които тепърва трябва да ни догонват в четенето:)

Пробвах се преди 2-3 теми, но беше мисията невъзможна. Сега ще ви следя по-изкъсо Laughing.
Виж целия пост
# 6
Благодаря зя новата тема и БЛАГОДАРЯ за ценните съвети които ми давате!

запис, да не ви изгубя дирите Mr. Green

При нас захранването си тече с пълна сила, само дето на количество не го докарваме. Въведох заешкото месо и след 20-тина дни мисля полека лека да започна с глутена Peace
Моята беба изяжда около 100-120 мл пюре/каша и след това не иска да я кърмя. Т.е. може да се смята, че съм заместила ядене. Само че, количеството ме притеснява. Повечето дни яде към 100 мл и рядко стига до 120. Та с тези 100 мл изкарва 4 часа Thinking Мислите ли, че е редно с толкова малко да заместя хранене или трябва да и предлагам по-често да суче?

И моята изяжда горе долу по 100 гр.,само ,че след около половин час си цока като че ли не е яла.Мен пък това ме притеснява,тя го няма за ядене това,без значение дали е пюре или каша.

Исках да попитам за фиде,макарони и т.н. от кога се дават,че да имам идея ,като започнат отново с атаките..моите "много компетентни близки".. ooooh!
Виж целия пост
# 7
Здравче, благодаря за новата тема   bouquet  bouquet!

Peace Peace Peace

Ако ми позволите един простичък съвет към мамите които са в началото на захранването: Всички знаем за огромното богатство от знания и желанието да помогне на Косе Босе. Ако влзете в профила и и копирате всички публикации които е правила в един word file  след това много бързо с търсачка можете да откриете отговор на почти всичките си питанки.

Не винаги можете да получите информация веднага когато зададете въпрос в темата. Това обаче е много лесен начин за успокоение. Аз го ползвам постоянно.

Моля приемете го като желание за помощ а не нападка. Естествено че личния контакт е много ценно нещо.[ Peace Peace Peace/b]


Виж целия пост
# 8
Успех в догонването Simple Smile, то не е 4ак толкова сложно, пове4ето теми се повтарят...
Та аз да попитам като по-напреднала в захранването....с Калоян ве4е имаме 4 твърди хранения и смея да кажа, 4е засега успявам да поддържам известно разнообразие, предалгам както домашно приготвени храни, така и такива в буркан4ета, засега той не проявява капризи, мисля, 4е и аз имам принос за това, тъй като не го насилвам по никакъв на4ин, нито за коли4ества, нито за вид храна, оставям го сам да ме води и засега мисля, 4е храненията ни са пълноценни, имаме добър режим (като 4асове през деня), като той сам си го изработи....кърменето ни продължава, макар и не така интезивно
Това, което мисля, 4е липсва за сега в менюто му са пресни плодове и зелен4уци...
Моля за съвет относно:
-От кога мога да въведа пресни плодове и какви (за сега сме яли банан, круша, ябълка, сок портокал - приема се добре и друго май не се сещам)?
-Под каква форма трябва да се предлагат? (пасирано ли трябва да е вси4ко? Да си призная веднъж му настъргах суров морков на най-ситното ренде и той го повърна горкия)
-Дайте идеи какви сурови зелен4уци мога да предложа?
-Някакви салати?
Благодаря предварително
ПП Калоян е на по4ти 11 м (скоро ще го записвам на кухня)
Виж целия пост
# 9
И аз да се запиша! PeaceКосе Босе,златна си  bouquet
Виж целия пост
# 10
Мерси за новата тема   bouquet
Записвам се и аз в нея. Аз съм прочела последните 2 теми и започнах от 1-ва, но нещо не ми остава време и не знам кога ще успея с догонването  Crazy
Искам обаче да благодаря на Косе Босе за безценните съвети и изчерпателните отговори  Hug
Виж целия пост
# 11
...Моля приемете го като желание за помощ а не нападка. Естествено че личния контакт е много ценно нещо.[ Peace Peace Peace/b][/color]



 Hug
Е, вие пък не ни се дразнете много като питаме Laughing. Всеки е бил начинаещ. Самата аз си спомням като открих форума въобще, как ме интересуваха 100 неща и все си питах. Някои се дразнеха, други отговаряха. Сега и аз се дразня като се питат все едни и същи неща, но пък питат различни хора. Не може да се прочете всичко все пак. Като не ми е кеф, просто не отговарям.
И за да не е спам да си кажа. Захраних с пюре от тиква, морков и оризова каша. Но не давам всеки ден. Ами просто ей така за опитване повече. Харесват му, няма проблеми. Не смятам, че е рано. Той се развива много добре, наддава чудесно, с кърменето нямаме проблеми, с изключение на някои дни като днешния например, в които си мисля, че нямам с какво да го нахраня. Давам през час, през два и дано утре вече всичко да е наред. Умишлено днес пропуснах и пюрето. Това е засега. Дори и въпроси нямам. Просто искам да ви чета Hug.
Виж целия пост
# 12
за зеленчуци какво да предлагам
като съм въвела ориза като каша, мога ли да давам сварен ориз?

Зеленчуци:
- морков, пащърнак, тиквичка, чушка (5-7 м.)
- броколи, карфиол, царевица, праз, зелен фасул (6-8 м.)

Ориз:
Веднъж въведен, оризът може да се дава под всякаква форма.
При пасиране става лепкав, добре е да се пасира с повече бульон от варенето на зеленчуците или с друга течност.



задължително ли е да се въведе царевица и просо преди глутена?
Не.
Това е редът на въвеждане на познатите видове безглутенови зърна, няма смисъл да се изреждат всичките.
Въвеждаш тези, които считаш за подходящи за вашия режим. Другите после.

нали може някои зърнени да се въвеждата и дават като добавка към зеленчуковото пюре
Да.
Това е чудесен начин да се разнообрази ориза в пюретата и същевременно да се дават полезни зърна.

Смятам оттук нататък да давам новите зеленчуци и плодове по 3-4 дена, но се чудя за кашите
И кашите може по 4 дни.

И кои са по-тежки и опасни (за евентуална алергия) храни
Спанак (целулозен), домат (непоносимост към киселината), цвекло (разхлабва, в умерено количество), целина (алерген, не винаги), череши (газообразуващи), киви (възможен алерген), пълнозърнеста ръж (тежка за стомаха) и др.
Виж целия пост
# 13
Ако става въпрос за чувствително храносмилане, би трябвало като цяло режимът и начинът на хранене да са проблемни – детето често да има нередовно стомахче; да отблъсква храната, от която го боли стомахчето; да прави по-бурни реакции от дадени храни, но не от всички, и пр. Има случаи на колики до 9-10 м., но все пак е необичайно и може да се потърси още едно мнение. Доколкото разбирам, детенцето не изпитва видим дискомфорт и не го боли стомахчето, така че може би няма повод за притеснение.

Ако това състояние е постоянно и не зависи от конкретни храни, добре е да си каже мнението и детски гастроентеролог, освен педиатъра. На теория е възможно да има по-сериозна причина. Щом захранваш предпазливо и щом като кърмата все още е основната храна, след няколко месеца захранване детето би трябвало да се чувства доста комфортно при приема на твърда храна.

"Какво примерно дневно меню би ми препоръчала?"
Детенцето вече е доста напред със захранването, така че няма смисъл да се правят големи промени в менюто. Пък и захранването е доста предпазливо.

"С какви храни да храня синът си при това положение?"
Ето няколко неща, но те са по-общи, зависи какво хапва детето:
- избягват се газообразуващите и целулозните зеленчуци (карфиол, броколи, спанак, царевица, брюкселско зеле; също грах, лук, чушка)
- предлагай по възможност храни с по-малко съставки, пюретата за по-голяма възраст традиционно съдържат доста неща накуп
- предлагай 3-4 лъжички леко затоплена вода преди хранене, това подобрява храносмилането; друг вариант е няколко лъжички супа или бульон 10-15 мин. преди хранене
- бебешките чайове против колики биха могли да помогнат
- плодовите пюрета, ако все още предлагаш, могат да се заменят с пресни плодове, това ще регулира храносмилането
- каши с добавени плодове или плодово пюре невинаги са удачна комбинация, може да са причина за подуване на стомахчето
- 8-10 м. е съвсем нормална възраст за кисело мляко от типа на бебешките марки, ако прецениш към 11 м. може да пробваш някое мляко с живи бактерии
- евентуално можеш да промениш нещо в твоя режим, след като кърмата е основна част от храненето на детето

"Колко хранения с твърда храна и какво количество е нормално, при положение че го кърмя на поискване?"
При кърмене на поискване и на тази възраст не е нужно всяко твърдо хранене да е съпроводено с мляко, особено щом има интензивно кърмене и през нощта.
За възраст 10 м. се препоръчват 2-3 твърди хранения и евентуално 1 междинно, кърменето е по желание на детето. Някои деца имат без проблеми 3 твърди хранения дневно на възраст 9-10 м., но това обикновено не са активните кърмачета. Така че кърменето остава приоритет, количествата твърда храна ще се регулират от детето. На книга се препоръчват примерно 180 мл на едно хранене за тази възраст, но това определено са труднопостижими грамажи за едно кърмаче на поискване - няма повод за притеснение, щом детето си наддава добре.
Виж целия пост
# 14
Здравейте момичета,

Поизчетох това дето е писано за просото, но не ми стана ясно едно....когато съм купила брашноот елда, трябва ли първо да го пека и след това да го накисвам и варя.....или направо накисвам и варя...
Разбрах, че когато е на зърна тогава се пече, след това мели, накисва и вари, за брашното същото ли е?

Благодаря предварително! Hug
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия