Био сирене ?

  • 7 502
  • 26
Откакто казаха че няма истинско сирене по магазините, както и мляко, реших че единственото спасение са био продуктите, особено био сирене, тъй като мн обичам а това по магазините  е...без коментар. Купувате ли си такова и хапвате ли други био продукти?
Виж целия пост
# 1
Не съм купувала. Хубаво ли е? А наистина ли е истинско сирене? Ако е сирене, бих си купувала, но в нашата държава няма гаранции.
Виж целия пост
# 2
Миналата седмица купих овче на Кондов. Кравето беше свършило. На вкус определено е по-различно от онова, което пожълтяваше и изсъхваше в хладилника (с разстителните мазнини). Хареса ми, но естествено гаранция, че е истинско на 100% няма кой да ти даде.
Похвалиха ми Био сиренето с търговската марка harmonica -на Малеева, но не съм го опитвала. Определено е скъпо- около 7лв. за опаковка от 500гр. в Пикадили.
Виж целия пост
# 3
Отдавна купувам само продуктите на Хармоника,много отпреди да "гръмне" скандала с млечните продукти...доволна съм и съм склонна да вярвам,че са истински,така или иначе аз каймак на кисело мляко не бях виждала преди да открия тяхното,кшкавал аз не обичам,но купувам за мъжът ми от време на време и той страшно го харесва,чакам да пуснат и прясното им мляко, та това мога да кажа... Peace
Виж целия пост
# 4
Да, Био кисело мляко на Хармоника съм вземала и е хубаво  Peace
Виж целия пост
# 5
Аз си купих био сирене от Хит, беше по 17 лв/кг. Искрено се надявам да е истинско, страхотно е на вкус и определено няма нищо общо с тези, които досега съм купувала от магазините. Иначе киселото мляко може да се познае дали е истинско ако тръгнеш да си заквасиш сам вкъщи и ако се получи е ок, при мен този опит стана с Верея, него купуваме като прясно и като кисело  Peace
Виж целия пост
# 6
Аз понеже не вярвам вече на нищо, което се рекламира и продава п магазините, си заформих домашна мандра - вземам домашно мляко и правя сирене, кисело мляко, масло и кашкавал. Н е толкова трудно, само кашкавала малко ми се опъва още, но ще му хвана цаката. Така поне е 100 % сигурно какво ядем!
Виж целия пост
# 7
Мен пък ме втрещява цената от 17 лв за килограм на такова сирене. Килограм сирене се прави от 5 литра мляко, а изкупната цена на млякото е някакви стотинки между 30 и 50. Колкото и други разходи да се калкулират, трудно ще се достигне тази цена за килограм. За мен това си е чиста проба спекулация. От близо година купуваме кравето сирене на Пършевица, което не е пакетирано, а на калъп на щандовете за сирена. Цената му варира между 7/8 лв и е наситна като сиренето, което помня от детството си. Не се размива, не пуска вода, не си сменя цвета в хладилника. След скандала заформил се покрай растителните мазнини и качеството на продуктите ще настане едно изкуствено напомпване на цените, което отново ще е за сметка на потребителите  ooooh!
Виж целия пост
# 8
Аз понеже не вярвам вече на нищо, което се рекламира и продава п магазините, си заформих домашна мандра - вземам домашно мляко и правя сирене, кисело мляко, масло и кашкавал. Н е толкова трудно, само кашкавала малко ми се опъва още, но ще му хвана цаката. Така поне е 100 % сигурно какво ядем!
[/quo








Ако може да споделиш рецептата за домашно сирене!
Виж целия пост
# 9
домашно сирене и на мен ми носи свекито, като и се занимава да прави, но пък е прясно, а не узряло и на вкус си е леко като извара. Иначе ще споделя, след въпросния "млечен скандал", отидохме в супермаркета, от където преди пазарувахме сирене, има поне 5 - 6 вида на различно вариращи цени. Познати са ни час от персонала и чак сега питаме кажете така и така мн ни е важно да е истинксо сиренето, кое от всички не е с гадни примеси и може да се нарече истинско?! Е, хората си казаха...нито едно от сирената не е истинско....същите сирена са и по другите софийски магазини.... Shocked
Виж целия пост
# 10
Ами давайте да минаваме на френски сирена! За 17 лв. за килограм може спокойно да си купуваме бри, камамбер или синьо сирене...
Виж целия пост
# 11
Да, но с Бри и КАмамбер не може да се прави нито баница, нито сирене по шопски. А аз и двете ги обичам.
Купувам си сирене на Елена, харесва ми. Честно казано предпочтам да погълна грам -два растителна мазнина, пред риска от зарази от улични търговци. Все пак на Елена-та не пише, че съдържа раст. мазнини. Има и истински сирена на пазара, лошото е че не ги обявяват  Rolling Eyes
Виж целия пост
# 12
 Аз също съм почитател на качествени,натурални и екологични продукти за хранене. Това което ме притеснява е ,че цената не гарантира това! ooooh!
Виж целия пост
# 13
Горе долу от както се появи на пазара само такова сирене купуваме.

Килограм сирене се прави от 5 литра мляко, а изкупната цена на млякото е някакви стотинки между 30 и 50. Колкото и други разходи да се калкулират, трудно ще се достигне тази цена за килограм.

На кое мляко e такава цената обаче, замисляла ли си се? Био сиренето се прави от мляко на крави, отглеждани без антибиотици, измислени храни и тн. Има и ограничение за максималния брой животни, които могат да бъдат отглеждани на един хектар земя. Т.е. и млякото от което се прави сиренето е био, а не просто да са му лепнали етикет "био". Ето една статия по въпроса:

Да си го кажем направо – често биопродуктите са по-скъпи и това ни спира в избора. Но това си има логично обяснение – при биопроизводството не се използват пестициди и това налага да се измислят алтернативни методи за справяне с вредителите, има повече ръчен труд и често добивът е по-малък. При отглеждането на животни, освен че антибиотиците са забранени, има и ограничение за максималния брой животни, които могат да бъдат отглеждани на един хектар земя. За разлика от конвенционалните производители, биопроизводителите често зависят от прищевките на природата.

Допълнителен проблем е мащабът на пазара. Когато организация, транспорт, реклама и логистика се правят за малък пазар, като българския, то тези разходи се делят на много по-малко продукти и товарят цената. Логично е с разрастването на дяла на био продуктите, цената им да се доближи до тази на конвенционалните.

Друг проблем е слабият качествен контрол върху конвенционалното производство в България. Злоупотреби, заобикаляния на закона и корупция в контролните служби, позволяват на производителите да предлагат още по-евтини продукти, естествено за сметка на здравето на клиентите си.

Биопродуктите не изглеждат така скъпи, ако се замислим за косвените разходи, които имаме във връзка с конвенционалното земеделие – като се започне от пречистването на водите, замърсени от отровни препарати, изкуствени торове и антибиотици и се стигне до нарастващите здравословни проблеми, свързани с консумацията на непълноценна и замърсена храна. Излиза, че биопродуктите съвсем не са чак толкова скъпи, и най-важното са много по-здравословни и вкусни.


източник bio.bg

Преди време ги бях питала за процеса и най-вече дали се ползва сирище, ето отговора:

Zdravejte g-jo ...,
 
otgovarjam Vi za bio sireneto.
V proizvodstvoto se izpolzvat 3 osnovni sastavki:
1.Bio krave mljako s naturalna maslenost (ne se otsmetanjava i ne se homogenizira) - taka kakto e izdoeno ot kravite. Edinstvenata prerabotka na mljakoto predi podsirvaneto e pastjorizacia pri 65 gradusa Celzij
 
2. Maja za sirene - izpolzva se hlandska maja na firmata DSM - mojete da prochetete poveche za majata na: http://www.dsm.com/en_US/html/dfsd/enzymes-fromase.htm
Dobavja se v saotnochenie 8-12 ml./100 litra mljako. Roljata na majata e da koagulira (da preseche) mlechnijat beltak - kazein. Tozi proces e v osnovata na proizvodstvoto na pochti vsichki poznati sirena. Do predi 50 - 60 godini majat se e pravela osnovno ot stomahcheta na bozaechti jivotni - teleta, agneta, praseta. V nachi dni majata za sirene se pravi ot bakterii ili gabichki v laboratorni uslovija - tja e s po-goljama sasirvachta sila i e po- prechistena. Takava e i majata Fromase na firmata DSM, kojato izpolzvame za bio sireneto. Majata e podhodjachta za vegetarianci i e GMO - free.
 
3. Mlechnokisela zakvaska - zkavaskata sadarja dva mikroorganizma: Streptococcus thermophillus i Lactobacillus bulgaricus v saotnochenie, koeto se opredelja opt majstora na sireneto - baj Encho Kostov. Zakvaskata se pravi na mjasto v mandrata i se dobavja zaedno s majata v kolichestvo 50-110 ml/100 l. mljako. Zakvaskite sachto sa GMO free. Zakvaskata pridava lek mlechnikosel vkus i aromat na sireneto. Njakoi proizvoditeli ne izpolzvat zakvaska, a samo maja. 
 
Dobavja se i CaCl (kalciev hlorid) - 20-40 ml/100 l. mljako. 
 
Sled podsirvaneto sireninanta se narjazva, presova se, za da se izcedi surovatkata, sled tova se narjazwa na kubcheta 10/10/10 cm. i se narejda v tenekii za osoljavane i zreene. Zreeneto prodaljava 60 dni, kato se smenja temperaturata v zavisimost ot procesa na zreene. Izvajda se ot tenekiite i se vakuumira neposredstveno predi ekspedicijata po magazinite.
 
Tova e proizvodstvenija proces, nadjavam se da sam Vi bil polezen. Nadjavam se da e podhodjachto za vegeteraianci, zachtoto e moje bi naj-kachestvenoto bjalo salamureno sirene, proizvejdano v Bulgaria v momenta.
 
 
S naj-dobri pojelanija,
 
Dr. S. Apostolov
Manager
FOA BIOSELENA
4300 Karlovo
36, Vassil Karaivanov str.
tel.: 00359 335 92038
fax: 00359 335 91642
www.bioselena.com


Не ми се обръща на кирилица Blush
Виж целия пост
# 14
Maktub  Peace
Не става въпрос за растителни мазнини, то това да беше проблема само, какви ли не гадости има, които не можем и да си представим, както и казаха по телевизията в сиренето слагали тебешир...какво ли още има  #Crazy
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия