Мъжът ли е длъжен да издържа семейството ?

  • 29 073
  • 260
да видим дали модераторите няма да ми затрият темичката, изплагиатствана от подфорум Татковци. Целта е да се сравнят мненията на мамите живеещи в България с с тези на чужбинските мами.

Аз даже успях да се поядосам четейки мненията там, сред които преобладаваше това, че мъжете са длъжни да издържат семейството иначе за друго не стават /разбирай за това се женим за тях, не ни трябват за друго/. То може и да не е представителна извадка форумното мнение на няколко мами-активистки, ама знам ли ... може аз да не съм у ред.

Та се чудя, може анкета да пусна ама не знам как  Embarassed Мисля, че би се получило биполярно отклонение на мненията  Crazy
Виж целия пост
# 1
ако жената не може- да, длъжен е Mr. Green

сериозно:
няма длъжен, не длъжен всичко е въпрос на вътрешносемейно отношения Peace
Виж целия пост
# 2
Аз тази тема съм я пропуснала по другите места (не смятам и да я наваксвам), но мога да кажа, че не съм си представяла в САЩ да има такава стабилна агитка от жени, които не ходят на работа с години, и вярват, че така трябва. За сметка на това, не мога да се сетя за нито една моя позната в България, която да не работи, или поне в близкото минало да не е била в процес на търсене на работа, и да не вярва, че така трябва. Да не говорим, че част от познатите ми жени са всъщност основен финансов стожер на семейството.
Ако форумското мнение по въпроса е различно, значи за мене има коренно разминаване между него и собствените ми възприятия. Предпочитам да вярвам на себе си.
Виж целия пост
# 3
истинският мъж трябва да боготвори жена си и съответно да я издържа.
а ако тя желае да работи, ок.
откровено казано, сблъсквала съм се с много мъже в живота си, по различни поводи, но само моят, собствен мъж отговаря на изискванията ми/независимо, че понякога му се качвам на главата и го правя на луда калинка/.
в момента съм в Бг и с ръка на сърцето си казвам  - оценявам мъжа си с най-високата оценка на която съм способна да оценя когото и да е било.

конкретно - ДА, мъжът е стожерът в семейството. за мен, лично и конкретно.
Виж целия пост
# 4
За сметка на това, не мога да се сетя за нито една моя позната в България, която да не работи, или поне в близкото минало да не е била в процес на търсене на работа, и да не вярва, че така трябва. Да не говорим, че част от познатите ми жени са всъщност основен финансов стожер на семейството.

Може би просто имаш познати - еманципирани жени, но това далеч не е представителна извадка  Wink (както и пишещите във форума, разбира се).

Личното ми мнение - никой не е длъжен да издържа другия, освен ако това не пасва и на двамата, т.е. няма някакво споразумение по този въпрос. Единствено и двамата родители са длъжни да издържат децата си, отново по взаимна уговорка кой как и колко  Peace

Иначе в Израел има доста мъже, които издържат жените си, и съответно много неработещи жени (без да се смята за норма); но има и жени, които издържат мъжете си - дори група мъже се бореха и получиха статут на домакини пред социалните служби (тъй като до преди известно време законите, засягащи осигуровките на домакините, са били написани в женски род  Sick)
Виж целия пост
# 5
никой не е длъжен да издържа другия, освен ако това не пасва и на двамата, т.е. няма някакво споразумение по този въпрос.

  Подкрепям мнението на Mentha  Peace
Двама души се събират, защото имат сходни интереси и гледат в една посока, а не, защото единият ще е на издръжката на другият (по принцип  Grinning). Изключвам определени събития (преместване, майчинство и т.н.), при които се случва някои от двамата да не работи и се 'налага' издръжка. Но в един нормален брак не виждам как подобен въпрос може да съществува изобщо  Thinking .
Виж целия пост
# 6
 да кажа тук как е-Сирия

Да, приема се ,4е мъжа е длъжен да издържа семейството,и дори когато жената работи то тя не е длъжна да дава заплатата си за домашни разходи.В условията на криза ,а и не само това е по скоро пожелание-в издръжката на семейството у4астват и 2мата партньори.Работещите жени са много,а друга 4аст си взимат надомна работа.
Виж целия пост
# 7
Хм. Моето мнение за нас двамата или моето мнение за това, как е около мен/там, където живея?  newsm78

За моето семейство, всеки начин е добър, стига да е решение на двама ни. Но не мисля, че е негово задължение да ме/ни издържа, още по-малко е причина да се съберем като двойка Crazy. Не бих се чувствала равна на мъжа си, ако от самото начало съм с нагласата, че той ще дава парите, а аз ще слушам Crazy - за мен равнопоставеността е много важна, финансовата независимост - също.

В Испания като цяло, работят и двамата членове на семейство. Не се счита, че мъжът трябва да издържа семейството. В Швейцария, доколкото имам поглед - нещата стоят по същия начин.
Виж целия пост
# 8
И аз не мисля , че съпруга ми ми е длъжен , но вече шеста година ме издържа , защото няма кой да ми помага с децата и съответно си стоя у дома .
 
Виж целия пост
# 9
Не zнам какво точно те интересува, дали нашето лично мнение или настройката в обществата където живеем. Но да кажа тук как е. Формално не е длъжен, но аz досега не съм чула zа Хаусман, обаче Хаусфрау си е официално понятие. Това отраzява и настройката в обществото. В случай че само единият работи, това е мъжът. И дори в случай на майчинство, макар че жени и мъже имат равни права да го полzват, само около 2_3% от мъжете си остават вкъщи zа да гледат деца. Така че бих каzала, да, очакванията са че мъжът иzдържа семейството. Друг е въпроса че с 1 zаплата (средна) много трудно се живее и на практика много жени са принудени да работят колкото и да не им се иска. В голяма част от случаите техните доходи обаче имат zначително по_нисък принос към семейния бюджет (къде поради това че жените са по_zле платени, къде поради това че работят на намалено работно време).
И да се присъединя към мнението на Блажка, моите впечатления са че в България има много повече работещи жени и те иzобщо не подлагат на съмнение това дали трябва да работят или не и трябва ли да учстват в семейния бджет. Понякога форумът дава много погрешна представа zа действителността в БГ.
Виж целия пост
# 10
Не zнам какво точно те интересува, дали нашето лично мнение или настройката в обществата където живеем. Но да кажа тук как е. Формално не е длъжен, но аz досега не съм чула zа Хаусман, обаче Хаусфрау си е официално понятие. Това отраzява и настройката в обществото. В случай че само единият работи, това е мъжът. И дори в случай на майчинство, макар че жени и мъже имат равни права да го полzват, само около 2_3% от мъжете си остават вкъщи zа да гледат деца. Така че бих каzала, да, очакванията са че мъжът иzдържа семейството. Друг е въпроса че с 1 zаплата (средна) много трудно се живее и на практика много жени са принудени да работят колкото и да не им се иска. В голяма част от случаите техните доходи обаче имат zначително по_нисък принос към семейния бюджет (къде поради това че жените са по_zле платени, къде поради това че работят на намалено работно време).
И да се присъединя към мнението на Блажка, моите впечатления са че в България има много повече работещи жени и те иzобщо не подлагат на съмнение това дали трябва да работят или не и трябва ли да учстват в семейния бджет. Понякога форумът дава много погрешна представа zа действителността в БГ.

много добре казано

допълвам само, 4е тук по закон в семейството може вси4ко да е обЩо или всеки да си е на своя сметка....   
Виж целия пост
# 11
да видим дали модераторите няма да ми затрият темичката, изплагиатствана от подфорум Татковци. Целта е да се сравнят мненията на мамите живеещи в България с с тези на чужбинските мами.

Аз даже успях да се поядосам четейки мненията там, сред които преобладаваше това, че мъжете са длъжни да издържат семейството иначе за друго не стават /разбирай за това се женим за тях, не ни трябват за друго/. То може и да не е представителна извадка форумното мнение на няколко мами-активистки, ама знам ли ... може аз да не съм у ред.

Та се чудя, може анкета да пусна ама не знам как  Embarassed Мисля, че би се получило биполярно отклонение на мненията  Crazy

разбира се. мъжът е длъжен да издържа семейството, както жената е длъжна да пере, 4исти, мете и тем подобни занятия  Mr. Green
Виж целия пост
# 12
пьрво да кажа, че и3ра3ьт "и3дьржа" хич не ми допада Naughty....3а мен е по-правилно да се каже "осигурява и3дрьжката на семейството"...и не, не е дльжен според мен....по принцип и двамата партньори са дльжни да се грижат 3а семейството, вьпросьт е че не винаги е вь3можно....
Виж целия пост
# 13
Хммм, интересно - тук мога да кажа, че най-често всеки се самоиздържа Grinning Работят поравно мъжете и жените, като мъжете имат равноправие при ползването на отпуск по бащинство и си го ползват напълно ефективно. Колкото майки с колички, толкова и татковци по улиците. Много често в супер маркетите всеки си плаща храната в своята количка, а у дома може дори всеки да си пере само своите дрехи. Познавам мъже, които като се върнат вкъщи си приготвят сами вечерята, защото жената вече си е приготвила за себе си и хапнала...Така че, все по-рядко "мъжът издържа семейството" в смисъла, в който си мисля, че е въпросът
Виж целия пост
# 14
Искаш да знаеш дали в различните страни има по-голямо или по-малко очакване само мъжът да е отговорен за материалното обезпечаване на семейството ли? Ти как предполагаш?

-Смяташ ли, че може да се правят обобщения, или че много зависи от конкретната ситуация?
-Смяташ ли, че даже и при традиционно разделение на труда (мъжът бачка за пари, а жената е домашна труженичка), много семейства не преосмислят сега модела си заради кризата- ако мъжът си е загубил работата?
-Смяташ ли, че това, дали жената е а позиция да изкарва жълти стотинки или по-голяма от мъжа й заплата, може лекичко да повлияе на разпределението на ролите?

С други думи, питай, ама защо не си развиеш малко мисълта първо. Поне това е моят съвет.

Сега да отговоря за себе си: не смятам, че само мъжът ми трябва да се нагърби с финансите на семейството. Нито пък смятам, че само аз трябва да се нагърбя с всички други задачи.  Crossing Arms Противното за мен би значело да се лиша от частицата себеуважение и независимост, което платеният труд ми носи, а за мъжа- да се лиши от време с децата си.

Но ако следващия път се омъжа за някой супер-богат арабски шейх с бездънен нефтов кладенец/рудник със злато/ печатница за пари, много ще настоявам за правото да си променя отговорa. Wink
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия