Бързо наддаване и рахит.

  • 5 287
  • 20
Знам, че темата е дискутирана и преди, но не можах да намеря нищо с търсачката.
На 20 дена сме. Родихме се 3200 гр., преди 17 ни изписаха 3130 гр. , днес ни беше първата консултация и сме 4250 гр. Според докторката това е много за няма и двадесет дена и трябва да започна да я храня под режим, ако не искам да развие рахит. Кърмя на поискване,събират ни се около 8-9 кърмения дневно, не давам вода и залъгалки. Каката я кърмех по същия начин, (след първия месец, когато беше на режим) но винаги е наддавала малко под минимума. И досега е по-дребничка от връстниците си. А малкото е по-лакомо, но въпреки всичко рядко прави по-малка пауза от 2 часа между храненията, а мисля, че за толкова малко бебе това е О.К.
Въпросът ми е има ли някакво научно основание, че ако качва много ще развие рахит. Трябва ли и как да направя по-голяма пауза между кърменията ?
Виж целия пост
# 1
Според мен продължавай да кърмиш както си знаеш, просто се води по детето.Относно наддаването - нормално е в началото по толкова да наддават. Peace
Виж целия пост
# 2
Абе я си се радвай на бебето и стига си търсила под вола теле. И моето бебе е кърмено на поискване, наддава главоломно (по 1,5 кг на месец) и тука канадския ми педиатър ми каза ДА ДАВАМ вит. Д до 1 годинка. Никакви глупости не ми е говорил за рахит и тем подобни. Прави ми впечатление, че в България педиатрите много говорят. На компетентни ли се правят не знам, но тука педиатъра НИКОГА няма да ти говори какво може или не може да стане. Само да плашат майките. Казват ти какво е добре да се направи и ти го правиш. Тука даже даваме по 1 милилитър вит. Д на ден, което е много, но така са всички кърмени бебета.
Кърми на поискване, НЕ МЪЧИ бебето и себе си с някакви режими и така ще имаш едно щастливо малко човече и ти ще си много по-спокойна.
Едно отклонение : Когато кърмиш помисли за бозайниците като цяло. Те не разпознават часовника. В природата се кърми на поискване и това е.
Виж целия пост
# 3
офф,
Мишо се роди 3700 и на 3м вече беше 9кг ! Айде без притеснения, моля Simple Smile Дори вит Д не давам.
Виж целия пост
# 4
Рахит се развива от липса на вит.Д
Много качва на 20 дневно кърмаче значи "расте"
Ако показваш дори само личицето и ръцете на бебето за 15 мин на слънце, всеки ден, то ще образува предостатъчно вит.Д
Тъпкането и предозирането с вит.Д е по-опасно от недостига му. Ранното затваряне на фонтанелата и вкостяване на шевовете са опасни, защото спират растежа на мозъка.
Като сложиш бебето на режим, ще наддаде малко и другия месец ще получиш упреци, че нямаш кърма и го държиш гладно, а и то наистина ще е гладно.
Кърми както досега, и ето, иде пролет - извеждай на слънчице.
Дето се казва, хилядолетия насам бебоците ве на режим са били и все вит.Д са пили...
Виж целия пост
# 5
Рахит се развива от липса на вит.Д

Ако показваш дори само личицето и ръцете на бебето за 15 мин на слънце, всеки ден, то ще образува предостатъчно вит.Д
Тъпкането и предозирането с вит.Д е по-опасно от недостига му. Ранното затваряне на фонтанелата и вкостяване на шевовете са опасни, защото спират растежа на мозъка.

Първото изречение е вярно, но некоректно, защото рахит се развива от не доброто усвояване на калция от организма, което може да се коригира с подходящата доза вит. Д. Предозирането на вит. Д е трудно ако се спазват указанията на производителя и предписанието на педиатъра. Рахитът е много страшна болест и аз не бих рискувала да не давам на бързо наддаващото ми кърмаче така ценния за него вит. Д. Затвярянето на фонтанелата се следи ежемесечно от педиатъра и при възникване на проблем вит. Д може да се спре. Така както си го формулирала "тъпкането" с вит. Д излиза, че отричаш даването на вит. Д изобщо, което не е много правилно според мен. Да излагаш бебе под 6 месеца на пряка слънчева светлина не е много разумно, а използвенето на слънцезащитни кремове пречи на ултравиолетовите лъчи, които са основния "виновник" за синтезирането на вит. Д от организма. Така че даването на този витамин е само по себе си добра идея, особено на бебета родени през зимата, защото слънцето през зимата има така или иначе по-нисък интензитет на греене.
Виж целия пост
# 6
Абутикон, това за бозайниците и часовника звучи добре в интернет, но нали се сещаш, че когато се отнася до детето му, човек не е склонен да рискува. Wink
С педиатъката на първото ми дете нямахме проблеми по въпросите на кърменето, подкрепяше ме дори, ако не бяхме на едно мнение и казваше, че кърмените бебета усвоявават кърмата и качват различно. Но както съм написала и по-горе, голямата качваше малко под минимума, та не знам какво би ме посъветвала за наддаване кило и кусур за 17 дена. newsm78
Но така или иначе, явно няма как да направя по-голяма пауза или да намаля броя кърмения, вода не смятам да давам, така че просто ще видим как ще е на следващата консултация.
Витамин Д го започваме от следващата седмица. Дано наистина да няма проблем, че рахитът не е болест за подценяване.
Виж целия пост
# 7
Рахит се развива от липса на вит.Д

Ако показваш дори само личицето и ръцете на бебето за 15 мин на слънце, всеки ден, то ще образува предостатъчно вит.Д
Тъпкането и предозирането с вит.Д е по-опасно от недостига му. Ранното затваряне на фонтанелата и вкостяване на шевовете са опасни, защото спират растежа на мозъка.

Първото изречение е вярно, но некоректно, защото рахит се развива от не доброто усвояване на калция от организма, което може да се коригира с подходящата доза вит. Д. Предозирането на вит. Д е трудно ако се спазват указанията на производителя и предписанието на педиатъра. Рахитът е много страшна болест и аз не бих рискувала да не давам на бързо наддаващото ми кърмаче така ценния за него вит. Д. Затвярянето на фонтанелата се следи ежемесечно от педиатъра и при възникване на проблем вит. Д може да се спре. Така както си го формулирала "тъпкането" с вит. Д излиза, че отричаш даването на вит. Д изобщо, което не е много правилно според мен. Да излагаш бебе под 6 месеца на пряка слънчева светлина не е много разумно, а използвенето на слънцезащитни кремове пречи на ултравиолетовите лъчи, които са основния "виновник" за синтезирането на вит. Д от организма. Така че даването на този витамин е само по себе си добра идея, особено на бебета родени през зимата, защото слънцето през зимата има така или иначе по-нисък интензитет на греене.

Като чета така облъчените от реклами и ми става само смешно.
Мен са ме гледали прекалено старателно, по онези предписания на педиатрите. Давали са ми вит. Д, но понеже съм била зимно бебе, не са ме извеждали, сакън да не настина. Е, знаеш ли какво е станало, развила съм рахит. Понеже съм от провинциален град, майка ми хукнала в София по професори. Където й казали - най- добре никакъв вит.Д, за да не се калцират деформираните кости.
И - слънчеви бани, море, движение. Костите ми са много далеч от деформирани Simple Smile
На децата си не съм давала вит.Д, с щерката ми го изписваха, но не съм се престарала да го дам, а със сина го забраняваха даже, защото имаше опасност от ранно затваряне на фонтанелата.
"Ако се спазват предписанията на педиатри..." - ами има педиатри, които изписват 6-8 капки Вигантол, което е наистина много!
Вит Д е мастно разтворим и излишекът не може да се изхвърли с урината, като вит.С напр.
Всички поразии с моето здраве са ставали по вина на "педиатри", и сега имам много, ама много наум.
Въпросът беше - дали многото наддаване води до рахит - не, не води.
Иначе всички пълни хора щяха да са рахитични.
Виж целия пост
# 8
А между другото, има си хомеопатично, което може да дадеш, ако се опасяваш, че бебето ти наддава бурно. То е за усвояване на калций.
А кремовете със слънце - защитен фактор са такава химия, каквато никога не бих сложила на кожата на бебето си. Може би някакъв био вариант.  Моя син е лятно бебе и никога не съм го мазала, никога не е изгарял. Да не говорим зимата, на по-слабо слънце. А пре дозирането с вит Д е лесно, ако детето прекарва достатъчно време на слънце и същевременно пие допълнително вит Д.
Виж целия пост
# 9
Като чета така облъчените от реклами и ми става само смешно.

"Ако се спазват предписанията на педиатри..." - ами има педиатри, които изписват 6-8 капки Вигантол, което е наистина много!

Въпросът беше - дали многото наддаване води до рахит - не, не води.
Иначе всички пълни хора щяха да са рахитични.

Приемам написаното от теб с едно уточнение. Не знам какво разбираш под "облъчени" от реклами, но аз това нещо за вит. Д го знам от официално становище на здравното министерство на Канада, където е родено детето ми и където живея. Не съм видяла нито една реклама на вит. Д, по простата причина, че тук рекламите на лекарства и хранителни добавки са забранени. Пък и едва ли ще тръгна да вярвам на реклами без да се консултирам с лекар.

Друго - има разлика между децата родени в България и тук. Именно за това не мога да споря как е в България, защото предполагам, че там децата са изложени по-продължително на слънце. Тук зимата е по-дълга от там и поради тази причина изписват НА ВСИЧКИ деца до една годишна възраст по 1 милиграм вит. Д (което се равнява на 400 меджународни единици). Не знам какъв е еквивалента в България. Предполагам, че на децата от топлите страни вит. Д изобщо не се изписва, освен ако няма причина за това.

Още в първия ми коментар по темата написах, че тук педиатъра ми се радва на това, че дъщеря ми наддава така добре и е само на кърма. Никога не ми е казал да я ограничавам или да й давам вода или каквото и да било. Никога не ме е плашил с това ,че ако детето ми наддава бързо може да развие рахит. Именно за това казах, че в българия педиатрите много говорят и така само плашат майките. Поне това е моето мнение.

Абутикон, това за бозайниците и часовника звучи добре в интернет, но нали се сещаш, че когато се отнася до детето му, човек не е склонен да рискува. Wink

Витамин Д го започваме от следващата седмица. Дано наистина да няма проблем, че рахитът не е болест за подценяване.

Не не рискуваш като гледаш детето ти по възможно най-природосъобразния начин - като кърмиш. Предполагам, че детето наддава така, защото имаш много кърма. Сигурна съм, че нещата ще се нормализират като стане на 4-5 месеца. Така че не го ограничавай и така всички ще са доволни.
Почни вит. Д поне докато не почнете да излизате повече, но пак казвам излагането на слънце е адски опасно за малките, така че много внимателно с това.
Виж целия пост
# 10

...Почни вит. Д поне докато не почнете да излизате повече, но пак казвам излагането на слънце е адски опасно за малките, така че много внимателно с това.



И какво му е адски опасното?
Виж целия пост
# 11
ЛаЛечеЛига и Американската Педиатрична Асоциация всъщност препоръчват 200 международни единици витамин Д, като се счита, че 20 мин на слънце дневно са достатъчни, за да се набави необходимото количество, а и все пак в кърмата също се съдържа вит.Д  Simple Smile

Изключително кърмените, доносени бебета от раждането си до шестия месец, които се излагат достатъчно на слънчева светлина, не са в риск от развитие на недостиг от витамин Д или рахит.

Ето няколко рискови фактори, които ЛаЛечеЛига посочва за дефицит на вит.Д:
    * тъмна кожа
    * кожата на детето е твърде покрита с дрехи или когато е навън детето е предпазено от слънцето със сенник
    * живеете на място с твърде малко слънце през част от годината или не излизате навън
    * живеете на място със силно замърсяване на въздуха, което блокира слънчевата светлина
    * майката има дефицит на витамин Д

Други рискови фактори включват:
    * повече предишни бременности/раждания
    * излагане на олово
    * заместването на майчиното мляко с храни ниски на съдържание с калций или които намаляват усвояването на калция
Виж целия пост
# 12
Мерси!  bouquet
Виж целия пост
# 13
Ние успяхме да изгорим през февруари, но аз съм виновна, защото оставих детето паркирано да спи в количката.
Иначе, към авторката, вярвам, че честото излизане на въздух и слънце, както и храненето според нуждите на детето са най-доброто. Децата ни не са салати, за да искаме от тях да наддават еднакво. Някои деца израстват по-бързо в началото, другите по-късно. Обикновено  моделът на наддаване е същия като при родителите.
Когато ми кажат, че бебето ми се е родило малко или че наддава по много, аз отговарям: "И аз съм била така. И аз съм се родила толкова, наддавалла съм по толкова". Досега това винаги е изчервало темата  Laughing
Виж целия пост
# 14
Това изказване, че кърмено бебе наддавало прекалено много и да минело на режим май само в България го има.
Кърменото бебе си знае най-добре колко му е необходимо да суче. Храни си я както си си я хранила до сега. Не мисля, че има опасност да развие рахит (това май също е доста любима тема на педиатрите у нас), особенно ако и даваш и капка Вигантол.
Тук при нас в ГЕрмания също се препоръчва даване на вит. Д, но само по 1 капка, а не като в Бг по 2 и повече.
И съм съгласна, че Вит. Д е токсичен и като се натрупа е доста опасен. Когата при нас е по-слънчево пропускам  Blush да и дам витаминчето.
Чела съм, че ако едно бебе само главичката му пече слънцето трябва средно 17 мин на ден да е на слънце. Ако е цялото голичко и 4 мин на ден са достатъчни
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия