Длъжна ли е жената да се грижи за домакинството и децата ?

  • 7 312
  • 128
Насърчена от предишната тема, реших да обърна наопаки въпроса  Crazy И тъй, мили дами, чувствате ли се длъжни да поемете тези задължения или те са ви отредени по природа ? Така да се каже ре-контра на пропагандата на феминизма  Laughing Laughing
Виж целия пост
# 1
стига с тези длъжности Simple Smile.
за децата си се чуствам длъжна да се грижа, да. всъщност това не е задължение, а инстикт. за домакинството се грижа когато ми се занимава. а мъжът ми не ме бие ако не съм избърсала праха или не съм му закърпила чорапите. чиниите ги мие той.
бтв, извинявам се за въпроса, но ти семейна ли си?
Виж целия пост
# 2
да бе, съвсем, даже от доста години ... две деца, поотраснали. Но никога не съм се смятала длъжна за нещо. Нито принадлежа към емпанципантките, нито към домакините, даже не и към кариеристките. Падам си анархистка-свободолюбивка  Joy
Виж целия пост
# 3
да бе, съвсем, даже от доста години ... две деца, поотраснали. Но никога не съм се смятала длъжна за нещо. Нито принадлежа към емпанципантките, нито към домакините, даже не и към кариеристките. Падам си анархистка-свободолюбивка  Joy

питам, защото оставам с впечатление, че се опитваш да определяш семейството в черно-бели окраски. щом си съвсем семейна от доста години, би трябвало да си наясно, че семейството е по-скоро в сивата гама - компромис след компромис от всички участници, иначе нещата не вървят. всеки върши каквото прави по-добре или каквото го влече, пък понякога и каквото му се падне. няма длъжни в тази работа. нито при мъжете, нито при жените, нито при децата. ако обаче някой започне да действа като разпределител, тогава нещата се закучват. поне при анархистите-свободолюбивци, които предимно населяват този форум Simple Smile.
Виж целия пост
# 4
Накрая, малко по малко, ще стигнем и до темата - Длъжна ли е жената да прави свирки, при все, че й се налага да работи, върти домакинство, гледа деца и дори й остава време за празни приказки по форуми.
Виж целия пост
# 5
ми именно  Peace моите теми са провокирани от думичката "длъжен", която прочетох в тема пусната в подфорум Татковци. Точно това ме подтикна да сондирам чужбинските бг мами, за да видя дали и те са в такава дилема - традиционно разделение на ролите в семейството или по-скоро ситуационни модели, каквито се показаха от предишната ми тема. Все пак аз съм радетел за свободата на човека и всякакъв вид задължение извън моралните ми идват в повече  Tired

така де, в крайна сметка, въпреки че всички почти "правим свирки", всъщност нормалната или най-често срещана ситуация е мъжът изкарва пари, а жената гледа дома и децата. Язък за еманципацията  Money
Виж целия пост
# 6
всъщност нормалната или най-често срещана ситуация е мъжът изкарва пари, а жената гледа дома и децата. Язък за еманципацията  Money
Да си еманципирана не значи непременно да работиш и да оставиш дом и деца на някой друг; може да си домакиня, и пак да си еманципирана. Еманципацията засяга отношенията в семейството и правото на жената на избор.
Виж целия пост
# 7
Може и да ти се сторя изостанала-но,да предпочитам аз да си гледам децата отколкото да ги връча на някоя азиатка което е масова практика тук-и честно казано като гледам какви са резултатите от такова възпитание се радвам,за избора си.Тази година ще пусна и малката на градина-и ще мога да започна и работа извън дома.Грижата за децата сме я поели и 2мата-иначе малко трудно ще излезна на глава с 2 пуберчета и едно което изявява отсега желание за самостоятелност.
За домакинството-всеки помага с каквото може-и в предната тема казах,че мъжа ми и едната щерка са бедствие за кухнята-но за останалото помагат,щом имам време и за форума. Grinning
Виж целия пост
# 8
Накрая, малко по малко, ще стигнем и до темата - Длъжна ли е жената да прави свирки, при все, че й се налага да работи, върти домакинство, гледа деца и дори й остава време за празни приказки по форуми.


 Joy Joy Joy Joy Joy
Виж целия пост
# 9
Не е длъжна - раждаш и метАш на улицата. Кой оцелее - оцелее. ooooh!



Позволявам си да копирам един пост за еманципацията от друг форум, който покрива напълно мннието ми по въпроса

От тази тема във форума разбрах, че в България самото понятие "еманципация" не се тълкува правилно. Имаше много мнения, според които еманципацията означава товарене с повече задължения. Всъщност еманципацията е точно обратното - разтоварване от задължения, които са неприятни, тежки, унизителни, наложени от обществото и т.н.

Какво не е еманципираната жена:

- Тя не влачи тежки торби с провизии, връщайки се от работа - отива веднъж седмично с колата до супермаркета и купува всичко необходимо.

- Не се прибира вкъщи, за да започне да чисти - това го правят заедно с партньора си. Ако пък печелят достатъчно - наемат си чистачка.

- Тя не е самотна мъжемразка. Няма повод да мрази мъжете, защото винаги си е подбирала партньори, които я уважават.

Ако търсим негативите на еманципацията, има само един: повече отговорност. Жената разбира, че работата и е важна и от това зависи бъдещият живот на децата и. Ако нещата не вървят добре не може да се тръшне на мъжа си и да му вдигне скандал, че той не печели достатъчно, защото печеленето на пари е отговорност и на двамата.


Източника
Виж целия пост
# 10
странен въпрос.... Разбира се че е длъжна. Точно толкова колкото и мъжът.

Възможността за избор е на по-ранен етап,  има ли деца, задължение на родителите е да се грижат за домакинството и децата.
Виж целия пост
# 11
всъщност нормалната или най-често срещана ситуация е мъжът изкарва пари, а жената гледа дома и децата. Язък за еманципацията  Money
хмм, не разбрах на базата на какво стигна до този извод? в моя свят мъжете са тези които искат да се "еманципират" и не желаят да се лишават от контакта с децата си и възможността да бъдат в къщи с тях когато са малки... е, в първите месеци е малко трудно, защото (за тяхно огромно съжаление) не могат да кърмят естествено  Simple Smile  тук можеш само да се надяваш, че след развода децата ще живеят при теб и ще получаваш издръжка... най-често живеят по равно при всеки от родителите...
Виж целия пост
# 12
Понеже съм политикали корект гласувам с 50/50. Колкото е длъжна жената (оххх,тая дума така тъпо ми зву4и   Close ) толкова и мъжът. Mr. Green
Виж целия пост
# 13
Тъкмо в другата тема щях да питам дали жената е длъжна да се грижи за децата.
 Laughing
Думата длъжен и на мен не ми харесва. За мен е повече от нормално в един оперделен етап, мъжа да се грижи за финансовата част, а жената да се грижи за отлеждането на децата. Не говоря за цял живот. Доманкинската работа трябва да се дели.  Mr. Green
Виж целия пост
# 14
хм, мен никой конкретно не ме е питал дали съм за еманципацията. Laughing
не, не е длъжна за домакинството.
за децата да, длъжна е. както тя, така и бащата.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия