трапеза за погача на дете?

  • 22 246
  • 19
Здравейте!Ще правя погача на сина ми,но идея си нямам каква трапеза да подготвя за гостите.Какви ястия да приготвя и как да подредя масата?Иска ми се хем да е вкусно,хем красиво.Помагайте,момичета....
Виж целия пост
# 1
Погачата по какъв повод е за прощъпулник ли?
Виж целия пост
# 2
Не е за прощъпулник.При нас има традиция да се омеси погача,да се приготви трапеза и да се поканят само жени-това се прави за здраве на детето.Погачата се разчупва от кумата и от младо момиче с 2ма живи родители над главата на майката и бебето.Решила съм да го спазя този ритуал,на немога да измисля какво да предложа на гостите.По принцип тези събирания се правят на обяд.Иска ми се да се представя добре,но нищо не ми идва наум.Ще съм Ви благодарна,ако дадете идеи за ястия-например някакви хапки,сладки...и идеи как да аранжирам масата.
Виж целия пост
# 3
Не е за прощъпулник.При нас има традиция да се омеси погача,да се приготви трапеза и да се поканят само жени-това се прави за здраве на детето.Погачата се разчупва от кумата и от младо момиче с 2ма живи родители над главата на майката и бебето.Решила съм да го спазя този ритуал,на немога да измисля какво да предложа на гостите.По принцип тези събирания се правят на обяд.Иска ми се да се представя добре,но нищо не ми идва наум.Ще съм Ви благодарна,ако дадете идеи за ястия-например някакви хапки,сладки...и идеи как да аранжирам масата.
Виж целия пост
# 4
Не е за прощъпулник.При нас има традиция да се омеси погача,да се приготви трапеза и да се поканят само жени-това се прави за здраве на детето.Погачата се разчупва от кумата и от младо момиче с 2ма живи родители над главата на майката и бебето.Решила съм да го спазя този ритуал,на немога да измисля какво да предложа на гостите.По принцип тези събирания се правят на обяд.Иска ми се да се представя добре,но нищо не ми идва наум.Ще съм Ви благодарна,ако дадете идеи за ястия-например някакви хапки,сладки...и идеи как да аранжирам масата.
Без да искам го пуснах 2 пъти... Embarassed
Виж целия пост
# 5
О,ясно за първи път чувам за такъв обичай.Съжалявам, но аз нямам идея как се прави.Споко съфорумките са страхотни и ще ти помогнат.Успех!И да ти е здраво детенцето!
Виж целия пост
# 6
Няма традиционни ястия. Каквото ти харесва. Аз съм била на различни варианти. На племенника ми беше с 2 големи подноса плодове, нарязани на резени - ябълки, киви, помело и грейпфрут. И към тях 3 различни киш-а - форма от под и стени от маслено тесто с пълнеж, печени на фурна. Единият беше с ябълки и сладък крем, а другите 2 бяха със сирена и с шунка и зеленчуци. И питата на масата. И напитки - сок, вода и вино.
Виж целия пост
# 7


 Аз знам, че при този обичай на масата се слагат само сладки неща.Жените също носят на майката сладки.

 Можеш да сложиш соленки, сладки, мезета от колбаси, готови салати......готвените ястия са излишни според мен.
Виж целия пост
# 8
И аз така знам ,че на масата се слагат само сладки неща,но тъй като все пак е обед на нашата маса сложих и сухи мезета .Свекито ми направи една хубава питка ,сиренца ,кашкавалец и малко мезенца .Пиинахме ,хапнахме и това е нали все пак се прави за здраве на бебчо.Каних само жени и др. го прочети по нагоре .Успех и не се притеснявай толкова.
Виж целия пост
# 9
Ние сложихме на масата предимно сладки. Имаше и банички, баклава, както и солени мезенца една чиния. Готвено няма смисъл, то никой и не яде почти нищо, толкова неща остават накрая.
Масата я подреждаш - слагаш питката на видно място, по-напред, по средата слагаш чиниите със сладките, по 1 чинийка пред всеки гост, чаша. Нищо по-специално, не се притеснявай! Grinning Peace
Виж целия пост
# 10
Била съм няколко пъти на погача. Питка, мед, сладки и солени мезета.
Носят се нечетен брой подаръци за детето. Кърпата с парите за бебето се хвърля някъде на високо - върху шкаф за да растат парите. И след погачата нищо не се дава/за някой неприъствал близък/ за да не изнася детето като порасне. Мъжете обикновенно се събират отделно. За пиене - трябва да има и нещо сладко - напр. ликьр или др.
Виж целия пост
# 11
Погачата се прави след или на 40 ден. Майката и детето ходят сутринта на черква.Носят червено вино и хляб. След това погачата се меси от човек ,който има двама живи родители. На масата се канят само жени и трапезата е само със сладки храни и напитки. Погачата се прави до ранния след обяд, не се остава по тъмно.Когато дойдат гостите върху погачата се слага чиста кърпа и гостите оставят пари за здраве, майката връзва кърпата и я стяга ,за да е прибрано детето и  я слага на нависоко място в къщи ,за да е високо детето . След това погачата се разчупва и първото парченце се дава на детето от човек ,който се храни добре ,за да не е капризно детето.
Виж целия пост
# 12
И аз знам, че трябва да има сладък алкохол, например ликьор, пина колада или ние си пийнахме Бейлис на нашата погача. И задължително само жени, те са му орисници на детето.
Виж целия пост
# 13
Само сладко /за да му е сладък живота/.От масата не се изнася по комшии /та да не е прахосник/.Задължително се прави у дома ,а не в заведение /та да си създаде свой дом /А на прага на дома по пода се опъва червен конец та като идват гостите като прекрачват прага да прекрачат и конеца / един вид закриля детето от злини/
Те по селата бабите какво ли не измислят  Laughing важно е на теб как ти харесва-така го направи Peace
Виж целия пост
# 14
Те бабите хубаво измислят ! Аз много уважавам семейните обичаи и традиции ! За червения конец бях забравила !
Също се сетих ,че и неразположена жена не трябва да целува бебето и да го пипа ,защото ще му излязат пъпки !
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия