Рецепти за сам човек, помагайте!

  • 3 104
  • 9
 Simple Smile  Аз живея сам и съм мъж. Помагайте с някоя рецепта която хем да е здравословна (щото трябва да "свалям"), хем бърза и да не остава с дни в хладилника.   chef   А и не само рецепти, споделете как пазарувате и планирате седмичното си меню? Мисля ще е интересно? Има доста хора които живеят сами и ще е от полза. Предварително благодаря за помоща!    bouquet
Виж целия пост
# 1
Мятай пържоли на скарата, салата за гарнитура и хич да не ти пука.  Laughing
Иначе всяка рецепта става и за сам човек, стига да готвиш по-малки количества. Остатъка можеш да си замразиш във фризера за друг път.
Виж целия пост
# 2
Всяко ястие сготвено в по-малко количество става за един човек! Има и най-различни варианти от готовите храни.Ето аз ти предлагам нещо подходящо за диета !
вегетарианско ризото
1 ч.ч. ориз
2 средно големи печурки
половин глава лук
1 домат
30 гр. грах от консерва
30 гр. царевица от консерва
1 зелена чушка
сол и черен пипер
Начин на приготвяне:
Оризът, заедно с нарязаните на дребно зеленчуци, се пържат в масло. Към него се прибавят предварително свареният бульон и се оставя да поври 10 минути на слаб огън под капак.
Сервира се веднага.
По желание се поръсва с настърган кашкавал или сирене.

Виж целия пост
# 3
мисля, че outlander пита как да си организира кухнята, че хем да е прясно сготвено, хем да е и организирано.

Милената - какво да прави той с остатъка от консервите с грах и царевица  Wink
той точно това пита - ако има 1 консерва грах какво да я направи, че да не остава Simple Smile

моето предложение е да се пазарува след като се измисли примерно меню.
на пример измисляш си няколко ястия със сходни продукти и пазаруваш

омлет със сирене, спанак с ориз, макарони на фурна, пица със спанак и сирене, сирене в пергамент, салата от спанак, ориз с яйца по китайски
за тези 4 ястия ти трябват: яйца, макарони, сирене и ориз.
пицата я правиш с останалото сирене и спанак, може и яйце да чукнеш.

просто взимаш няколко продукта и мислиш възможно най-много и разнообразни рецепти.
като имаш картофи, яйца и сирене можеш да си направиш: картофена крем супа, картофени кюфтета, картофена салата, картофен огретен...
ако си купиш и кайма ще можеш да си направиш и супа топчета, кюфтета с карт. пюре и пр...

а какво количество ще сготвиш, зависи само от твоите потребности Peace
Виж целия пост
# 4
Е, как какво да прави остатъка. Има малки кутии с грах,една част в ризото друга  например сготвена с месо.Но, както и да ги погледнеш нещата да готвиш за един човек си е разхищение. Точно за това са създадени веригите за домашно приготвена храна ,където можеш да си вземеш от всичко колкото грама пожелаеш !
Виж целия пост
# 5
Е, щом си мъж, няма начин да не харесаш предложенията на Жоро Бордовски. Поне аз, каквото съм правила по неговите рецепти, е излапвано с голяма скорост и напомняне пак да направя, че и искане на рецептите включително и от мъже. 

Ето ти линкове, когато имаш време прегледай ги (да не те смущава заглавието, просто рецептите са и здравословни):

І-ва част

ІІ-ва част

ІІІ-та част

И тук.

Виж целия пост
# 6
С благодарности на всички ! Най-вече на asyalein  и  labrex, точно това имах предвид, организация на кухнята (пазар+готвене).  Сега започвам да  съчинявам седмично (месечно) меню на принципа: 4 седмици х 2 рибни дни = 8-10 риби ; 10 -тина пържоли и т.н......  Остава проблема с количеството.  Ако направя една  тава, кой ще я яде?  Благодаря на всички, чакам още идеи! Трябва да се науча да я управлявам тази кухня, няма начин!
Виж целия пост
# 7
  Ако направя една  тава, кой ще я яде? 

ами няма да правиш пържолите в тава Peace
купуваш си колко ти трябват за няколко дни и ги замразяваш на порции (аз даже ги мариновам с подправки преди това)
после размразяваш и приготвяш на тиган - става по-бързо и хабиш по-малко енергия Peace

понякога купувам едно голямо парче месо и го изпичам цялото във фурната.
режа на порции и така порционирано замразявам.
после само вадя една порция, размразявам и сервирам със салата - бързо става Mr. Green

рибата вместо печена можеш да я приготвяш на пара (зеленчуците стават също по-бързо, сварени на пара)
от бульона си правиш супа Peace

погледни китайската кухня (ама не тази по ресторантите) - пресни продукти за кратко в уока, овкусени с малко сос.
хем е вкусно, хем е бързо, хем разнообразно...
Виж целия пост
# 8
Аз когато съм сама обичам да си приготвям паста, сандвичи, миш-маш, таратор, различни салати -шопска, овчарска, картофена, зелена (вариации с репички и краставици, варени яйца, със запържен бекон и крутони, с маслини и риба тон), сандвичи на сандвич плоча(ако се използва пълнозърнест хляб и нискомаслени сирена или извара и зеленчуци е по-диетично).

Най-често обичам да си приготвям спагети или пене с доматен сос ето така:
http://www.gotvetesmen.com/forum/index.php/topic,733.msg72978.html#msg72978
Може да се разнообрази като се добавят различни подправки: магданоз или босилек (може и моркови и маслини да се добавят)

Друга бърза паста е спагети карбонара: (заемам рецептата на Марабу т.к. нямам написана)
http://www.gotvetesmen.com/forum/index.php/topic,733.msg73995.html#msg73995 (като аз не добавям сметана и лук).
Избира се паста от твърда пшеница, за предпочитание италианска , с по-ниско съдържание на нишесте. По принцип паста се готви само толкова колкото ще се изяде на момента и не се оставя в хладилника.

Ето и една бърза и вкусна крем супичка, количеството на която може да се контролира (или други подобни крем супички - картофи; картофи и грах; моркови): - вариш, пасираш, подправяш и хапваш:
 
http://www.gotvetesmen.com/forum/index.php/topic,336.msg58164.html#msg58164

Друго което си приготвях скоро е рибни филета в малко зехтин на незалепващ тиган (може и на плоча). 2-3 минути от едната страна, още толкова от другата, добавя се малко сол и е готово.
 
Аз се спасявам с тези ястия, когато съм сама - бързи, вкусни и не много тежки. Не изискват използване на продукти, които ще отвориш и после ще забравиш в хладилника.
 
Съжалявам, ако ни се разминават представите за диетично, но въпреки популярната дюкановска диета, аз смятам, че диетично е с по-малко месо, по-малко захар, по- малко олио и краве масло (заменям със зехтин), без запръжки с брашно.  На мен ми идва чудесно разтоварващо няколко дни със салати, препечен хляб, спагети с доматен сос.  
Виж целия пост
# 9
Когато съм сама - гювече, сирене по шопски, макарони, на парти грилчето си правя, сандвичи, шишче, пържола, кюфтета, зелена салата с риба тон, яюца на очи, пържени картофи, спагети и др. За сега това се сещам.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия