За офесената каша

  • 771
  • 13
Здравейте, бебка е осем месеца, мога ли сама да й приготвям каша от фини овесени ядки?
Виж целия пост
# 1
оВесената каша може да даваш да... Mr. Green АКо си въвела глутен разбира се,ако не -постепенно въведи с по лъжи4ка две Peace
Виж целия пост
# 2
принципно глутенът го дават след 10-ия месец, така че ако не си въвела, изчакай още мъничко. но твърде вероятно е и да си дала, без да знаеш, защото в пюренцата на някои фирми се съдържа, нищо че всичките са уж за бебета.
Виж целия пост
# 3
И аз отскоро давам овесена каша,но като че ли не е много впечатлен.Може би защото не я пасирам,но ще пробвам и пасирана,защото е полезна и искам да го свикна да хапва по-честичко
Виж целия пост
# 4
Ако си въвела глутена- може
Виж целия пост
# 5
Много ви благодаря за отговорите! В същност аз глутена съм го въвела от преди месец. Съмнението ми беше в това, дали няма да натоварва много стомахчето, поради това че има люспи..... Сега да питам пак във връзка с това, само че по повод на пшеничените трици-те дали ще натоварват стомахчето или мога спокойно да ги давам както овесените? Искам да разнообразя менюто сутрин да не е само попара.
Виж целия пост
# 6
Триците не са лека храна затова ги отложи за след няколко месеца, а разнообразието можеш да го осигуриш с много други неща например:елда, просо, ечемичени ядки, киноа, амарант.
Виж целия пост
# 7
Да, можеш.  Peace
Виж целия пост
# 8
пшеничените трици-те дали ще натоварват стомахчето или мога спокойно да ги давам както овесените?

Трици = след 1 год.

Съдържат много фибри.
Повечето са неразтворми.
Създават ненужно чувство за ситост.
Овесените ядки съдържат в себе си и трици.
Виж целия пост
# 9
пшеничените трици-те дали ще натоварват стомахчето или мога спокойно да ги давам както овесените?

Трици = след 1 год.

Съдържат много фибри.
Повечето са неразтворми.
Създават ненужно чувство за ситост.
ядки съдържат в себе си и трици.
Косе Босе, много благодаря за отговора!  bouquet
Не разбрах обаче под каква форма да давам овесени ядки и въобще да ги давам ли? А ако са фини може ли или да чакам след годинка?
Виж целия пост
# 10
Косе Босе, много ценя твоето мнение и съм си събрала почти всичките ти публикации. Може би има отговор на въпроса, който ще задам, но не мога да го намеря... И за това да попитам още нещо  Embarassed
Със съпруга ми сме фенове на пълнозърнестия хляб, в момента ядем само хляб "Вита". Въпросът ми е - какви подобни храни са подходящи за осем месечно бебе? Сещам се за следните-киноа, амарант, елда, овесени ядки, ръжени ядки, просо... Киноата и амаранта дори не знам как изглеждат, а и не знам от къде да ги купя и как да ги приготвя... Елда купих от диетичен магазин, смлях я и пробвах да сваря първо на мен,но мирише ужасно, може би не я приготвям както трябва. Искам да правя домашни каши от изброените продукти, но не мога да намеря събрани рецепти точно с тях. Има ли някъде сборник или таблица с пълнозърнестите и най-вече полезни храни, които да са описани как и кога да се дават на децата, като се започне от въвеждането на глутена та до 2-3 годишна възраст например?
Дори подобна статия да няма в интернет, съм готова да си купя книгата ако има такава.
Предварително благодаря на отговорилите!   bouquet
Виж целия пост
# 11
елдата по принцип мирише малко странно  Peace Пробвай да я накиснеш вечерта и сутринта я свари за закуска. Киноа и амарант може да си поръчаш по нета или виж в диетичните щандове на супермаркетите в твоя град.
Иначе може да даваш когато си поискаш - сутрин/следобед/вечер направени на каша;на обяд/вечеря сложени в манджата и т.н.
Пълнозърнест хляб мисля, че когато детенцето стане на 1г и 1/2.
Виж целия пост
# 12

На 8 м. може да даваш спокойно овесени ядки - фини или обикновени.
Обикновените се пасират.
Фините стават по-бързо готови, постепенно може да пробваш непасирани.

След 8 м. може да пробваш да вариш директно зърна от всички изброени видове - с или без накисване.
Кашата от брашно също остава удобен вариант.
После се пасират с малко вода от варенето.
Всички зърна са подходящи преди 1 год.

Елдата има специфичен и силен аромат. Усеща се най-силно при варенето, но след като елдата се поохлади не е толкова натрапчив. Вариант е да се ползва холандската жълто-зелена био елда, тя има по-лек аромат от кафявата обикновена. Но пък не е толкова вкусна.
Много дечица харесват елдата - все пак техният вкус е доста различен от този на възрастен, освен това е в процес на формиране.
Ако е въведено масло, то пасва много добре с елдата и й придава отличен вкус.

Киноа и амарант са ценни зърна, но съвсем не е задължително да се изредят в менюто. Има ги по диетичните щандове. Киноата и амарантът изглеждат на пръв поглед като дребно просо. Два линка за домашна каша - тук и тук.

Всички зърна се приготвят по един и същи начин:
1) Накисване - не е задължително, но е желателно, защото повишава хранителната ценност и скъсява времето за варене. Брашното или зърната се накисват за 7-8 часа и се варят до готовност. Обикновено са нужни не повече от 10 мин. за повечето зърна.
2) Варят се до готовност. Зависи от сорта, дали са био и т.н.
3) Пасират се или се намачкват; добавя се плод, масло, кисело мляко, сирене, АМ.
Технология за домашни каши е еднаква, както описаната по-горе за амарант.
Ето и от Библиотеката.
Виж целия пост
# 13
Косе Босе, много, много ти благодаря!!!   bouquet  bouquet  bouquet
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия