КОЗУНАЦИ - вкусни, дъхави, разкошни! (Козуначена тема)

  • 280 114
  • 1 422
# 15
Мисля,че за да стане на конци номера е в месенето и втасването на топло.Отнема доста време,но резултата е впечатляващ.Иначе моята рецепта,която правя от 5-6години е за 3броя козунаци/по малки/и оставям тесто за кифлички,та пека заедно козунаците ,а готовите кифлички оставям на топло да втасват.
Виж целия пост
# 16
Ето малко съвети за начинаещи козунакоправачки. Бях си ги събрала навремето като се подготвях да меся за първи път самостоятелно -  от различни източници са:)

1. Брашното се пресява със щипка сол 2-3 пъти, за да се насити с кислород.
2. За да са пухкави козунаците всички продукти трябва са топли, не от хладилник. Така че ги извадете от вечерта от хладилника.
3. Яйцата се разбиват добре.
4. Не бързайте, въоръжете се с търпение при втасването.
5. Лимоновият сок убива миризмата на св. мас, ако я използвате разбира се в рецептата си.
6. Много добре се измесват, когато тестото се разтегля и събира на топка.
7. Колкото повече се меси, толкова по-хубави стават.
8. За да са по-осезаеми конците усуквайте фитилите.
9. Като се оставят да втасат на топло отгоре се мажат с мазнина, за да не хванат кора.
10. В тавата не трябва да заемат обем по-голям от 1/3.
11. Пекат се около час при 180 градуса.
12. За да не прегорят и изсъхнат на дъното на фурната се слага купичка с вода.
13. Изваждат се топли и се покриват с кърпа.
14. За да не превтасат едните, докато се пекат другите, не месете твърде голяма доза, по-добре докато втасва едното тесто,замесете второ.
Виж целия пост
# 17
А ето и обещаните рецепти:

ШУМЕНСКИ КОЗУНАК

2 кг брашно,10 яйца,1/2 литър пр. мляко,1 пак. масло,1/2 кг захар, 1 ч.ч олио, 2 кубчета мая, кората на 1 лимон,1 с.л коняк или ром, бадеми, стафиди

Маята се разбърква с 1 чйце, 2 с.л захар, малко затоплено мляко и брашно. Да стане гъста каша. Докато втасва разбиваме яйцата и захарта и разтопеното масло. Прибавяме втасалата мая, ломоновата кора, коняка, прясното мляко. Пресяваме брашното и правим кладенче. Изсипваме сместта и започваме да месим. Като се оформи тесто, топим ръцете си в олио и продължаваме да месим, докато го поеме цялото. Месим докато се появят плюски и се получи меко, пухкаво тесто. Добавят се стафидите. Оставяме на топло да втаса, покрито с кърпа. Обилно се намазват тавите с мазнина. Оформят се козунаците и се оставят да втасат.  Мажат се с жълтък, ръси се със захар, бучват се бадеми и се пече в умерено загрята фурна.
   
Виж целия пост
# 18
Много благодаря за съветите, невероятни сте  bouquet!
Виж целия пост
# 19
  КОЗУНАКЪТ НА БАБА

По тази рецепта правих дълги години козунака, преди да започна с традиционния.

15 яйца, 800 гр захар, 3 с,л св. мас, 1 литър пр. мляко, 1 лимон изцеден и настърган, 2 кубчета мая, брашно колкото поеме и 1 ч.ч мазнина за измесването (св. мас + олио)

приготвянето е аналогично на шуменския козунак, нищо по-различно. Добавям стафиди, локум или се навива на руло с мармалад. Излизат 4 големи козунака и някоя друга кифличка.
Виж целия пост
# 20
Ето малко съвети за начинаещи козунакоправачки. Simple Smile
Благодаря много!  bouquet
Виж целия пост
# 21
Джемма ,много полезно,благодаря!
Аз да попитам-правя козунаци,бухват ми,имат конци,всичко добре....обаче всичките ми стават с едни дееебели кори .Що така?
Виж целия пост
# 22
Имаш предвид долната кора ли? А в какво печеш? Не ги слагай прекалено близо до долния реотан и не го печи прекалено дълго. Аз никога нямам този проблем, даже по-скоро съм вадила със светла долна кора- в старата фурна. Сега  с вентилатора се изпичат равномерно.
На свекърва ми всичките и са с такива кори, тя пече в емайлирани тави и тенджери. А аз в ламаринени и йенски форми за козунаци и кекс, продълговати.
Виж целия пост
# 23
Ами всички кори стават така,явно в печенето бъркам.На вентилатор пека.Тази година дано уцеля всичко.
Виж целия пост
# 24
Не видях рецептите на Lebeduna и празничната рецепта за  бутиковия Великденски козунак на  Unknown_lady. Или още не са добавени всички рецепти?

Мисля че и тези двата линка са за първа страница. Може би има в линка на Наталина, но все пак за удобство на търсещите може да се сложат в първия пост

Плетка 4-ка :http://www.fiserasynove.cz/video/kopacak.mpg

Плетка 6-ца :http://www.fiserasynove.cz/video/vanocka.mpg
Виж целия пост
# 25
Валенцето , аз пека по следния начин:

Слагам козунака и когато ми хареса на външен вид горната кора ( не я обичам дебела и препечена), покривам с фолио. От там нататък пека докато бучнато дървено шишче за проба излезе сухо. Не спазвам часове и нокога не ми е прегарял или ставал с дебели кори. Peace
Виж целия пост
# 26
Аз най- вероятно няма да правя козунаци тази година, но ще следя темата с интерес и ще гледам красиви снимки  Peace
Виж целия пост
# 27
Аз най- вероятно няма да правя козунаци тази година, но ще следя темата с интерес и ще гледам красиви снимки  Peace

А да видим дали ще устоиш да не са ти в брашното ръцете.....

Не видях рецептите на Lebeduna и празничната рецепта за  бутиковия Великденски козунак на  Unknown_lady. Или още не са добавени всички рецепти?

Уж добавях и слагах рецепти, нови....но знам ли....може и да съм ги пропуснала, уж се взирах внимателно, но то 1 и 2 ли са......Нека ако ги намери някой да ги пусне, пък после ще се добавят на 1 стр.
Виж целия пост
# 28
Записвам се и аз в тази темичка  Hug, страхотна е , миналата седмица се опитах да  направя козунака на  dodyniki, стана много вкусен и пухкав. Благодаря dodyniki  bouquet
http://www.vaniabg.snimka.bg/album.php?album_id=259162&pid=11215006
Виж целия пост
# 29
Страхотна тема! Тази година ще правя козунак и от полза ще ми бъдат рецептите и обясненията. Мерси на мама Цоцоланка за темата и за съветите на пишещите тука! Hug  bouquet
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия