КОЗУНАЦИ - вкусни, дъхави, разкошни! (Козуначена тема)

  • 280 127
  • 1 422
# 90
Джемма, от тук ли взе идеята - http://domacipekarny.dama.cz/postupy.php?d=235? И аз съм му метнала мерака, но смятам че както при пиленцата и тук е важно тестото - с българското въздушно козуначено тесто според мен ще се разлее (ти с какво тесто прави?). Тук тестата са по тежки и мазни (както за чешкия козунак или виенските кифли) и не се разливат много. Тук е даден с маков пълнеж, но смятам че със сливов мармалад ще се получи също добре. Hug Heart Eyes
Виж целия пост
# 91
КОЗУНАК В ХЛАДИЛНИКА

Продукти:
4 яйца;
2 ч.ч кристална захар;
1 ч.ч олио;
1 ч.ч кисело мляко с 1/2 ч.л сода за хляб;
1 ч.ч прясно мляко;
мая колкото кибритена кутийка;
1,200 кг. брашно;
ванилия ,кора от лимон.

Яйцата и захарта се разбиват добре.Прибавя се прясното мляко и цялата смес леко се затопля,за да се разтопи захарта.Маята се разбива на кашица в малко количество прясно мляко,отделено от дозата.Изсипва се брашното/пресято/ и се прави кладенче в средата, където  се слага част от яйчената смес, мазнината ,кис. мляко със содата и маята.Тестото се подхваща с лъжица или с ръка, като постепенно се изсипва цялата смес.Омесва се средно твърдо тесто.Меси се около 10-15 мин.Тестото се слага в найлонов плик,намазан с олио,и се поставя в хладилника.Там престоява една нощ.
На сутринта, най- добре в деня преди Великден тестото се изважда от хладилника и се оставя да се отпусне и "стопли" около час.Размесва се отново и се оформя по желание на плитка или друга форма.Плънката  е стафиди накиснати в ром и много добре подсушени, орехи.Козунакът се оставя да втаса.
Поставя се в тавичка,намазва се с разбит жълтък/може и само с разбит леко белтък-така няма да загори/,поръсва се с кристалта захар или на разстояние се слагат бучки захар.Поставя се предварително леко загрята фурна да се пече.

С тази изпитана рецепта отпада притеснението дали стаята е достатъчно топла, дали всички врати и прозорци са добре затворени ,за да втаса добре козунакът.
Виж целия пост
# 92
Нямах мармалад и сложих сладко, но е малко течно, поистече, но все пак стана. При печенето обаче се разля тестото по тавата , защото го сложих в рабта тавичка- за Великден ще го сложа в дълбока и ще обърна повече нарежите да се вижда добре рулото, че и   краищата се поразляха и не са така ефектни. отивам да снимам.

П.П Ето го:


Дали може да споделиш рецептата. Много моля!
Виж целия пост
# 93
РЕЦЕПТА ЗА ТРИ КОЗУНАКА С МАС

1/2 литър прясно мляко се сварява с 1/2 кг. захар,като поизстине се прибавят 10  яйца,добре разбити и настъргана кора на 1 лимон.
Мая,колкото локум се разтваря в половин ч.ч хладка вода,където са сложени щипка сол и захар.
С всичко това замесваме меко тесто ,което доизмесваме с 1 купичка разтопена свинска мас/250-300гр./Ръцете постоянно трябва да са намаслени.Като се омеси ,козунакът се натрива отвсякъде с брашно и се слага в голяма тава намазана с олио да втасва,като се завива  и се държи на топло.Втасва ,докато изпълни цялата тава /3 часа/ ,след това не се примесва,а се къса от тестото и се плете на плитки.Като се изплете ,тестото се прави на охлюв и се слага по- дълбоки тенджери добре омазнени,втасва и се намазва с жълтък и захар.
Пече се средна фурна/150 градуса/-точно 45 минути.
Докато е горещ се изважда от съда.
Виж целия пост
# 94
Наталина, ако направя двойна доза от тестото за кофличките ти, предполагам, че ще стане за такова красиво руло като на Дежмма. Въпросът ми е дали да правя цялата доза от маковия пълнеж, който беше споделила в твоята тема? Не е ли голяма дозата?
Виж целия пост
# 95
Нат, точно там видях снощи идеята и веднага я приложих. Права си за тестото- правих си традиционната рецепта за козунак. Обаче съм си копнала и твоята рецепта за виенски кифлички. Ще трябва да пробвам с нея, благодаря ти за идеята. Peace

iankampanova, правих 3/4 доза от рецептата ми за традиционен козунак- има я на първа страница. Peace
Виж целия пост
# 96
ВЕЛИКДЕНСКА КОЗУНАК ТОРТА

Продукти за козуначеното тесто:5 яйца,1/2 ч.ч олио,1 ч.ч захар,1 1/2 ч.ч прясно мляко,25 гр. мая, ванилия,настъргана кора от лимон, брашно колкото поеме/около 1-1,200 кг./

Продукти за плънката:1ч.ч стафиди или нарязани сушени кайсии/пресварително накиснати в 2-3 с.л ром или коняк/.1/2 ч.ч нарязани орехи,1/2 ч.ч ситно нарязани смокини от сладко,1/2 ч.л канела,1-2 карамфилчета.

Слага се маята да шупне заедно 1/2 от млякото,двете яйца и щипка захар.В съда, в който ще се меси тестото, се прави кладенче от брашното, в него се слагат останалите продукти и шупналата мая.Меси се средно меко тесто,разделя се на три топки и се оставя на топло да втаса /около 1 час/.
Докато тестото втасва,се приготвя плънката от изброените продукти и се разделя на две.
След като тестото втаса,вземаме едната топка и я разтягаме с ръце внимателно-колкото е големината на формата, в която ще печем.Формата трябва да е кръгла и да не е малка.Слагаме разтегнатото тесто в намаслената форма и го намазваме отгоре с едната част от плънката.Отгоре слагаме втората кора/разтегнатата втора топка/, след това намазваме с останалата плънка и завършваме с тесто.
Оставяме така приготвения сладкиш да втаса /около 30-40 мин./Печем в загрята 180 градуса фурна.При слагането на козунака я намаляваме на 150 градуса,а към края на печенето на 100 градуса.
След като тортата се изпече,веднага се намазва отгоре с краве масло или маргарин и се посипва обилно с кристална или пудра захар.Изважда се от формата след като изстине.При сервиране се реже като торта.
Виж целия пост
# 97
Нямах мармалад и сложих сладко, но е малко течно, поистече, но все пак стана. При печенето обаче се разля тестото по тавата , защото го сложих в рабта тавичка- за Великден ще го сложа в дълбока и ще обърна повече нарежите да се вижда добре рулото, че и   краищата се поразляха и не са така ефектни. отивам да снимам.

П.П Ето го:



Това е най- страхотния козунак , който някога съм виждала- поздравления Джемма
Виж целия пост
# 98
Джемма и аз снятам да пробвам с тестото за кифличките. Да знаеш обаче, че не е много сладко, та ако искате по-сладко сложи повечко захар, макар че зависи и от сладкото което ще използваш. Hug

Наталина, ако направя двойна доза от тестото за кофличките ти, предполагам, че ще стане за такова красиво руло като на Дежмма. Въпросът ми е дали да правя цялата доза от маковия пълнеж, който беше споделила в твоята тема? Не е ли голяма дозата?

Петя и аз си мисля, че двойно тесто за кифличките (ти също обърни внимание на сладостта, защото с мак ще е нужно да е по-сладко) ще дойто точно, но плънката си направи цялата - не е много според мен. Peace

Ето още една добра идея за венец - http://domacipekarny.dama.cz/postupy.php?d=26
Виж целия пост
# 99
Само да отбележа - когато правих виенските кифлички на Наталина, направих една част с нейната орехова плънка. Съжалих после,че не направих цялата доза с тях. Бяха най-търсените. Та...препоръчвам ореховата плънка на Нат! Peace

Аз лично не обичам да ми се разтече сладкото от кифлички и др. подобни. Не обичаме въобще нещо със сладко вътре нашето семейство. Но ореховата плънка ме спечели и ако правя венец напр. - така ще е.


А като събирах материала за тази тема, направо се смях за използването на центрофугата......Ето класика в жанра от доня Коприва - http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=284023.msg7320183#msg7320183
Виж целия пост
# 100
Джема невероятно руло Peace Peace Peace.Открадвам си идеята поне за оформянето.
Засега ми се иска и Козуначените кифлички на Нат да направя за Великден, че стават и за подарък на дечица Peace, Козуната на Кети дето толкова момичета го хвалиха в темата за машините за хляб и за още нещо се оглеждам Rolling Eyes
Предчуствам как списъка става дълъг като на Коледа ooooh! но ще гледам да не изпадам тази година в  #Crazy
Цоце Hug мерси за съвета.
Виж целия пост
# 101
Май нещо съм пропуснала, къде е ореховата ти плънка Нат? Rolling Eyes
Виж целия пост
# 102
Джемма, за теб винаги!

Май нещо съм пропуснала, къде е ореховата ти плънка Нат? Rolling Eyes

Орехова плънка от Нат
Орехов пълнеж

100 гр. масло
75 гр. пудра захар
1 жълтък
75 гр. ситно смлени орехи

Разтопяваме маслото и оставяме да се получи пяна. Махаме пяната и в леко врящото масло слагаме ситно смлените орехи и захарта и за кратко запържваме. Махаме от огъня и оставяме да изстине. След това прибавяме жълтъка. По желание може да прибавим малко ром или ромова есенция или карамфил и канела за ароматизиране. Така направеният пълнеж се използва за пълнене на кифли, козунаци, пайове и др.
Виж целия пост
# 103
Наталина, много ти благодаря за отговора.   bouquet  Аз много обичам с мармалад, но малката няма да го яде. Мисля другата седмица да го направя това руло и ще направя или маковия или може и аз ореховия пълнеж и без това искам да ги пробвам.

Мама Цоцоланка и аз миналата година се смях на преживелиците на доня Коприва, но пък, ето, жената е доволна от резултата. Аз имам една програма за центрофуга и само ще и намаля оборотите, за да мога и аз две кила да направя.
Виж целия пост
# 104
Наталина, много ти благодаря за отговора.   bouquet  Аз много обичам с мармалад, но малката няма да го яде. Мисля другата седмица да го направя това руло и ще направя или маковия или може и аз ореховия пълнеж и без това искам да ги пробвам.

Петя, аз не бих давала на малката руло с мак - тук до 3 години не се препоръчва много - действа като опиум за по-малките.

Маме, благодаря, че си отговорила - аз взех че сложих и двете рецепти за пълнеж (маков и орехов) в първият пост на Виенските кифли, за да се намират по-лесно.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия