Няколко глупави въпроса за пътуване със самолет

  • 18 623
  • 37
Извинявам се, защото въпросите са ми много глупави, но не съм патувала до сега със самолет и се притеснявам!
Първо да кажа, че работих доста с търсачката, но не намерих това което търсех!
Ще пътувам за Англия..
Отивам на гости, трябва ли да имам адреса на човека при когото отивам, защото ми казаха, че на летището го изискват.
Куфърът ми ще бъде ли проверяван в него багажа...ще нося едни хапчета, които са в стъклен буркан и трябва ли да имам за тях  рецепта/няма да са в ръчния багаж/
Ще имам ли проблем от там насам да се върна само с лична карта.
И няма да има никакъв проблем за козметиката ми която също ще е в куфъра?
Чекирания багаж всъщност ръчния багаж ли е и може ли изобщо в него да се сложат някакви гримове?>
Има ли ограничение колко пари ще нося в себе си?
И още един глупав въпрос - Англия ли беше държавата в която на ел. уредите им бяха други накрайниците, т.е. ако си занеса преса за коса от българия ще мога ли да я включа в тяхната ел мряжа без накрайник?
Мерси предварително!
Виж целия пост
# 1
Чекираният багаж не е ръчният, тоест този багаж, който е прекалено тежък се чекира. За козметика в куфара няма проблем, в ръчния багаж не правят проблеми попринцип, но понякога може да се заядат за някое червило, ако е по-течно. И по-скоро в Англия да се заядат, отколкото тук. Не трябва да се носят остри предмети, игли, ножици, ножчета. За адреса не знам, щом са ти казали, по-добре е да го имаш. За личната карта не би трябвало да е проблем, нали сме в ЕС. За пари имаше някакво ограничение, ама не си спомням колко беше, голяма сума е де. Би трябвало на сайта на летището да пише. За уредите, можеш да си купиш накрайници, тук не знам дали продават, но щом ще ходиш на гости, приятелите ти най-вероятно имат такива. Можеш да си носиш пресата за коса. Ако има друго питай, надявам се да съм помогнала.
Виж целия пост
# 2
Отговорите ми са в червено

Отивам на гости, трябва ли да имам адреса на човека при когото отивам, защото ми казаха, че на летището го изискват. - не трябва
Куфърът ми ще бъде ли проверяван в него багажа...ще нося едни хапчета, които са в стъклен буркан и трябва ли да имам за тях  рецепта/няма да са в ръчния багаж/- няма проблем, увии го в кърпа, за да не се счупи, не трябва рецепта
Ще имам ли проблем от там насам да се върна само с лична карта.-не
И няма да има никакъв проблем за козметиката ми която също ще е в куфъра?- не
Чекирания багаж всъщност ръчния багаж ли е и може ли изобщо в него да се сложат някакви гримове? чекера се багажът, който отива в багажното. за гримове - не знам, червила може, пила не, всички кремове до 50 гр.
Има ли ограничение колко пари ще нося в себе си? - за обозрими суми нямаИ още един глупав въпрос - Англия ли беше държавата в която на ел. уредите им бяха други накрайниците, т.е. ако си занеса преса за коса от българия ще мога ли да я включа в тяхната ел мряжа без накрайник?- да, това е страната със стрнните контакти, това беше в моналото, сега знам, че има и 220 V
Виж целия пост
# 3
Мерси много и на двете  bouquet  bouquet  bouquet  bouquet  bouquet  bouquet  bouquet  bouquet  bouquet  bouquet  bouquet  bouquet  bouquet
Виж целия пост
# 4
Отговарям за козметиката - задължително парфюми, дезедоранти, гримове, червила/течно/ - в багажа за чекиране. Пили, пинсети, ножчета, лъжички и всякакви остри, метални предмети - също в куфара.
Не се допуска и пренасяне на течности в ръчния багаж. Вода може да си купиш, след като си преминала през проверката за ръчен багаж- тоест от свободната зона .
Пътува се само с лична карта. 

Чл. 2. (1) Местни и чуждестранни физически лица могат да изнасят и внасят суми до 8000 лв. включително или тяхната равностойност в чуждестранна валута свободно, без писмено деклариране пред митническите органи.
http://info.mitnica.com/na/index1.php?p=n10mf

Приятно пътуване!
Виж целия пост
# 5
Аз съм за това всичко съмнително, което може да бъде обект на щателна проверка (остри предмети, метал, козметика, и пр., и пр., виж списъка на конкретната авиокомпания, всяка предоставя подобна информация) да бъде в чекирания багаж. Това спестява доста нерви преди полет.

Да допълня още нещо - ако носиш лаптоп по време на пътуването и той мине като ръчен багаж, може да бъде проверен от служител на летището. Проверката е проста - включваш и изключваш лаптопа, целта е да се изключи вариантът компютърът да е бомба, примерно.

Просто малко допълнителна информация - дано ти е полезна Hug
Виж целия пост
# 6
Абе аз от толкова време пътувам и досега никога не са ме карали да включвам лаптопа  newsm78 (не че не е възможно де).. да не говорим как веднъж преминах с джобно ножче, което си бях забравила в чантата...
Виж целия пост
# 7
Абе аз от толкова време пътувам и досега никога не са ме карали да включвам лаптопа  newsm78 (не че не е възможно де).. да не говорим как веднъж преминах с джобно ножче, което си бях забравила в чантата...

По мои наблюдения всяко летище си има особености при контрола Wink И на мен не ми се беше случило да ми проверяват лаптопа, а къде ли не съм го носила, но на Бергамо (едно от миланските летища) ми се случи и ... така, гледам да споделя опита Wink
Виж целия пост
# 8
Момичетата преди мен са ти отговорили много изчерпателно. Аз само ще добавя: на никой не му трябва адреса на който ще пребиваваш /това отмина отдавна/, на влизане ако си само с лична карта, може да я разгледат по-обстойно, но ще те пуснат, а на излизане хич не им пука - нали напускаш страната им. Задължително си носи адаптор за щепселите на електроуредите, за да не ти се налага да търсиш там. Само в по-големите хотели има адаптирани контакти
Виж целия пост
# 9
Преди мен са ти отговорили, само да допълня. Влизаш и излизаш и в България и в Англия с един и същи документ, или паспорт или лична карта. По това, което си писала, говориш само за връщане с лична карта.
Контактите все още са си същите, с три дупки, но адаптор има във всеки магазин за стотинки. не се притеснявай, ако не можеш да намериш в София.
И ако се връщаш през летище Лутън носи само един брой ръчен багаж, даже и дамската чанта я броят за ръчен багаж.
Виж целия пост
# 10
Doret,  няма никакво значение с какъв документ влизаш и излизаш. Важното е да е документ. Влизам с паспорт и излизам с лична карта.
Виж целия пост
# 11
Е, при мен тоя номер не мина, накрая им тръснах и английския паспорт, да си избират. Това е на летището в Лондон.
Виж целия пост
# 12
Не плаши момичето! Това е невъзможно и незаконно. Лондон има 4 летища, на които правилата са еднакви и важат за всички. Да, заглеждат се повече в личните ни карти, но толкова. Пътувам нон стоп, досега освен да ме накарат да си сваля очилата, друг проблем не съм имала и никога.  Peace
Виж целия пост
# 13
Интересно, че и аз съм чувала за проблеми с личните карти именно в UK. Аз лично не съм имала обаче, а септември пак ми се очертава път към Лондон, мисля да си мина по старата схема - идентификация с лична карта, паспорт нямам така или иначе, а ако направят проблем, леко напомняне откога България е в рамките на ЕС Wink Паспорт изобщо не мисля да си правя заради техните претенции точно.
Виж целия пост
# 14
Имах глупоста да излезна от Англия с българския паспорт, но изтичаше след няколко дни. В България нямах време да го подновя. Имах лична карта и британски паспорт. Е, на връщане само дето не ме арестуваха, искаха да им покажа българския паспорт, ама аз го върнах в полицията в България. Та сега ми е обица на ухото. Не плаша, просто споделен опит. Летището е Гатуик, Лондон.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия