Кога трябва да ми върнат Трудовата книжка?

  • 1 398
  • 13
На 10 март прекратиха трудовото ми правоотношение в Винпром Карнобат.Все още не са ми върнали Трудовата книжка,обаче.Работих там 2 години 3 месеца.Бяват е вече повече от 3 седмици.Няма ли срок,за който работодателя да е загрижен или закона не го притеснява и трябва аз да го правя!? Освен това не ми беше изплатена 1 заплата и никакво обезщетение.Работих почти месец за "удоволствие".Какво да правя.Днес един бивш колега пита за книжката ми в личен състав на завода,те му казали,че още не е пратена от София...
Виж целия пост
# 1
Трябва да ти я върнат веднага. Всякакво забавяне е противозаконно. За заплатата и обезщетението - търси ги по съдебен ред.
Виж целия пост
# 2
Поискай съдействие от Областна инспекция по труда. Обикновено те реагират бързо. И си търси обезщетението по съдебен ред.
Виж целия пост
# 3
А мен пък днес ме уволниха, но не са ми искали книжката даже.
Подписах там някаква си заповед и си тръгнах.
Трябва ли да им я нося?
Виж целия пост
# 4
Естествено.
Виж целия пост
# 5
Отиди в Инспекцията по труда и подай сигнал. Опиши всичко - за трудовата книжка и за обезщетението, което също трябва да бъде вписано в нея. Наистина реагират бързо и проверяват.
Успех!
Виж целия пост
# 6
А мен пък днес ме уволниха, но не са ми искали книжката даже.
Подписах там някаква си заповед и си тръгнах.
Трябва ли да им я нося?

Какво пишеше в това, което подписа? Да не се окаже, че си напуснала по собствено желание? А книжката задължително трябва да ти я приключат! Занеси я в счетоводството, за да ти нанесат стажа.
Виж целия пост
# 7
А мен пък днес ме уволниха, но не са ми искали книжката даже.
Подписах там някаква си заповед и си тръгнах.
Трябва ли да им я нося?

Какво пишеше в това, което подписа? Да не се окаже, че си напуснала по собствено желание? А книжката задължително трябва да ти я приключат! Занеси я в счетоводството, за да ти нанесат стажа.

Пишеше, че ме махат по чл.71 /прекратяване на срока на изпитване от работодателя/. Нормално.
Виж целия пост
# 8
[... Пишеше, че ме махат по чл.71 /прекратяване на срока на изпитване от работодателя/. Нормално.


Дам, много неприятно. Стискам палци да си намериш по-хубава работа. Но си занеси книжката в счетоводството.
Виж целия пост
# 9
Ти как очакваш да ти я върнат? Да ти я изпратят по пощата ли? Трябва да отидеш и да си я вземеш?  Не отписвай още и трудовите си възнаграждения. За 10-те дни на март те се изплащат през м. април след внасяне на осиг.вноски и за производството заплатите се дават към 21-25 число, а не както в бюджетната сфера - до десето число на следващия месец.
Виж целия пост
# 10
Аз знам, че работодателят има право да задържи тр. книжка до 7 дни, след като е подписана заповедта за напускане.
redkiril, не се чуди, а отиди до съответните служби, които ще ти съдействат (да се надяваме).
Виж целия пост
# 11
Из "Наредба за трудовата книжка и трудовия стаж":

Чл. 6. (1) При прекратяване на трудовото правоотношение продължителността на трудовия стаж, придобит от работника или служителя при работодателя към датата на прекратяване на трудовото правоотношение, се записва с цифри и думи и се подписва от главния счетоводител и от работодателя, като се подпечатва с печата му.
(2) При прекратяване на трудовото правоотношение работникът или служителят е длъжен да представи трудовата книжка на работодателя, който да отрази необходимите данни и да я върне незабавно срещу подпис на работника или служителя. Датата на предаване на трудовата книжка от работодателя на работника или служителя се отбелязва в дневника за издаване на трудови книжки по приложение № 1.
(3) Когато трудовата книжка не бъде получена от работника или служителя, работодателят му съобщава с писмо с обратна разписка да се яви, за да я получи лично. Тя може да бъде изпратена по пощата или предадена на определено от него лице само ако за това има писмено съгласие.


* * * * *
Наша бивша служителка за малко да ни осъди за трудова книжка, забавена 3 (три!) дни и то не с лоша умисъл, а поради отсъствие на шефа и липса на упълномощен да го подписва. Истината е, че човек трябва да си знае правата и да си ги търси.
Виж целия пост
# 12
Точно това бях тръгнала да цитирам и аз. Работодателят няма право да задържа книжката нито ден.  Взема я, нанася данните за прекратяване и я връща незабавно на работника.
Виж целия пост
# 13
Ти как очакваш да ти я върнат? Да ти я изпратят по пощата ли?

Изпраща се писмо препоръчано с обратна разписка, да отиде да си я вземе, ако евентуално работника не е отишъл преди това.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия