Голяма фонтанела, нарастване на главата и хидроцефалия

  • 3 222
  • 2
Здравейте, д-р Слънчева!

Бебчето ми е на 3 месеца и малко. Педиатърката му на последните 2 прегледа само повтаря колко голяма му била голямата фонтанела и взе да ме притеснява. Нищо обаче не ми обясни, та бих Ви помолила за разяснение - признак на какво е голямата голяма фонтанела и какъв е нормалният й размер? Доколкото аз успявам да я опипам (не съм сигурна, понеже ме е страх да пипам там) не е кръгла/квадратна, а е продълговата. Не знам това дали има някакво значение, но го споменавам, в случай че има.

Също - спомена, че може би ще трябва да направим трансфонтанелна ехография (защото главата му е пораснала с около 2 см. за последния месец). В тази връзка големината на фонтанелата може ли да бъде симптом за хидроцефалия и кои са останалите симптоми?

Благодаря!
Виж целия пост
# 1
По описанието Ви мисля, че тревогите са напразни.
Фонтанелата е с ромбовидна форма и е леко издължена към челцето. Размерите варират, но средният е около 3/3 мм, като се мерят двата странични ръба.
До 4 м. главичката нараства с по-бързи темпове и това е по 0,5 см. на седмица или за 1 м. точно 2 см. Laughing
Ако кърмите е добре да давате Вигантол х 2 капки, защото в кърмата няма вит.Д и да извеждате детето навън минимум по 1 час.
Трансфонтаниалната ехография действително установява структурата на мозъка и дали има хидроцефалия, но във този случай мисля, че не е необходимо, освен Вие да се успокоите! Laughing
При нас извършваме такова изследване и ако искате заповядайте!
Виж целия пост
# 2
Благодаря за успокоението, д-р Слънчева!  Hug
Фонтанелата на сина ми всъщност е издължена, но не към челцето, а към ушичките  newsm78 Това дали е повод за някакво притеснение?  Blush

Витамин Д трябва по предписание 4 капки да давам, но 2-те редовно ги забравям  Embarassed, така че сме на 2 най-често.. Напоследък сме по 6-7 часа навън, надявам се да правим добра профилактика на рахита така. След следващата консултация ако педиатърката отново ме уплаши може да дойдем при вас.  Hug Не знам защо педиатърката мисли, че бързо расте главата, след като 2 см. са ок...  Thinking

Отново благодаря!  Grinning
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия