стандартните изследвания

  • 2 013
  • 3
Здравейте, мами Simple Smile
Това е моето първо включване в дискусиите Simple Smile Търсих тема за изследванията, но не успях да намеря.. затова ще си задам директно въпроса. Вече съм в края на 22 седмица, а досега съм правила само едно изследване на кръвта и урината + задължителната фетална морфология. Какво е положението при вас? Раждали вече приятелки ми казаха, че след третия месец урината се изследва всеки месец и в началото на бременността си прави цитонамаска и микробиология, които вървят по здравна каса. За съжаление никои от лекарите, при които ходя не ми е обяснил нищо. В началото на бременността ходих при д-р Кълвачева, а след това при д-р Гунев. Не се следя по здравната каса, защото титулярката в близката до нас 22 поликлиника я няма, а заместничката и отказа да ме следи. Вие къде ходите на ЖК? Попълват ли ви редовно картона?
 
Благодаря за отговорите ви и усмихнат ден Grinning
Виж целия пост
# 1
първите изследвания (кръв и урина) ми ги направиха към края на 3тия месец. следващите бяха в 5ти месец, 6ти и сега в 8мия месец. микробилогия ми правиха в 6ти месец защото имах проблеми с вагинално течение и една по здравна каса в 7ми месец. последно сега ми взеха и анален секрет (незнайно защо толкова късно). отделно сама съм си правила биохимичния скрининг в майчин дом.
иначе това ' картон' незнаех каво значи до 6ти месец докато не реших да си сменя доктора, защото първата която бях избрала беше доста некомпетентна и незаинтересована от професията си...
моето мнение е че трябва доста добре да се подбира лекаря, който да се грижи за една жена когато е бременна.  Hug
Виж целия пост
# 2
Здравейте, мами Simple Smile
Това е моето първо включване в дискусиите Simple Smile Търсих тема за изследванията, но не успях да намеря.. затова ще си задам директно въпроса. Вече съм в края на 22 седмица, а досега съм правила само едно изследване на кръвта и урината + задължителната фетална морфология. Какво е положението при вас? Раждали вече приятелки ми казаха, че след третия месец урината се изследва всеки месец и в началото на бременността си прави цитонамаска и микробиология, които вървят по здравна каса. За съжаление никои от лекарите, при които ходя не ми е обяснил нищо. В началото на бременността ходих при д-р Кълвачева, а след това при д-р Гунев. Не се следя по здравната каса, защото титулярката в близката до нас 22 поликлиника я няма, а заместничката и отказа да ме следи. Вие къде ходите на ЖК? Попълват ли ви редовно картона?
 
Благодаря за отговорите ви и усмихнат ден Grinning

Защо не вземеш направление за друга поликлиника. Ням смисъл да плащаш
Иначе при частниците може да се прави изследване и всеки месец - особено ако имаш понижен хемоглобин, повишен фибриноген, повишен СРП или утайка. Хубаво е тези неща да се следят. Микробиология също можеш да си правиш поне веднъж на два месеца да си следиш гъбите или някакви други инфекции ако има. По касата доколкото съм запозната се прави 1 микробиология и 2 пъти кръв. Ако греша да ме поправят
Виж целия пост
# 3
Профилактичните прегледи при нормална бременност включват:

1. Анамнеза на рискови фактори (възраст, придружаващи заболявания, усложнения от предишни бременности, вредни навици, професионални, други), определяне на вероятния термин на раждане – при първо посещение.
2. Артериално кръвно налягане, антропометрия (ръст, телесна маса, външна пелвиметрия) – в I триместър – един път; по един път във всеки следващ лунарен месец; в IX и X – по два пъти.
3. Гинекологичен статус – един път при първо посещение; един път в IV лунарен месец; в следващите – по преценка.
4. Сърдечна дейност на плода – от V лунарен месец – по един път във всеки лунарен месец; в IX и X – по два пъти.
5. Клинична лаборатория – хемоглобин, еритроцити, хематокрит, левкоцити, СУЕ, кръвна захар, урина – седимент, уробилиноген, кетони (до VI лунарен месец) – един път в първи триместър; по един път в V, VIII и X лунарен месец.
6. Определяне на кръвна група и Rh-фактор – един път в I триместър (или при първо посещение).
7. Онкопрофилактична цитонамазка – изследване за сифилис, изследване за хепатит B (HBSAg), изследване за HIV (при съгласие) – един път при първо посещение.
8. Влагалищен секрет за микробиологично изследване – един път при първо посещение; един път в IX лунарен месец.
9. Акушерска ехография – един път – в I триместър; един път от 16-20-та гестационна седмица.
Забележка: При всяко заболяване, възникнало в хода на бременността или след раждането до 42-дневна възраст на детето, се извършва консултация със съответния лекар специалист.В случаите, когато профилактичните прегледи и изследвания на жени с нормална и рискова бременност се осъществяват от лекар специалист по акушерство и гинекология, родилката следва да уведоми личния лекар за датата и изхода от раждането.
Профилактичните прегледи на бременните с повишен риск се осъществяват от специалист по акушерство и гинекология.
Обемът и честотата на прегледите и изследванията според срока на бременността, са същите като при нормална бременност.

Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия