Няколко въпроса аз кърменето

  • 637
  • 8
Здравейте, момичета  Grinning

Ние сме само на кърма, но понеже с първото кърменето беше пълен провал, та искам сега да питам някои неща. Не искам ад объркам нещо и да застраша и това кърмене  Blush
Аз до сега много внимавах да не направя нещо, за да застраша количеството на кърмата - пия по много вода /това си го правя попринцип, де/ и гледам да почивам повече /ако е възможно гледам да поспя следобяда/, за да съм сигурна, че ще ми стигне кърмата до вечерта  Peace
Това са ми въпросите:
1. Мога ли да започна лека диета? Не нещо драстично, нито ще следвам някаква конкретна диета. Просто да огранича въглехидратите и мазнините до някаква степен.
2. Мога ли да започна гимнастика? Притеснявам се да не ми намалее кърмата, ако се поизпотя повече от ежедневните разходки.
3. Мога ли да ям краставици и салати? Ако имат нитрати, да не повлияят на коликите на бебето.
4. Фатално ли ще е, ако се опитвам да й давам да цока биба от време на време? Та не, че иска, но има дни в които иска да си цока почти постоянно  Rolling Eyes И за момента аз изпълнявам ролята и на биба. Но така не мога да се откопча от нея дори за 15мин. Пробвах се няколко пъти да й дам една биба на Чико /каучукова/, но успеха е кажи-речи нулев, защото тя цока с биба 5-6 пъти и я плюе. Но, ако все пък от време на време й я давам, това ще повлияе ли на кърменето?
5. До кога ще трябва да слагам подплънки? Аз си мислех, че подплънки ще ми трябват само в началото, когато се регулира кърмата. Но все още ес налага да ги нося. Усещам от време на време, като започнат да се пълнят гърдите, че от зърната потича по малко кърма. Също, като кърмя от едната гърда, започва да тече и от другата. Това нещо приключва ли по някое време или ще си ес мъкна с подплънките до края? И фатално ли ще е, ако не сманям подплънките на всяко хранене? Аз кажи-речи си разам с 2 подплънки през деня, защото не се пълнят чак толкова. Но се притеснявам да не ми стане нещо на зърната от попилата кърма  Rolling Eyes
6. Има ли мами, на които им се е налагало да се мажат с крем за зърна до края? Аз в момента продължавам да се мажа. Не мога без него. Нямам рагади, но кожата супер много ми ес изсушава и трябва ад се мажа поне по 2 пъти на ден. А това допълнително ми налага ползването на подплънки иначе ще си запам пък сутиена с крема  Rolling Eyes Ползвам Лансинох.

Ами това са ми основните питания  Blush Много ще съм ви благодарна да ме ориентирате, за да знам какво да очаквам  Hug
Запазвам си правото да пускам по още някой и друг въпрос, ако се сетя  Laughing  Hug
Виж целия пост
# 1
1. Мога ли да започна лека диета? Не нещо драстично, нито ще следвам някаква конкретна диета. Просто да огранича въглехидратите и мазнините до някаква степен.

Не е много удачно да спазваш диета точно сега. С кърменето изразходваш доста калории. По принцип може да ограничиш сладките неща. Не е добра идея да наблягаш на салатите например, за да не докараш колики на бебчо. Поизчакай още някой друг месец според мен.

2. Мога ли да започна гимнастика? Притеснявам се да не ми намалее кърмата, ако се поизпотя повече от ежедневните разходки.

Разбира се, че можеш да спортуваш, но без да се преуморяваш. Потенето няма да навреди на производството.

3. Мога ли да ям краставици и салати? Ако имат нитрати, да не повлияят на коликите на бебето.

Яж салатите умерено.

4. Фатално ли ще е, ако се опитвам да й давам да цока биба от време на време? Та не, че иска, но има дни в които иска да си цока почти постоянно  Rolling Eyes И за момента аз изпълнявам ролята и на биба. Но така не мога да се откопча от нея дори за 15мин. Пробвах се няколко пъти да й дам една биба на Чико /каучукова/, но успеха е кажи-речи нулев, защото тя цока с биба 5-6 пъти и я плюе. Но, ако все пък от време на време й я давам, това ще повлияе ли на кърменето?

Ако е добре установено кърменето не мисля, че е проблем, въпреки че, както сама си забелязала, бебчо може и да не иска залъгалка. Тук нищо не може да направиш. Залъгалката оставаш ти  Mr. Green

5. До кога ще трябва да слагам подплънки? Аз си мислех, че подплънки ще ми трябват само в началото, когато се регулира кърмата. Но все още ес налага да ги нося. Усещам от време на време, като започнат да се пълнят гърдите, че от зърната потича по малко кърма. Също, като кърмя от едната гърда, започва да тече и от другата. Това нещо приключва ли по някое време или ще си ес мъкна с подплънките до края? И фатално ли ще е, ако не сманям подплънките на всяко хранене? Аз кажи-речи си разам с 2 подплънки през деня, защото не се пълнят чак толкова. Но се притеснявам да не ми стане нещо на зърната от попилата кърма  Rolling Eyes

Това с подплънките е лична преценка. Аз лично не ползвам, защото са благоприятна среда за развитието на бактерии. Като потече обикновено е малко и попива в сутиена, който пера всеки ден. Докато кърмя от другата гърда също тече. Не мисля, че това ще спре някога.

6. Има ли мами, на които им се е налагало да се мажат с крем за зърна до края? Аз в момента продължавам да се мажа. Не мога без него. Нямам рагади, но кожата супер много ми ес изсушава и трябва ад се мажа поне по 2 пъти на ден. А това допълнително ми налага ползването на подплънки иначе ще си запам пък сутиена с крема  Rolling Eyes Ползвам Лансинох.

В един момент, като намалее броя на кърменията, ще се оправят нещата и кожата ще започне да се омазнява по естествен път. Не ползвай сапуни за миене, защото са много агресивни към кожата.

Виж целия пост
# 2
Здравей!
1. Според мен ако се храниш здравословно, това по никакъв начин не може да навреди на кърменето. Но една по-строга диета, ще е стрес за организма и съответно, ще намалее кърмата. Наблягай на плодове и зеленчуци. 2.Ето погледни тук http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=3141
3. Не съм много запозната с това какво количество от поетите от теб нитрати влизат в кърмата и съответно дали влияят на коликите. Съмнявам се, че имат някакво осезаемо влияние, но все пак можеш да белиш краставиците.
4 Бибероните не са фатални, но не са и препоръчителни. Но пък от друга страна-щом бебка не иска и плюе, не виждам смисъл да я насилваш!
5. Регулирането на кърмата става около 2 месец, обаче аз и до 5 месец имах понякога течове! А, ако са само капки-радвай се!
6. Ползвах  крема много малко.
Виж целия пост
# 3
1. За храненето - дитета в смисъл стил на хранене можеш да направиш като ограничиш или изобщо махнеш сладкиши, солети, чипсове, бисквити и подобни, маргарини и рафинирани мазнини - замени ги с нерафинирани, студено пресовани растителни и краве масло - най-добре без топлинна обработка; намали белтачините от животински произход и наблезгни на зеленчуци, плодове, пълнозърнести храни, бобови растения след подходяща обработка, сурови ядки. Кърменето изисква между 500 и 800 допълнителни ккал. (осреднено), които е добре да се набавят по този начин, а не с 2 вафли Морени примерно.

2. Гимнастика предназначена за натоврване на мускулите и огъвкявяване на тялото, а не кардио, няма да ти навреди - напротив. Естевено всяко прекалено нещо има негативи, така че 2 пъти седмично по час не би трябвало да е проблем.

3. Нитратите можеш да намалиш драстично като накисваш в студена вода листните зеленчуци поне за час, миеш и белиш плодевете и зеленчуците, на краставиците и тиквичките махаш опаките и върховете.

4. От време на време, ако приеме залъгалката, не е особен проблем; въпросът е да не става навик.

5. Подплънките ми бяха небходими до 4-тия месец, после течовете станаха много малки и сутиенът ги обира прилично.

6. Кожата си мажех с кърма и оставях да изсъхне на въздух и слънце (беше лято) - няколко пъти на ден. Друго не съм ползвала, първоначалното разраняване така се оправи напълно за около седмица. Повече не съм имала проблеми с това.
Виж целия пост
# 4
Здравей, аз мога да ти отговоря на следните въпроси:

1. Мога ли да започна лека диета? Не нещо драстично, нито ще следвам някаква конкретна диета. Просто да огранича въглехидратите и мазнините до някаква степен.

- Според личното ми проучване, за кърменето се изразходват 200-300ккал долпълнително на ден, което се равнява на едно допълнително леко хапване или леко увеличени количества на основните яденета. Аз в момента имам горе долу такъв отрицателен калориен баланс (200-300ккал) и единственото, което ми намалява е обиколката на талията Wink Естествено много е важно това, което ядеш да е истинска храна, за да се усвоява максимално (без рафинирани и обработени продукти, и т.н), старай се да приемаш достатъчно белтъчини.

2. Мога ли да започна гимнастика? Притеснявам се да не ми намалее кърмата, ако се поизпотя повече от ежедневните разходки.

- Просто пий повече вода. Тренирам всеки ден (кратко и интензивно, с тежести), в края на тренировката се заливам в кърма (отдавам го на подобреното кръвообращение и метаболизъм като цяло).

3. Мога ли да ям краставици и салати? Ако имат нитрати, да не повлияят на коликите на бебето.

- Накисвай предварително във вода и се води по бебето. Аз лично ям купища краставици всеки ден, без странични ефекти върху бебето. За сметка на това от зеле и зелен боб го болеше коремчето.
Виж целия пост
# 5
Благодаря ви за отговорите, момичета  Hug

Сега имам друг въпрос. От два дни малката е много неспокойна и само реве. Общо взето все иска да цока и не мога да се отлепя от нея за повече от 10-15мин  Tired
Като я сложа на гърда и дръпне хубаво само няколко пъти и после си цока, като биба и заспива. Оставям я да поцока 10-15мин и я оставям да спи - или в леглото, или в количката. Но тя или се събужда веднага, или след най-много 15мин и пак реве и пак иска ад цока и така сме почти по цял ден  ooooh! Тя и преди си искаше доста да си ме ползва за биба, но поне правеше сутрин едно хубаво спане от 9 до 12 и после следобяд ме оставяше свободна поне за 1 час. А сега сме, като залепени. Понякога я оставям ад пореве малко, че аз съм захванала нещо да правя. То направо се дереме, ако не й обърна внимание веднага  ooooh! От два дни се опитвам да влезна да се изкъпя и не мога, заради това зверче  Tired
Майка ми все ми повтаря, че явно не й стига кърмата. Но тя не яде, като я сложа, а само си цока и имам чувството, че иска така да си стои през цялото време, докато спи  Rolling Eyes
Вчера уж се наяде добре /повторихме ритуала сигурно поне 3 пъти/ и заспа. Трябваше да излизаме да вземем каката от ясла. И тя пак се разрева точно на вратата. Сложих я в кенгуруто, тя обикновено в него се успокоява и заспива. Но този път и това не помогна. Друсках я 10-15мин навън, но тя не млъкваше. Накрая пак извадих цицата и се кърмихме в движение с кенгуруто  Rolling Eyes И то пак зора не беше толкова за ядене, а за цокане.
Та сега последно, това признак ли е, че не й стига кърмата или нещо я прихваща тези дни  ooooh!
Ние първия месец не наддадохме много - 800гр. Но педито каза, че е добре за кърмено бебе и не ни изписа добавка. Втория месец колко трябва да наддаде само на кърма?
Виж целия пост
# 6
Дали на бебето му стига кърмата или се съди освен по наддаването, основно по намокрените и наакани пелени. За да излезе нещо, първо трябва да е влязло, нали Simple Smile
Това непрекъснато висене може да е от криза на растежа. А нощем как е?
Но за да си олесниш живота и все пак нещо да можеш да свършиш си вземи слинг, ако има от кой наблизо да заемеш или направо ползвай по-дълга кърпа или шал. Така бебето ще е залепено за теб, ще може и да си цока и да си спи, а ти ще можеш доста неща да свършиш (душ така не може да се вземе, но поне тоалетната може да се полва).
То не, че не можеш да си купиш слинг, ама положението явно ви е спешно, така че трябва с налични средства да се реши въпроса...

А може и да пробваш да я повиеш с прибрани ръчички и така да я приспиш. Моят в тежки периоди така е спал по 3 часа!
Виж целия пост
# 7
Ами памперсите са си доста добре напълнени и всеки път има и изакано. Така, че с мисля, че е добре  newsm78
Нощем също започна да ес буди доста често. Преди последно ес хранехме към 9 и после ес будеше чак към 4-5 за ядене. Сега се буди сигурно през 2часа  Tired Но на нас през ноща и коликите ни мъчат напоследък повече. Така, че тя и от това се буди.
Аз слинг имах, но не ми беше хич удобен. Аз си ползвам кенгуру. Явно трябва и в къщи да го слагам вече  Rolling Eyes  ooooh!
Виж целия пост
# 8
Нищо притеснително според мен. Напълно нормално поведение на кърмено бебе. Щом пълни памперсите всичко е ОК. Няма правило колко трябва да наддаде на месец кърменото бебе, но ориентировъчните граници са между 110 и 250 гр., а някои наддават и по 2 кг на месец, така че...

Принципно на около 6 седмици има скок в растежа, т.е. увеличават се нуждите на бебето от мляко и то си го набавя като суче "постоянно". Тогава е съвсем нормално бебето да иска да виси на гърдата 24 часа в денонощие. Обикновено преминава за няколко дена, така че въоръжи се с търпение. Това обаче е критичен период и много майки, под мъдрите погледи на педиатрите, взимат решение да дават добавка с една едничка мисъл - кърмата не достига. Завърта се омагьосан кръг, тъй като кърмата се увеличава само с повече сукане, а даването на добавка компрометира естествения процес на нещата.


Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия