Авторският контрол в интериорния дизайн???

  • 1 061
  • 10
Здравейте,

Тук често се говори за интериорен дизайн и понякога се засяга авторския надзор.

С него се оправдават големите провали при реализирането на един проект и с него са свързани доста неизвестни.

Много бих искал да старитирам една полезна и приятна дискусия за това какво представлява авторския надзор и каква е неговата роля в интериорния дизайн.

С интерес очаквам да се включат повече хора.

Виж целия пост
# 1
Може би щеше да е добре да представиш твоето виждане като начало.  Wink
Виж целия пост
# 2
Включвам се като дизайнер.Например,когато клиента реши и довери цялото изпълнение по проекта на дизайнера /т.е. на мен/и аз намирам,организирам,ръководя и отговарям за реализацията на проекта ми ,всичко е ок.и наистина накрая клиента е доволен и аз също,защото виждам реализиран своя проект.Но съм имала немалко случаи,когато се иска само идеен проект и клиента после сам се оправя.Крайният продукт доста се различава от замисъла.Затова смятам,че е редно и нормално автора да участва докрай т.е до завършека на изпълнението по проекта си.И се надявам и клиентите да разберат,че това е начина наистина да получат качествено нещо за парите,които дават.
Виж целия пост
# 3
Предполага се само ние ли да си говорим?

За кого полезна Стефане? За теб ли? Друг не се е затичал да се интересува.
Виж целия пост
# 4
Мисля, че ще е полезно да се прочетат повече мнения първо за хората, които се занимават с интериорен дизайн (всеки сам да си направи сравнение за себе си) и второ, за хората, които се интересуват от тази услуга като клиенти (да знаят какво е надзор на един проект).

Според моите наблюдения има много хора, които са объркани в това, което получават за парите си и идеята ми беше да се споделят повече мнения и да се получи повече яснота.  Не искам да има конфронтация, всеки има свой начин на работа и си го защитава, просто смятам, че е добре да има повече гласност. Това ми е идеята.

Ако някой смята, че начина му на работа е тайна, нека не споделя.

Отделно мисля, че ако има определени правила на работа и те са ясни за дизайнерите и за клиентите това ще е от полза за целия бранш и ще се намали подценяването на услуга интериорен дизайн и съответно няма да има нужда да обесняваме каква е ползата от нашата работа.

Виж целия пост
# 5
Това е форум за майки, които понякога са потребители на дизайнерски услуги. А не браншови форум. Едва ли има нужда чак от такова уточняване, че и в отделна тема.
Ще видим де, колко мнения ще има Wink
Виж целия пост
# 6
Интериорният дизайн е приложим единствено при оформянето на големи проекти, като хотели, безнес-сгради и т.н. Трябва да разбират от архитектура, строителство, история на изкуството и кво ли още не, което се учи в Художествената академия. Също така, трябва да са информирани и да имат връзки с производители, вносители и други подобни.
Но, аз никога не бих наела дизайнер, за да ми оформи интериора на къщата. Считам, че това е измислено от хамериканците, щото тия нямат акъл и креативност за 5 стотинки...а и ги мързи.
Измислена професия, като брокерската.
Виж целия пост
# 7
Не споделих своето мнение още в началото, защото можеше да тръгне дискусият не много коректно.

Сега ще кажа аз какво мисля.

Според мен авторския надзор на един интериорен проект означава, че дизайнера гарантира, че това което е проектирал е реално, може да се реализира и той застава зад своята работа и носи отговорност. Защото има многа хора, които правят картинки и подбиват цените и дават на клиентите си само визуализации и не поемат отговорност за своята работа. И когато се започне реализиране на проекта се вижда, че не са съобразени много технически данни, някои от фигурите не се получават така както е на проект, осветеността не е подходяща, не са съобразени габаритите на мебелите с пространството и много, много други проблеми, които на картинката не могат да се видят. Тези дизайнери казват: Ние само проектираме, не можем да гарантираме, че ще се получи както е на картинката, вие се оправяйте с проекта..(това съм го чувал от клиенти). Плаща за интериор, а не за картинка и авторския надзор гарантира, че клиента ще получи интериора, който е видял на 3D-то. Според мен това е гаранцията, че клиента ще получи това, за което плаща и вижда от картинката.
Бих искал да направя едно сравнение с архитектите (може и да не го приемете), при тях има строги правила за отговорността, която носят за своите проекти и там не минават оправдания за качеството на услугата. Според мен авторския надзор е гаранция за качеството на услугата и че дизайнера поема отговорност за своята работа.

Според мен дали дизайнера организира реализирането на проекта с негови партньори-подизпълнители или клиента сам си ги намира не трябва да е оправдание, че не се получава интериора, когато дизайнера си е свършил работата нещата се получават. Факт, е че с партньори на дизайнера нещата стават по - лесно и с по-малко проблеми, поради много причини.
Виж целия пост
# 8
Всичко хубаво амааааааааа, само дето е непосилно за един средностатистически българин да плаща 24 - 32 евро на квадрат за интериорен дизайн. Цитирам цени на фирма от София към която се обърнах за тази услуга. Апартаментът ми е 120 кв.м., т.е. трябваше да платя 2880 - 3840 евро. В крайна сметка се отказах!
Виж целия пост
# 9
Според мен българина е много чувствителен към собствения си дом. За него с пълна сила важи сентенцията "Моят дом - моята крепост". Дори да се довери на дизайнер, за да направи проект, той държи да контролира всичко, да присъства на реалното избиране на материи, мебели и всичко останало. Защото не рядко се случва на картинката да изглежда едно, а после да е по-различно. Българинът държи да контролира разходите си и има едно заложено мислене, че всеки го лъже.
Мое мнение.... Аз поне не бих искала да оставя всичко и да отида да видя крайния резултат. Бих искала да следя всеки един етап и да пропменям това, което не ми хареса по време на изпълнението.
Виж целия пост
# 10
Аз пък съм друг случай .Доверих се напълно на дизайнера и не сгреших.Колкото повече се месиш в работата им ,толкова се греши,защото те имат цялостната концепция за интериора и най-добре знаят кога и къде може нещо да се измени без да се избяга от проекта.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия