Примерна схема за захранване (15)

  • 49 636
  • 507
Тема за обсъждане на начина на захранване: Каква храна, кога, по колко и как?
Всички мами, които имат желание да споделят своя начин на захранване с подробности са добре дошли, както разбира се и всички, на които им предстои това "страшно" начинание.

Ето ги и нашите стари теми:

Примерна схема за захранване
Примерна схема за захранване 2
Примерна схема за захранване 3
Примерна схема за захранване 4
Примерна схема за захранване 5
Примерна схема за захранване 6
Примерна схема за захранване 7
Примерна схема за захранване 8
Примерна схема за захранване 9
Примерна схема за захранване 10
Примерна схема за захранване 11
Примерна схема за захранване 12
Примерна схема за захранване 13
Примерна схема за захранване 14



"Истината е, че няма универсална схема, която да е подходяща за всички бебета и майките им. Някои майки решават да започнат захранването с каша, други - със зеленчуково пюре, трети - с плодово пюре... Най-общо - не се започва захранване със сок, противно на някои поостарели практики, срещани все още тук-там в България; останалото е по преценка на майката. Стига детето да приема добре новата храна - няма проблем с кое точно ще се започне.
Само някои са по-утвърдените методи:
- не се започва с храни, за които се знае, че са алергени
- обичайно нова храна се въвежда сутрин, за да може да се проследи за евентуална алергична реакция в остатъка на деня
- обикновено кърмене (или млечно хранене, ако е на АМ) не се замества изцяло, преди детето да е навършило годинка - все още нуждите му от млечни храни в дневния рацион са от порядъка на 70-85%, т.е. такова количество мляко трябва да му бъде осигурено всеки ден. Твърдата храна служи за приучаване към нови вкусове и текстури, а не за наяждане. Нормално е да ядат дълго време съвсем малки количества твърда храна - да я опитват, а не да се наяждат с нея.
- преди годинка обикновено се предлага първо кърмене, изчаква се 30-40 минути да се слегне в стомахчето
 и се предлага твърдата храна. Ако се предложи много скоро след кърмене, бебето може да не прояви никакъв интерес. След година-годинка и малко обикновено плавно се обръща режимът - първо твърда храна, после кърмене. Всичко е ориентировъчно - не е беда, ако някой ден не се спази режимът или ако повече суче, от колкото е било замислено (примерно ако са били предвидени 3 приема на твърда храна, а е имало само един или нито един)
- количеството храна се увеличава плавно - от 1 ч.л. първия ден, 2 ч.л. втория и така нататък, докато приеманото количество стигне 30-40 мл на ядене. Малко бебета приемат повече от 50-60 мл на хранене, макар че може да се опита - някои бебета приемат охотно повече твърда храна, без това да се отрази на количеството приемана кърма. Следи бебето и се вслушвай в сигналите, които ти дава и няма да сбъркаш
- нова храна се въвежда на интервали. 3-5 дена, ако няма фамилна обремененост с алергии и 5-10 дена, ако има такава обремененост. Въвежда се само по една нова храна наведнъж."  - Мис Бу

Полезни линкове:
Захранване с твърди храни: струва си да се изчака
ЗАХРАНВАНЕ НА БЕБЕТО С ТВЪРДИ ХРАНИ
Педагогическо захранване - руската схема на захранване
Наръчник за хранене според възрастта на Вашето бебе и малко дете
Въвеждане на твърди храни
Рецепти за домашни пюрета и каши
Кафевият ориз
Сравнителен тест на сирена
За козето мляко
Какво представлява алергията?

Храните обсъждани в старите теми и форума:

Храненето от 1-3 години
За млечните продукти
Червеното цвекло
Желязото - къде да го търсим?
Кои храни са богати на желязо
с какво е най подходящо да въведа глутена?
Кисел
И още за кисела
Мазнините
Какво да въведа след първите зеленчуци
Как да направим каша от елда
Зрял фасул
Зелен фасул
Грах
Леща
Спанак, артишок, нар, райска ябълка и ряпа
Пюре или сок
Яйце
Хляб
Кестени
Кълнове и пшеничен зародиш
Шипки
Смокини
Дюля
Трици
Подправки
Авокадо
Сушени плодове, фурми, стафиди, сусам, орехи, ягоди
Зеле
Сол



Но, ако искате да знаете всичко изчетете цялата тема и се върнете назад:)

Ето тук, момичетата, които пишат в тази тема са публикували своите схеми на захранване /и някой полезни линкове  Wink/. Те в никакъв случай не бива да се приемат, като задължителни /за това са и примерни/. И помнете, че детето е този, който ще определи вашата.
Имейл адрес за вход: maq@gbg.bg
Парола: primernashema
Виж целия пост
# 1
Цоп, да се запиша  Mr. Green
Виж целия пост
# 2
Мами, дали е добре да се дава банан всеки ден newsm78
По-добре редувай с друг плод, банана действа запичащо.

Освен това банана съдържа хистамин и при ежедневно даване той се натрупва в организма, което може да доведе до алергична реакция. /при алергия се дава антихистамин, така че внимателно с банана/

rosy_bosy мисля, че около 30 мл пюре е добре  Peace Аз лично не съм ограничавала Петър в изяжданите количества, но и той не е проявявал чак такъв голям инетерс към някоя храна в първите дни на захранването.

marojinka при това положение наистина е по-добре да направите почивка със захранването, поне докато се нормализират нещата. Успех  Hug
Виж целия пост
# 3
  bouquet

Ама къде се загуби Косе Босе  Rolling Eyes
Виж целия пост
# 4
Е, няма как - и  аз ще се запиша:)
Виж целия пост
# 5
Здравейте,
Страхотна информация намерих във темите, балогодаря на всички които споделят опит. Аз се записвам да ви следя, ще захранвам след месец-два, когато детето е готово. За сега само чета и си правя записки.
По някаква причина не мога да се логна в примерните схеми
Цитат на: Здравка Желязкова от село Стомана

Ето тук, момичетата, които пишат в тази тема са публикували своите схеми на захранване /и някой полезни линкове  Wink/. Те в никакъв случай не бива да се приемат, като задължителни /за това са и примерни/. И помнете, че детето е този, който ще определи вашата.
Имейл адрес за вход: maq@gbg.bg
Парола: primernashema
Грешката е „Неправилно въведено потребителско име или парола.”  newsm78
Виж целия пост
# 6
И аз на първа страничка Wink
Също ме вълнува въпроса:
Колко време след въвеждането на глутена, мога да въведа нова храна???  newsm78
Виж целия пост
# 7
Да, и аз се чудя къде се загуби Косе Босе.
Виж целия пост
# 8
Здравейте, включвам се тук за първи път, затова моля да ме извините ако нещо пообъркам. Преди да почна с въпросите искам да благодаря на всички ви за отделеното време за отг. на въпроси сред които често намирам отговори и на мои незададени. И така сега по същество, захраних момченцето ми седмица преди навършени 6 месеца, кърмя го "на поискване"(това при нас е малко по различно, но за сега няма да се впускам в подробности по въпроса, после ако се наложи) сега е на 7 и 20 дни. Захранен е с основните зеленчуци(картоф, морков, тиква, тиквичка, брокул, карфиол), ябълка, круша и слива и ориз и елда. "Режима", който горе - долу следваме е следния:
9-10ч. кърмене
12ч. зеленчуково пюре
14-15 кърмене
18ч. каша с плод(от 2 седмици)
20-21 кърмене
23ч. крмене(мн. малко)
2ч.крмене(мн. малко)
4ч.крмене(мн. малко)
Та момичета питането ми е това адекватен режим на хранене ли е за 7-8 месечно човече? Питам се дали му стига млякото т.е кърмата, нали небива да има все още безмлечно хранене, в зеленчуковото пюре не слагам мляко, прибавях кърма само в началото. Безмлечна е и кашата (оризова или елда) Тях също въведох с кърма но немога да цедя повече от 20мл. и ги правя с вода. Мислите ли че трябва да давам готова млечна каша?  И дали да му давам АМ. Май тук е и мястото да кажа че имаме проблем с кърменето т.е кърмя го основно когато е вече заспал. Когато е буден немога да го задържа на гърдата си повече от минута дори това е много. май въпросите ми станаха много, но наистина съм доста объркана в момента и имам ужасното чувство че нещо не правя както трябва
Виж целия пост
# 9
Малее колко четене ме чака.Като се знам ще чета,ще чета и все повече ще се обърквам.............
Виж целия пост
# 10
Здравейте,
Страхотна информация намерих във темите, балогодаря на всички които споделят опит. Аз се записвам да ви следя, ще захранвам след месец-два, когато детето е готово. За сега само чета и си правя записки.
По някаква причина не мога да се логна в примерните схеми
Цитат на: Здравка Желязкова от село Стомана

Ето тук, момичетата, които пишат в тази тема са публикували своите схеми на захранване /и някой полезни линкове  Wink/. Те в никакъв случай не бива да се приемат, като задължителни /за това са и примерни/. И помнете, че детето е този, който ще определи вашата.
Имейл адрес за вход: maq@gbg.bg
Парола: primernashema
Грешката е „Неправилно въведено потребителско име или парола.”  newsm78

и на мен ми дава грешка
Виж целия пост
# 11
Здравче,мерси за темата   bouquet
Косе Босе,дано всичко е наред,че се притеснихме за теб  Hug
Виж целия пост
# 12
Fietla, успокой се Hug. Според мен всичко си ви е наред Hug.
Аз също давам безмлечна каша без кърма, но защото моята глезунка така я предпочита повече. На вашата възраст я смесвах с плодово пюре или банан, сурова круша /имахме домашни/, а сега вече и със сирене и масло.
За кърменето, като гледам нощният режим, ми се струва, че е достатъчно. Това с цеденето няма връзка, защото кърмата ти вече се е регулирала. А пробвала ли си да кърмиш 30-60мин преди пюрето и кашата? Аз така правя и до ден днешен. После не се притеснявам колко точно "твърда храна" ще изяде Peace
Виж целия пост
# 13
Здравейте момичета!    bouquet
Казвам се Елена и имам дъщеричка на 3 месеца и 3 седмици.
Записвам се за първи път в темата и се надявам, живот и здраве, процесът на нашето да захранване да върви безпроблемно за бебка.
Аз ще изчакам може би до 4-4 и половина месеца. Първо мислех да захранвам по-късно, към 6-я, месец, ние се кърмим и следобедните часове, понеже кърмата ми намалява, дохранвам с АМ по 50 мл. на хранене. Има дни в които това е само един път, преди сън.
Но преди дни педиатърката ми обясни, че практиката и показва, че късно захранените бебета, по-често проявявали анемия. Та сериозно се замислих да се захраним по-рано.
Чета доста различни мнение - първо с плодово пюре, на други места първо със зеленчукови. Каши май не мисля да давам, че Александрина си е едро бебе, а ми се струва, че те са по-калорични.
В общи линии не съм много наясно още със стъпките на захранването, но ще се заема с четене на старите теми, та да се" ограмотя"   Wink  и разбира се, ще се включвам в темата.
Ами това е засега от мен, ако имам въпроси, ще питам.
Хубав ден на всички!  Hug
Виж целия пост
# 14
Записвам се да следя Peace
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия