1 година от смърт- какво се прави???

  • 140 552
  • 37
# 15
аз знам, че не се ходи по заведения... обикновено ако се прави помен на гроба там се прави и раздавката /предварително приготвени кутии с различни сладки и соленки, салам, кашкавал, маслина/. след като попа прочете молитвата, разчупва питката и житото /приготвя се в отделен съд поръсен с пудра захар и оформен кръст от канела/ след това най-близките правят раздавката като дават на всеки присъстващ предварително подготвените раздавки, парче пита и жито, чаша вино или ракия, и безалкохолно. ако помена се прави в черква обикновено там имат определени места за раздавка след помен като оставят хората за около час..
Виж целия пост
# 16
Аз също знам, че не се прави помен на същата дата. Съботата преди или след (за това не съм сигурна). Иначе за раздаване - сладки и соленки, пита, жито, вино и вода.
Виж целия пост
# 17
Аз също благодаря за мненията  bouquet
Виж целия пост
# 18
Здравейте всички,
рових доста в интернет и не намерих информация по въпроса. На 24.05.09 ще стане 1 година откакто татко си отиде от коварната болест рак на белия дроб. За съжаление не можа да се порадва на внучето си-отиде си 3 месеца след като родих... Weary...Искам да попитам мили мами знаете ли какво се прави за 1 година,какви ястия се приготвят най вече?!И двете с майка ми не знаем а и когото попитаме не ни казва много по въпроса. Предварително благодаря  newsm51

Говори със свещеник. Има много и различни обичаи, но повечето от тях са езически и имат малко общо с това което религията разбира под помен. Заупокойната молитва е задължителна, а и много трогваща.

PS: Съжалявам за голямата ти загуба.
Виж целия пост
# 19
Здравейте всички,
рових доста в интернет и не намерих информация по въпроса. На 24.05.09 ще стане 1 година откакто татко си отиде от коварната болест рак на белия дроб.
Говори със свещеник.
 Събират се най-близките в една църква.Чете се молитва. Приготвя се жито, дребни сладки, бонбони. Мисля, че и червено вино.
Прави се на датата или след нея.
А на Задушниците (голямата е черешовата), се ходи на гробищата. Оставя се малко жито на гроба.
Виж целия пост
# 20
Прави се на датата или след нея.
Явно във всеки край на страната е различно ,защото на нас ни казаха задължително на датата или преди нея ,но никога след нея ThinkingТова беше за 6 месеца ,но за всички помени било така.
Виж целия пост
# 21
Прави се на датата или след нея.
Явно във всеки край на страната е различно ,защото на нас ни казаха задължително на датата или преди нея ,но никога след нея ThinkingТова беше за 6 месеца ,но за всички помени било така.

Не, не май аз бъркам. И няма нищо общо региона. Това са правила на църквата. Права си, на датата или преди нея...
Виж целия пост
# 22
  bouquetвсе пак и аз не съм много запозната ,затова сондирам мнения ,а
за обичаите наистина са много различни ,затова постоянно се бъркаме с майка ми..
Виж целия пост
# 23
Точно на датата се прави - 9 дни и 40 дни.
Всички помени след това се правят в съботата преди датата.
Навсякъде е едно и също, защото и църквата е една, имам предвид християнската.
Виж целия пост
# 24
Задължително на датата или преди нея.Не след.А не е задължително да е събота или неделя.Може и в делничен ден.Питахме свещеник.Ние правихме сега на 30.04-четвъртък.
Виж целия пост
# 25
Между другото (съжалявам ,ако е извън темата)
понеже и аз съм в положението на авторката Cry
в началото нямах представа за много от обичаите и мои познати
ме съветваха ,че до една година не се се подава на Задушниците.
Стори ми се малко странно и питах в църквата ,в която си ходя една
много симпатична баба ,която продаваше свещи.
Тя ми каза ,че това не е вярно ,че душите чакали и трябвало да се
подава.Така ми каза да поръчам и заупокойна литургия за 40-тия ден
и в църквата(освен на гроба) и редовно записвах баща си да се чете името
му в заупокойните молитви.Даже като ме видеше сама си знаеше кое име да запише.
За мое огромно съжаление тази баба почина ,при едно от посещенията ми
видях некролог на вратата на параклиса ,стана ми мъчно за нея...
Съжалявам ,че се отплеснах  Blush
Виж целия пост
# 26
Аз също знам, че преди да е изтекла 1г. от кончината, Задушница не се прави.

А за помените.
3-ини, 9-тини, 40-сет дни и една 1г. е добре да са точно на деня.
Една година от кончината може да се направи и съботата след датата на смърта.
А след годината - в съботат преди датата.

Бианка  Hug Мир на душата и на твоето татенце  Praynig
Не се бъркайте и шашкайте с майчицата ти... Направете го както вие го чувствате, както вие го усещате. Ние само даваме леки насоки. Крайното дело е ваше  Hug
Има хора, които не ходят на гроба, а само в черква го правят помена. И така става...

П.П: НЕ е задължителен отецът и прекаждането за помените. Но е желателен, особено, когато починалия е бил вярващ и набожен.
Виж целия пост
# 27
Варено жито, хлебчета и червено вино за преливане
на гроба задължително. Отделно може да подадете
дребни сладки и соленки, бисквитки. Наближава
Черешова задушница, която е една от големите и
е добре да не се пропуска. При нея пък се подават
и череши. Върху гроба се слагат листа от орех, за да
слязат душите и да хапнат и после по тях да се
върнат smile3518



Кога се пада Черешова задушница?
Виж целия пост
# 28
Черешова задушница тази година е на 6 юни. На тази дата се навършват и 3 месеца без моето малко момченце. Адски боли...
Виж целия пост
# 29
аз знам, че не се ходи по заведения... обикновено ако се прави помен на гроба там се прави и раздавката /предварително приготвени кутии с различни сладки и соленки, салам, кашкавал, маслина/. след като попа прочете молитвата, разчупва питката и житото /приготвя се в отделен съд поръсен с пудра захар и оформен кръст от канела/ след това най-близките правят раздавката като дават на всеки присъстващ предварително подготвените раздавки, парче пита и жито, чаша вино или ракия, и безалкохолно. ако помена се прави в черква обикновено там имат определени места за раздавка след помен като оставят хората за около час..
това че не се ходи по заведенията не ми се вярва да  е точно така, защото в крайна сметка всеки сам решава къде и как да го направи
защото аз лично съм гнуслива честно да си призная  никога не ям от раздавки, затова и на баща ми на 40-то направих торбички и сложих всичко опаковано-вафли, пасти и др подобни неща, защото съм сигурна че има хора като мен които не ядат, и отделно бяхме купили чинии и в тях сложихме от житото и от сладките неща които донесоха др хора
ние ходихме на гроба , там дойдоха и приятелите на баща ми , запалихме свещ, поднесохме цветя и после раздавките и обяда направихме в заведение
не виждам нищо лошо затова че съм събрала на баща ми приятелите на заведение както той обичаше да се събира с тях, не сме правили банкет , просто се събрахме , хората се наобядваха и си тръгнаха
свещенник не сме викали защото баща ми не беше набожен , но който иска може и да си извика
още незная ние кога ще правим годината , тук чета различни мнения че се прави на датата или съботата преди датата , има време да решим
аз лично смятам че всеки сам си решава как да си го направи , ние ще раздадем неща които баща ми обичаше и вероятно пак ще направим обяд в заведение
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия