Въпрос за пенсионната възраст

  • 525
  • 2
Някой да е наясно каква е пенсионната възраст към днешна дата? Сега ме шашнаха,че за жените била станала 63,а за мъжете - 65.Но дали е вярно,разчитам някой компетентен да каже.  Praynig

п.п.Пропуснах да спомена,че това важало за родените след 1950-та
Виж целия пост
# 1
За жените е 60 в момента - сигурация, за мъжете не съм сигурна
Виж целия пост
# 2
в КСО пише:
 
Цитат
   Чл. 68. (1) Право на пенсия за осигурителен стаж и възраст се придобива при навършване на възраст 60 години и 6 месеца за мъжете и 55 години и 6 месеца за жените, при условие че сборът от продължителността на осигурителния стаж и възрастта не е по-малък от 98 за мъжете и 88 за жените.
    (2) От 31 декември 2000 г. възрастта по ал. 1 се увеличава от първия ден на всяка следваща календарна година с 6 месеца за мъжете и за жените до достигане на 63 години за мъжете и 60 години за жените, а сборът от продължителността на осигурителния стаж и възрастта се увеличава с 1 до достигане на 100 за мъжете и 90 за жените.
    (3) От 31 декември 2004 г. сборът от продължителността на осигурителния стаж и възрастта за жените по ал. 2 се увеличава от първия ден на всяка следваща календарна година с една до достигане на 94.
    (4) В случай, че сборът от продължителността на осигурителния стаж и възрастта е по-малък от посочения в ал. 1 - 3, право на пенсия се придобива при 15 години осигурителен стаж, от които 12 години действителен стаж и навършване на 65-годишна възраст за мъжете и жените.
Все някой се опитва да вдига възрастта, но кога  и дали ще стане, не знам.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия