До мамите-юристки

  • 2 207
  • 32
Здравейте! Родителите ми имат два апартамента-в единият живеят те в момента, другият е празен. Родителите ми искат брат ми да ползва празния, без да му се прехвърля собствеността засега на него. Въпросът ми е има ли начин моите интереси да бъдат защитени по някакъв начин? Как да уредим помежду си отношенията, без на този етап да се извършва прехвърляне на собствеността?
Виж целия пост
# 1
Не съм юрист, но честно казано не виждам с какво твоите интереси са застрашени, след като няма да има прехвърляне на собствеността?
Виж целия пост
# 2
Не съм юрист, но честно казано не виждам с какво твоите интереси са застрашени, след като няма да има прехвърляне на собствеността?

Съгласна!  Peace
Виж целия пост
# 3
Бърз, кратък и ясен отговор: Не[/.

Ситуация, която правото не 'покрива'.

Собствеността е тяхна, предоставят я за ползване на когото пожелаят, за какъвто срок пожелаят.

Ако в по-късен етап пожелаят, могат да прехвърлят и собствеността, лишавайки те от наследство по този начин и предоставяйки на брат ти 'по-облагодетелствано третиране'.

Ситуацията е изцяло в ръцете на родителите ти.

Ако са тактични и разумни и нежелаят да създават поле за крамоли между децата си, има много и цивилизовани изходи/компенсации.

Аз, лично, никак не обичам 'деленето' на децата. Това е житейска ситуация, в която от законова гледна точка защитата е изцяло на страната на твоите родители.

Каквото пожелаят и намерят за справедливо и разумно, ще сторят.


Виж целия пост
# 4
А за какви точно твои интереси върху чужда собственост става дума?
Като си отидат някой ден хората, дано да е след дълги години, ако не се прехвърлили собствеността преживе, вие с брат ти ще бъдете равноправни наследници. Дотогава имота си е техен и нямаш никакви права върху него.
П.С. Не съм юрист
Виж целия пост
# 5
А за какви точно твои интереси върху чужда собственост става дума?
Като си отидат някой ден хората, дано да е след дълги години, ако не се прехвърлили собствеността преживе, вие с брат ти ще бъдете равноправни наследници. Дотогава имота си е техен и нямаш никакви права върху него.
П.С. Не съм юрист
Taka e! В случая няма какви интереси да се защитават. Ако и ти имаш претенции да живееш там, по-добре говори с родителите си.
Виж целия пост
# 6
единственото, което ми идва на ум е, че някой от вас се притеснява да не се попадне в хипотезата на т.нар. недобросъвестно владение и, съответно, да не си извади брат ти констативен нотариален акт след 10 год (примерно) за собственост. Това ли е?

п.с. юрист съм
Виж целия пост
# 7
Бърз, кратък и ясен отговор: Не[/.


Ако са тактични и разумни и нежелаят да създават поле за крамоли между децата си, има много и цивилизовани изходи/компенсации.

Кои са тези начини?
Виж целия пост
# 8
Здравейте! Родителите ми имат два апартамента-в единият живеят те в момента, другият е празен. Родителите ми искат брат ми да ползва празния, без да му се прехвърля собствеността засега на него. Въпросът ми е има ли начин моите интереси да бъдат защитени по някакъв начин? Как да уредим помежду си отношенията, без на този етап да се извършва прехвърляне на собствеността?


Ако и двата апартамента са собственост на вашите родители не виждам къде вие имате интереси и не знам още какво си. Родителите ви са с правота си да се разпореждат с тяхната си собственост така както намерят за добре.
Виж целия пост
# 9
2 са хипотезите,за които се сещам.
Собствеността на родителите ти има запазени части за двамата с брат ти.Т.е. те с дарение на него и да му прехвърлят апартамента,ти имаш запазена част,която не може да му се прехвърли. Единственият начин е да прикрият дарението с привидна продажба,там нямаш шанс.
2ри вариант - брат ти владее добросъвестно 10години ,завежда дело,докарва съседите,които казват,че 10години е владял имота и си изкрва констативен нотар.акт за собственост-увисвате и ти, и родителите ти.
Не виждам за какво си се закахърила обаче,нямате доверие на брат ти или..?!
Виж целия пост
# 10
Автора/ката, ако кажеш какво конкретно те притеснява във вашите отношения, ще е доста по-лесно да ти се отговори.
Виж целия пост
# 11
Собствеността на родителите ти има запазени части за двамата с брат ти.Т.е. те с дарение на него и да му прехвърлят апартамента,ти имаш запазена част,която не може да му се прехвърли. Единственият начин е да прикрият дарението с привидна продажба,там нямаш шанс.

Можеш ли да ми кажеш, къде мога да прочета повече   bouquet
Виж целия пост
# 12
2ри вариант - брат ти владее добросъвестно 10години ,завежда дело,докарва съседите,които казват,че 10години е владял имота и си изкрва констативен нотар.акт за собственост-увисвате и ти, и родителите ти.

А мен ме заинтригува този вариант. Наистина ли по закон може някой да отнеме чужд имот по този начин? Кой е законът?
Виж целия пост
# 13
наистина има такъв закон..не ми се рови в кодекса да го цитирам точно.
но след 10 годишно владеене на имота,може да се придобие собственост върху него..
Виж целия пост
# 14
Чл. 79. (1) Правото на собственост по давност върху недвижим имот се придобива с непрекъснато владение в продължение на 10 години.

(2) Ако владението е добросъвестно, правото на собственост се придобива с непрекъснато владение в продължение на 5 години.

Закон за собствеността
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия