отровна ли е баклата

  • 19 382
  • 43
Вчера купих бакла. Свекърва ми, като я видя, каза да не готвя на децата от нея, че била отровна за деца. Вярно ли е това? Чичко Гугъл нищо не казва по въпроса...
Виж целия пост
# 1
Струва ми се, че е опасна за хора, които не произвеждат някакъв специален ензим. Дали човек го произвежда, може да се провери само ако хапне бакла, явно. Дотук съм с информацията.
Виж целия пост
# 2
Благодаря ти,  Hug, няма да рискувам тогава...
Току виж и свеки се окаже права за нещо... Wink Laughing
Виж целия пост
# 3
Чак отровна не е, но е много силен алерген.
Виж целия пост
# 4
Чак отровна не е, но е много силен алерген.

Който често води до задушаване.
Виж целия пост
# 5
Чак отровна не е, но е много силен алерген.
И аз знам,че е така от лекар. Peace
 Възрастните хора казват,че не е хубаво да се яде от малки деца. И моята свекърва като се случи веднъж в годината да сготви такова ядене,не дава на децата да ядат от него.
Виж целия пост
# 6
Струва ми се, че е опасна за хора, които не произвеждат някакъв специален ензим. Дали човек го произвежда, може да се провери само ако хапне бакла, явно. Дотук съм с информацията.

Точно така е. Не съм чувала обаче да е алерген. Баклата съдържа вещества, които предизвикват разрушаване на червените кръвни клетки, което води до остра анемия и жълтеница. Нивото на ензима се повишава с възрастта, но при деца е рисковано, защото има вероятност при детето нивото на въпросния ензим да е ниско.
Виж целия пост
# 7
Не съм чувала обаче да е алерген.

По принцип всички високобелтъчни храни са потенциални алергени и бобовите спадат към тях.
Това за ензима не го знаех.
Виж целия пост
# 8
Не зная какво й е на баклата, но вкъщи такова чудо не готвим. Зная за цели семейства, които са се натровили. Всъщност не зная дали са се натровили или са получили някаква сериозна алергична реакция, но са се озовавали в болница като след отравяне с гъби.
Виж целия пост
# 9
Струва ми се, че е опасна за хора, които не произвеждат някакъв специален ензим. Дали човек го произвежда, може да се провери само ако хапне бакла, явно. Дотук съм с информацията.

Точно така е. Не съм чувала обаче да е алерген. Баклата съдържа вещества, които предизвикват разрушаване на червените кръвни клетки, което води до остра анемия и жълтеница. Нивото на ензима се повишава с възрастта, но при деца е рисковано, защото има вероятност при детето нивото на въпросния ензим да е ниско.
Фукла -абсолютно права си-тук баклата се готви доста често та и аз бях предупредена от свеки.
Виж целия пост
# 10
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=391422.75;topicseen

Много полезна информация може да се намери из форума - понякога на неочаквани места...

С бакла някъде съм чел нещо и ми е останало в главата, че не е чак толкова полезна та как я купих така и я оставих и не я готвих.

Малко офф топик да се включа: Дядо Хаджи баклата е едно от нещата, което не трябва в никакъв случай да се консумира от хора с Глюкозо-6-фосфат дехидрогеназен дефицит или G6PD. Синът ми е с такава недостатъчност (макар и  в много лека форма). Тук в Израел на всяко бебе още в родилният дом им правят задължително проверка и така откриха при него. В БГ едно лято лекарка му беше дала ефаралган (парацетамола не е проблемен, но опасна е една от съставките предаваща синият цвят) и му доведе тежък асматичен пристъп. Аз и бях казала че той е с G6PD, но тя не разбирала от съкращения и заради една температура ни изправи на нокти.
Идеята ми беше, че хора със силно изразен такъв дефицит могат дори и да починат ако консумират бакла (в Израел се казва фул- затова синът ми хумус- фул не е ял никога, няма и да яде).
[/i]

Виж целия пост
# 11
За пръв път чувам. Давала съм няколко пъти, но за щастие не е имало последствия.
Със сигурност няма да дам пак.
Виж целия пост
# 12
Мислех, че съм достаъчно информирана за недопустимите храни при децата, а сега много ме учудихте с тази бакла.
Не че я готвя, но е хубаво да знам.
Виж целия пост
# 13
Преди десетина дни една съседка почина, лека й пръст, казаха, че се е отровила с консерва от бакла.
Виж целия пост
# 14
Със сигурност не бих дала на детето си да яде бакла.Чела съм в няколко книги за това че е опасна,и че някои нейни сортове съдържат вещества,които предизвикват разрушаване на червените кръвни клетки и причиняване на  анемия  . Също знам, и че не всички деца се отравят с бакла, а само тези на  които не достига някакъв важен ензим в кръвта, макар и здрави да са.С възрастта нивото на този ензим в кръвта се повишава и възрастните за това по-рядко се отравят.Фактора е и наследствен и по-често се случва при момченцата.
Според мен баклата няма никакви предимства пред други подобни бобови и безопасни храни, като граха и  зеления фасул.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия