Редуване или и двете гърди и каква е логиката?

  • 1 655
  • 9
Здравейте, бебка е на 2 месеца и 5 дни и сме само на кърма - цока си спокойно, наддава си много добре - за първия месец 1,020 кг, а за втория - още 1,080 кг, но аз все още я кърмя и от двете гърди... Това, което ме интересува, обаче е дали не е погрешно, че я храня и от двете? Навсякъде чета, че след първите няколко дни/седмици, най-добре е да се редуват гърдите. Това, което мен лично ме интересува е защо? и не се ли получава много дълга пауза така за всяка гърда - ние сме на поискване, но грубо си цока на около 3 - 3,5 ч. - понякога дори 4 ч. (аз не я будя, ако си спинка). Така, няма ли да е проблем, че например всяка гърда ще се празни на около 8 ч - не е ли прекалено много и няма ли да изпратя сигнал на организма ми е, че не ползвам кърмата често и това да доведе до намаляване? В този ред на мисли, не мога да разбера защо се съветва да се редуват гърдите? Аз опитах да ги редувам, но явно не и стига на бебка, защото след като изпие първата (разбирам по това, че вече я плюе и започва да върти глава), когато предложа  и другата си засуква пак доволно-доволно и суче поне още 7-8 минути? Значи, има нужда и от тях за да се нахрани, нали така?Само за информация да кажа, че си имам кърма, но точно толкова колкото на бебка и е нужна и нито грам повече - така сме от началото дори - не мога почти нищо да изцедя (така беше и първите дни, колкото и да помпах)... това да ми потича от другата гърда, докато кърмя от едната или пък да ми капе кърма от гърдите и да си мокря дрехи или сутиен въобще не го знам какво е... По моя преценка се кърмим съвсем успешно и аз съм спокойна, бебка също, но много се чудя за това - и двете или редуване и каква е логиката? Като давам и от двете, си мисля, че по този начин, стимулирам повече, не ли така? Така и така, кърмата ми не е в изобилие и по този начин искам да продължавам да стимулирам лактацията ми... Моля да ме поправите в разсъжденията си, ако бъркам. Много благодаря на всички за включването и съветите!  Hug
Виж целия пост
# 1
Логиката е ако имаш повече мляко да предлагаш само едната гърда. При мен е така. Кърмя само от едната на хранене по простата причина, че бебето се наяжда и не иска другата. Изобщо няма правило от колко гърди да се кърми - една или две. Всичко зависи от конкретната ситуация. Щом бебето е доволно, нямаш препълване на гърдите, наддава добре и пълни памперсите - смело напред!  Peace
Виж целия пост
# 2
Много благодаря за отговора! Аз определено май имам нужда от стимулиране на лактацията, за да си имам все така и да и стига на бебка, но просто ме хвана страх да не би да не постъпвам правилно като давам и двете...
Виж целия пост
# 3
Роси,
въобще не бъркаш, много сте си добре така.
Според мен ти и бебето ти вече сте си влязли в ритъм и няма никаква причина ти да променяш начина на предлагане на гърдите само защото си чела, че така пишело някъде... Просто е излишно при положение, че с бебката се чувствате идеално.
Пък и според мен няма как да се нахранва от едната ти гърда, защото вече ти е регулирана кърмата в абсолютно точно съотношение нужда на бебето / производство кърма.
Щом като още отначало сте си така, то така е добре за вас.
В кърменето няма строги правила. Някои успяват да запазят първоначалното голямо количество в гърдите си няколко месеца и успяват да кърмят от едната гърда, но повечето така или иначе понякое време им се налага да дават и от двете.
Не знам къде си чела, че гърдите след първите дни трябва да се редуват. Явно, ти го разбираш, че трябва да се редуват една след друга, но може да се има предвид да се редуват и двете на едно кърмене - например, първо лявата, после дясната, На следващото кърмене първо дясната, после лявата...
Между другото, при мен беше същото като при вас - и двете гърди още отначалото, моите са много мъъъънички. И две години и половина биваха изпивани и двете на всеки два часа. По време на лактационните кризи - на всеки час...
И, още нещо, аз съм забелязала точно обратното на което пишеш, че си чела - отначало кърмата е в голямо изобилие и бебетата се нахранват от едната гърда, после постепенно се урегулира и се преминава на двете гърди на едно кърмене. Лошото е, че тогава някои майки се ошашкват, че им спира кърмата, започват да дават АМ по съвет на педиатрите вместо да дават по-често/или да предлагат и двете гърди/, увеличават се интервалите между кърменията и кърмата наистина намалява.
Вие с бебката се справяте идеално, съветвам те да се вслушваш в нея и в инстинкта си. И да не правиш излишни нововъдения, които на всичкото отгоре са напълно ненужни.
Много благодаря за отговора! Аз определено май имам нужда от стимулиране на лактацията, за да си имам все така и да и стига на бебка, но просто ме хвана страх да не би да не постъпвам правилно като давам и двете...
Всяко едно кърмене е стимулиране на лактацията. Бебката сама знае кога й стига и кога не. Ако започне да не й стига, тя ще започне да иска да суче по-често за няколко дни /т.нар.Лактоционна криза/ и сама ще стимулира лактацията. Така че, ти постъпваш съвсем правилно като я оставяш да "казва" на тялото ти кога колко кърма й е нужна.
Не се притеснявай, всичко е наред!
Виж целия пост
# 4
... трябва да се редуват една след друга, но може да се има предвид да се редуват и двете на едно кърмене - например, първо лявата, после дясната, На следващото кърмене първо дясната, после лявата...
Точно така - абсолютно съм съгласна  Peace И двете си деца съм кърмила, и продължавам да кърмя бебо, по този начин  Peace Ако усетиш намаляване на кърмата - кърми на по-малки интервали от време и увеличи поеманите от теб течности  Peace
Виж целия пост
# 5
Роска, на абсолютно прав път си. И при нас е така, макар че Рая е вече по-голямка и бързо се нацоква, но винаги си иска и от другата гърда, може да има 5 засуквания, но си ги търси. Спокойно, щом ти и бебка се чувствате добре всичко е ок. Редувай гърдите и си се кърмете. Peace
Виж целия пост
# 6
Много, много благодаря на всички ви!!!  Hug Hug Hug Наистина много ме успокоихте! Наистина и двете се чувстваме добре и ще продължавам да и давам и от двете! (просто наистина ме хвана страх, че бъркам някъде - четох за "предно" и "задно" мляко и т.н и помислих, че е по-добре да се редуват гърдите на всяко хранене - единия път едната, после другата - така пише на повечето места, така ни казваха и в родилния дом, така ни казаха и на повечето лекции за кърменто, на които съм ходила - в МД, 9 месеца и т.н). В началото и моята педиатърка ме посъветва да правя така, но когато разбра, че бебка си и иска и от другата, каза да и давам и двете и да не се притеснявам. Пита ме също така дали докато кърмя от едната, ми капе кърма от другата и когато и отговорих отрицателно, каза, че явно нямам в изобилие (без да иска да ме изплаши, а просто явно че само едната не и стига на бебка) и каза да си и давам и двечките.... Всъщност, аз имам нещо като основна - първо нея цока, после давам и от другата, и от нея колкото пожелае - различно - някой път 5 мин., някой 10 мин... а, после, на следващото кърмене си почвам първо с нея....
Виж целия пост
# 7
Роси, изобщо не бъркаш, правилно правиш  Peace При мен в началото на кърменето на бебчо му стигаше само едната гърда, явно млякото е било повече отколкото му трябва, но с израстването на бебето започнах да давам и двете на едно хранене, важното е хубаво да изсуква първата гърда и тогава даваш втората  Peace
За това, че не ти капе мляко от другата гърда докато кърмиш или че не протича спонтанно кърма, не се притеснявай, при мен е абсолютно същото  Peace Аз никога не съм имала течове, дори в началото, като имах много мляко при първоначалното слизане на кърмата, пак не течах, а с помпа цедях съвсем малки количества. Въпреки това проблеми с кърменето съм нямала или поне не сериозни. 
И както са ти писали и другите мами - щом и двете се чувствате добре, продължавай смело и безотговорно  Grinning Желая ти дълго и безпроблемно кърмене !
Виж целия пост
# 8
Няма точно правило - важното е ти да се чувстваш комфортно.

Аз на кърмене предлагах само една гърда, защото бяхме по цял ден по улиците и не ми беше приятно да се разголвам и само да редувам ту на едната, ту на другата Simple Smile Но е имало моменти, в които съм виждала, че млякото в едната не му стига - тогава съм предлагала втората.

По-голяма грешка би било ако бързаш да сменяш гърдите и бебето изсуква само предното мляко, а не стига до задното, калорично. Ако искаш погледни тези тема: Първо довърши едната гърда , за да се ориентираш за какво говоря  Peace Предполагам там си чела за "предното" и "задното" мляко Simple Smile

Пак във връзка с това. Сега лятото детенце може да иска да суче по-често, защото ще ожаднява в жегите. Ако предложиш едната гърда и то суче там 5-10мин. (или да речем интервал от време, който при вас се счита за кратък, не знам по принцип колко време сучете) и поиска да суче пак след 30мин до 60мин  или по-кратък интервал опитай да предложиш пак същата гърда. Причината: "предното" и "задното" мляко в майчината гръд (ти вече си наясно с това   bouquet).

Нали знаеш, че в алвеолите на каналчетата се събира предното мляко, което е по-воднистото и ниско калорично? Да речем, че ще го сравним с водата, която ние приемаме. Тоест, когато бебето е само жадно би предпочело да изпие това мляко, а когато е гладно ще ще суче, докато стигне до "задното", гъстото мляко, което сравняваме с нашата храна, защото всъщност то задоволява енергийните и калорични нужди на кърмачето. Ако детенце суче кратно време и не си уверена дали е стигнало до задното мляко се препоръчва да предложиш същата гърда при следващо поискване, за да изсуче и калоричното мляко, все пак само от вода не може да се живее.  Simple Smile - всичко това е само за преговор!!!!


А иначе потичането на другата гърда е свързан по-скоро с рефлекса на потичане на млякото, когато поемеш детето в себе си (или се сетиш за него) заради високите нива на окситоцина все още. Ако ще се чувстваш по-комфортно, изцеди мъничко ..... или просто носи подплънки за кърмачки  Peace
Виж целия пост
# 9
Само да вметна, че нещата се променят, и то не винаги по наша (майчина) инициатива (знаеш я нашата история, да не пълня излишно темата): както Калин си сучеше само от едната, така напоследък си иска и от другата на същото хранене... поне да беше намалял течът, ама уви  Embarassed
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия