Бит-тук и там

  • 2 019
  • 37
Имам една тема, на която със сестра ми все се дърлим и тя все не пропуска да я отбележи, а именно, че тук повечето хора вечерят рано- в 18 часа. И тъй- като и ние не обядаваме по български , а  и не закусваме, то също вечеряме в толкова. За мен не беше проблем да го възприема, защото в 19 съм приключила с всичко и мога да имам няколко часа за себе си. Да, но сестра ми не го разбира и навсякъде в България се подиграваше с това /е, и за други работи, ама това най-ме дразни/

За мен, когато си в една страна и нещо е възприето така, защо да ритам с копита и да искам по български начин да бъде.

Вие имате ли подобни роднини или приятели и кои са нещата от бита, които сте възприели от страната, където сте и които са коренно различни от българските?.....
Виж целия пост
# 1
Хубава темичка...
Ние не сме от вечерящите в 18.00 ч. тук, защото мьжьт ми работи често след този час.Всеки пьт е различно.Незнам как е при другите семейства,досега сьм била канена по обяди,а ако е било за вечеря сме излизали на ресторант/но винаги по-кьсно от 18.00 ч./.Иначе ние като сме канили на вечеря е било и кьм 20.00 ч.Но това което казваш за 18.00 ч. и аз сьм го чувала и чела.Тук например на сьбиранията по роднински не се пие алкохол,докато в БГ редовно си вдигаме наздравици.Може би това не е точно вьпроса ти за бита,но това ми идва наум като разлика.
Засега друго не се сещам.
Виж целия пост
# 2
Като бях в Холандия и на мен ми беше странно да вечерям в 17.00 часа, ама го правех. По-късно си дояждах, защото пък трябваше да будувам до към 01.00 - 02.00 часа през ноща - също нормално за там където бях.
Сетих се за нещо с което баща ми все ми се подиграва. Тук ракията я пият след като приключи вечерята, заедно с кафето. Когато баща ми е тук и му предложа кафе с ракия, все ми се присмива и ми казва, че той ракия пие само със салата. Как може тук хората така да пият ракия пък и аз отгоре на всичкото. (ама да не си помислите, че аз пия всяка вечер ракия  Embarassed Rolling Eyes)

Иначе ние тук вечеряме в 18.30 часа.
Виж целия пост
# 3
 Тук също вечерят около 17 ч. Ние различно.

Иначе ми се е случвало приятелка да ме гледа странно . Например като се качих в колата и си сложих колана веднагически, тя ме пита - извън града ли ще ходим?? Или пък като бях на купон в 11 часа попитах дали не трябва да намалим музиката?? Wink Или пък като се усмихвам на продавачките , на служителки и т.н.  Laughing . Незнам дали точно такъв тип неща имаш предвид де, но това се сещам сега...
Виж целия пост
# 4
аз какво да кажа - тук обяд4ето е в 2 а ве4ерята в  22 - сериозно - свиква се  и ние с пове4ето пъти ве4е ве4еряме така .
Виж целия пост
# 5
В моето семейство винаги сме вечеряли някъде 18 или 19 часа. Така че не правя раzлика. Ние ядем, когато се приберем от работа, обикновено някъде 19 часа, но zависи кога се прибираме, дали преди това не трябва допълнително да паzаруваме и др. Ако ядем навън е обикновено някъде от 20 часа натам.
А това zа ракията наистина е така и прави впечатление на българите тук, както и на чужденците в Германия.
Виж целия пост
# 6
Хахахаха...
Значи да вечеряш в 17:30-18:00 не било българско. Ами родителите ми все по това време вечерят от както се помня.
С мъжа ми ядем между 18-20. Според това в колко часа се прибере от работа (говоря за Холандия).
Та спора ми се вижда безумен, подигравките на сестра ти - неуместни, а българско-международните стандарти по въпроса твърде относителна величина..  Grinning
Виж целия пост
# 7
Ям, когато  ми се яде. Мога и да не ям.
Има разли4ия разбира се, но досега никога не ми се е слу4вало да ме бъзикат с нещо такова  newsm78 то малко странно ми се види, прили4а ми леко на завист. И на теб какво ти пука, 4е сестра ти се заяжда, отрежи я. Според мен е важно да има какво да се яде първо, второ да е полезно и трето, организма сам си покзва кога и какво да поеме.
Виж целия пост
# 8
Когато можем (разбирайте, има ядене) ядем в 6 часа. Обикновено обаче е изместено ако съм била на работа и нямаме ядене от предния ден. А и Дани не е много гладен, защото в детската градина е ял koekje, така че реално ядем към 18.30-18.45. Но обичаме да ядем рано, нещо, което свекитата така и не приеха.
Виж целия пост
# 9
Няма спор, ама има вечно подмятане......

Давайте и за други различия, които се възприели, а не само за ядене /ако се сещате/.....
Виж целия пост
# 10
Ами постепенно свикнахме да предлагаме само кафе или само безалкохолно, сиреч, като приемат кафе не предлагаме другото докато не си го изпият. Иначе като ги питаш холандците "А нещо безалкохолно искате ли?" и те с тоя учуден тон "Ама нали пия кафе?"
Виж целия пост
# 11
ние вечеряме между четири и шест часът.
да / и моята сестра и майка ми все ни се подиграват... каква е тая вечеря в четири часът  Laughing Е да ама аз така съм свикнала, че пък осем часът направо си ми изглежда прекалено късно  Shocked ..... че и е много НЕполезно и нездравословно да се яде толкова късно  Wink
Виж целия пост
# 12
Мисля Че много добре разбирам за какво говориш. При нас слуЧаят е дори обратния, аз предпоЧитам да ям по-рано, но мъжа ми все иска да гледа нещо по ТВ-то или се прибира доста след мен. Така или инаЧе кога ядем зависи от това кога се прибираме от работа. Той винаги ме Чака, но аз съм по-тежък слуЧай и понякога просто не ми е по силите да го изЧакам. Гладна ли съм, просто трябва да ям... Тъй Че на практика дори и не ядем винаги заедно.

Но по въпроса за нещата от бита които хората не разбират, май има веЧе повеЧе неща от бита в БГ които аз не мога да разбера. Например не разбирам как майка ми си позволява да ми звъни по тел. в 22:30-23:00 просто за да ме попита как съм. Как си позволява да се отбива у нас когато съм в БГ без да ме е предупредила, ей така път имала наоколо. Как и приятелите ми могат да го правят. Защо когато я каЧим на задната седалка на колата тя се загръща с колана колкото да симулира Че го е сложила. Това беше стар БГ навик за прилъгване на КАТ-аджиите. Ей това я науЧихме поне, да си слага колана и да не ни баламосва.
Ами това е, но аз си трая и хората не знаят Че тия неща ме дразнят. На същия принцип сигурно и някои от моите Чужбински навици ги дразнят, ама не са ми го казали досега...
Виж целия пост
# 13
у нас няма час за ядене-както дойде-напоследък след като заспи бебето. ама иначе чай се пие задължително преди това (поне у нас),обикновено с нещо сладичко  Grinningсъщо така и аз и мъжа ми можем да минем примерно без обяд или без вечеря и обикновено не пием всеки ден алкохол. като се приберем в БГ се минава както знаете на съвсем друг режим Mr. Green ако питате мъжо живота там е местене от маса на маса,нон стоп ядене и пиене и няма чай Wink,ама не се оплаква хич. не знам поне за нас не е никакъв проблем да превключваме така да се каже.
това,което ме дразни мене тука е ,че няма хубави кафета и кафе се пие за 15 минути максимум, а аз обичам да си седна,пък да си полафя има-нема 1 час Grinning
Виж целия пост
# 14
Мен пък тук ме втрещи режимът на хранене в детската градина. Закусват си нормално - между 8 и 8,45. След това обаче обядват в 11,30. Това го попреглътнах, защото и в бг градините е горе-долу така. Когато обаче ми казаха, че следобедната закуска е в 13,30, отворих ей такива очи  Shocked
И понеже си взимам детенце към 16 часа, то вече е прегладняло и не само, че не може да изтрае до "ранната вечеря" в 18 часа, ами още с взимането виква "Мамо, гладен съм"  Laughing
Е, в крайна сметка се убедих, че този вариант е доста по-добър за Сашето, пък и за нас. До 19 часа сме приключили с манджоренето и се занимаваме с други по-забавни работи. И той е доволен, и за нас остава повече време, както казваш, Калинке  Simple Smile
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия