Въпрос свързан с кумувете

  • 1 013
  • 13
В нашето семейство мъжът ми е католик, а аз съм православна християнка. Едни приятели ще се женят и искат да им станем кръстници. Някои попове казват, че не може, защото задължително в свидетелството първо се пише мъжът, а в случая той не можел, защото бил католик. Според други не е проблем можело да пишат първо моето име.
И сега не знам може ли или не може. Много ще се радвам да ми помогнете   bouquet
Виж целия пост
# 1
питайте бъдещите младоженци в коя църква ще е бъде събитието и после питайте поповете в църквата. моя колежка от руски произход е католичка и миналата година се ожени за православен християнин в католическа църква. не помня да м е казвала, че той си е сменил религията заради това. след като някои казват така, а други иначе - питайте в конкретната църква Peace
Виж целия пост
# 2
В католическа църква няма никакви забрани  Mr. Green  Ама нашите се правят на важни, то не са поверия, суеверия и ред други простотии  Tired
Виж целия пост
# 3
За кумовете не знам, но аз съм кръстена в католическа църква, ожених се в Св.Неделя  Thinking Празнувам си православните празници обаче и когато се жених не са ми правили проблем. На кумовете не искаха кръщелни, защото имат църковен брак в Руската църква- тя е православна доколкото знам.
Виж целия пост
# 4
ами да, нека да питат в конкретната църква - явно на различните места е различно newsm78
Виж целия пост
# 5
Като им бутнеш някой лев, всичко може.
Виж целия пост
# 6
Едни приятели ще се женят и искат да им станем кръстници.

те православни ли са ли католици?
ако са православни: поне единият от кръстниците трябва да е православен Peace

при католиците мисля, че е по същия начин.
Виж целия пост
# 7
Те са православни, както и аз. Но единият поп твърди, че не можело да ме пишат мен на първо място, защото било грях (или някаква подобна глупост)  newsm78

А покрай това разбрах, че имаш право на 4 църковни брака  Mr. Green Иначе твърдят, че ако имаш църковен брак ще бъдете заедно и на небето. Голям купон ще става там с 4 съпруга  Joy  Joy

Общо взето нищо не разбрах, та затова ви питам как седят нещата  Crazy
Виж целия пост
# 8
Кръстникът е този, който ти помага в религиозния живот, той те насочва, помага при при колебание или съмнения.
затова кръстникът трябва да има същата религия (деноминация) като кръщелника.

вписва се първо мъжът, защото той стои над жената. затова ти казват, че не може, защото в случая мъжът е с друга деноминация (католик), а трябва да "води" православни.

намери свещеник, който ще се съгласи да кръщава с кръстник католик Peace
аз съм питала моя свещеник и той каза: единият кръстник да е православен. пол не определи  Mr. Green
но за него вярата е по-важна от канона Peace
Виж целия пост
# 9
...
аз съм питала моя свещеник и той каза: единият кръстник да е православен. пол не определи  Mr. Green
но за него вярата е по-важна от канона Peace

Звучи точно като нашия свещеник.
За мен беше важно да имам църковен брак и свещеникът ни каза, че това е "обет с Бога" - т.е. важно е желанието, убедеността и вярата. Пък и все става дума за християни.
Аз съм православна, кумата ни също е православна. Мъжът ми е протестант, а кумът ни е евангелист. Венчаха ни и в протестантска /там не е точно венчавка, а нещо като годеж, когато се обявава в църквата решението на младите и всички се молят за благословия над бъдещото семейство/, и в православна църква /традиционна венчавка/. Всички духовни лица, вкл. бащата на кума ни, който е пастор - потвърдиха, че важното е да се приемаме един друг и да се уважаваме, а не начинът, по който изразяваме религиозните си убеждения, а християните са еднакви, независимо към коя църква принадлежат...
Скоро ще сме на сватба на наши приятели - той е католик, а тя будистка; кумовете им също са католици, но тях са отказали категорично да ги венчаят, ако тя не смени религията си /което е резонно, все пак/.
Виж целия пост
# 10
Благодаря Ви   bouquet  За мен нещата също стоят по този начин. Важна е вярата, а не това къде и колко демонстративно я показваш  Peace Сега остава младото семейство да вземе своето решение  Hug
Виж целия пост
# 11
Азаф,много внимавай!Всичко ,извън нашата църква е секта!Канонът е за това да се спазва.Въпрос на лично усещане е всичко извършено с ритуал. Хората са хора,и в протестантската и католическата ,евангелистката и т.н.- важна е вярата!!!
Виж целия пост
# 12
Благодаря Ви   bouquet  За мен нещата също стоят по този начин. Важна е вярата, а не това къде и колко демонстративно я показваш  Peace Сега остава младото семейство да вземе своето решение  Hug
Много точно! Peace
Виж целия пост
# 13
Азаф,много внимавай!Всичко ,извън нашата църква е секта!Канонът е за това да се спазва.Въпрос на лично усещане е всичко извършено с ритуал. Хората са хора,и в протестантската и католическата ,евангелистката и т.н.- важна е вярата!!!

Нещо не мога да схвана предупреждението...
И не всичко, извън нашата църква е секта - имам познания по световните религии и реално сектите са нещо съвсем различно от различните църкви.
За какво точно трябва да внимавам  newsm78?
А канонът е създаден от хора, все пак. Аз рядко спазвам определени ритуали - за мен важната е вярата, която човек носи в себе си (може и никой да не знае за нея). Не деля хората по произход, цвят, религия, сексуални предпочитания и т.н. - имам всякакви приятели и познати и не страдам от предразсъдъци или от каквито и да е (в т.ч.) и религиозни догми. Peace
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия