Амниоцентеза?

  • 3 933
  • 25
а за амниоцентезата не сам толкова сигурна, понеже имам една приятелка тук
С риск да отвлека малко темата, да питам: сестра ми е бременна, днес са й казали, че на основата на кръвните излследвания риска за Даун е 1:266. Под 250 препоръчват амницентеза. Тя е на 31 години, 20 седмица, предишната бременност приключи със спонтанен аборт. Знам, че това (1:266) е просто прохноза, не диагностика, какво да я посъветвам се чудя
Виж целия пост
# 1
...какво да я посъветвам се чудя
Това е много труден въпрос, общо взето всеки си решава сам. Аз лично бих си направила всички възможни (и невъзможни) изследвания, въпреки че в по-обикновени ситуации хич не обичам да ходя по доктори, карам настинки и грипове на крак, лекарства също гледам да не пия за щяло и нещяло. В тоя случай не бих рискувала обаче, още повече, че съм на годинки вече, но дори и да не бях - пак щях да си ги направя.
Виж целия пост
# 2
а за амниоцентезата не сам толкова сигурна, понеже имам една приятелка тук
С риск да отвлека малко темата, да питам: сестра ми е бременна, днес са й казали, че на основата на кръвните излследвания риска за Даун е 1:266. Под 250 препоръчват амницентеза. Тя е на 31 години, 20 седмица, предишната бременност приключи със спонтанен аборт. Знам, че това (1:266) е просто прохноза, не диагностика, какво да я посъветвам се чудя

А направили ли са и ултразвуково изследване на дебелината на шията (нухеална гънка) и размерите на носа на плода? Те се правят в по-ранна възраст, но не са рискови и дават доста добра информация. Аз лично бях категорично ЗА амниоцентезата, но аз бях над 35 години, когато раждах. В тази възраст (20 гс) може доста добре да се види плода с хубав ехограф и да се прецени дали има реален проблем или не.
Виж целия пост
# 3
Аз пак да се включа към разводняването, но вече честитих Wink
Ами то си въпрос на личен избор, но понякога тия изследвания не дават точен резултат. наи/точно е с амниоцентезата, но щом има и предишен спонтанен аборт риска се увеличава. а и в тази седмица вече дори да разбере че има проблем може ли да се направи нещо?
аз имам една комшиика с 3 деца, нея много я бяха объркали. така при първото и дете изследванията са показали доста висок риск от синдрома на даун, но е родила абсолютно здраво дете. амниоцентеза не е направила, понеге има преди това 2 спонтанни аборта и е искала детето с увреждане или не. с второто и дете уш всичко е трябвало да бъде на ред според изследванията пак, но не е било за неина жалост Sad. та забременява 3 път и я посаветват да махне детето осте в ранните седмици докато не е късно, понеже пзрвото и изследване е показало висок рис от увреждане, родила е дте с увреждане и за третото риска се утроява. е, да, ама тя нали си е инат, оставила го е и си е напълно нормално детето.
така че какво мога да те посъветвам, не съм медицинско лице, не ги разбирам много работите, но в никакъв случаи да не се доверява само на такова изследване. от друга страна амниоцентезата си е опасничка и пак има рис. а си представи 4е детето е добре, пзк направи спонтанен аборт... Rolling Eyes
уффф, трудно рещение
Виж целия пост
# 4
а за амниоцентезата не сам толкова сигурна, понеже имам една приятелка тук
С риск да отвлека малко темата, да питам: сестра ми е бременна, днес са й казали, че на основата на кръвните излследвания риска за Даун е 1:266. Под 250 препоръчват амницентеза. Тя е на 31 години, 20 седмица, предишната бременност приключи със спонтанен аборт. Знам, че това (1:266) е просто прохноза, не диагностика, какво да я посъветвам се чудя

А направили ли са и ултразвуково изследване на дебелината на шията (нухеална гънка) и размерите на носа на плода? Те се правят в по-ранна възраст, но не са рискови и дават доста добра информация. Аз лично бях категорично ЗА амниоцентезата, но аз бях над 35 години, когато раждах. В тази възраст (20 гс) може доста добре да се види плода с хубав ехограф и да се прецени дали има реален проблем или не.

На никой и на нищо не вярвам ве4е аз. Мериха нухеална гънка с 4Д ехограф, перфектен доплер, магнитен резонанс, 2 амниоцентези, перфектен кръвен троен тест и още хиляди изследвания  и вси4ко перфектно. И кво се оказа.....
Ако сестра ти си прецени, да си прави амниоцентеза, не е страшно, усеща се убождането, но за мен няма гаранция.
Виж целия пост
# 5

С риск да отвлека малко темата, да питам: сестра ми е бременна, днес са й казали, че на основата на кръвните излследвания риска за Даун е 1:266. Под 250 препоръчват амницентеза. Тя е на 31 години, 20 седмица, предишната бременност приключи със спонтанен аборт. Знам, че това (1:266) е просто прохноза, не диагностика, какво да я посъветвам се чудя

Много труден въпрос задаваш... Ами аз не знам каква е Честотата  на Даун при нейната възрастова група, но 1:266 ми се струва сравнително висок риск. А и тя има спонтанен аборт веЧе... Това на базата само на хормоналните изследвания ли е или са мерили и вратната гънка? А нейните лекари какво я съветват?

Ако искаш пусни питане до Доц. Кременски, той отговаря на въпроси в мамешкия форум в дир-а и тоЧно това му е специалността. Той ще ти отговори доста по-компетентно от нас.
Виж целия пост
# 6
а за амниоцентезата не сам толкова сигурна, понеже имам една приятелка тук
С риск да отвлека малко темата, да питам: сестра ми е бременна, днес са й казали, че на основата на кръвните излследвания риска за Даун е 1:266. Под 250 препоръчват амницентеза. Тя е на 31 години, 20 седмица, предишната бременност приключи със спонтанен аборт. Знам, че това (1:266) е просто прохноза, не диагностика, какво да я посъветвам се чудя

А направили ли са и ултразвуково изследване на дебелината на шията (нухеална гънка) и размерите на носа на плода? Те се правят в по-ранна възраст, но не са рискови и дават доста добра информация. Аз лично бях категорично ЗА амниоцентезата, но аз бях над 35 години, когато раждах. В тази възраст (20 гс) може доста добре да се види плода с хубав ехограф и да се прецени дали има реален проблем или не.

На никой и на нищо не вярвам ве4е аз. Мериха нухеална гънка с 4Д ехограф, перфектен доплер, магнитен резонанс, 2 амниоцентези, перфектен кръвен троен тест и още хиляди изследвания  и вси4ко перфектно. И кво се оказа.....
Ако сестра ти си прецени, да си прави амниоцентеза, не е страшно, усеща се убождането, но за мен няма гаранция.

Добро утро Simple Smile

И аз да кажа: прекъсване на бременност във 20 седмица може и да се води "аборт по мед. показания" Оба4е naughty...
Ако амниоцентезата се прави сега, първите резултати излизат на 5я работен ден (така бе6е в бг преди 4 години, не вярвам да се е променило много), а окон4ателните след 3 седмици. Т.е. ако полу4и ло6и резултати, трябва да вземе ре6ение, което никакък няма да е лесно Sad
казвам го от собствен опит. Мен една "прекрасна" докторка ми изкара вси4ки ангели, когато аз, студентка по медицина в 6 курс се съгласих да си направя ултразвук при "най добрия" пренатален диагностик. Трябва6е да ме прегледа пред 10ина колеги, нали разбирате, да се у4ат/у4име. Първо ме представи, 4е съм колежка, и след това като запо4на..."ооо, тук нухеалната бразда е на границата, а и с бъбреците не6то...я,я, вижте колеги, тук това и там онова никак не са наред. Ами това си е показание за амнио" Аз бях ни жива, ни умряла. сама, на 6ега, да се у4ат колегите, се подложих на това, после не знаех как да се вдигна от ку6етката. Ти4ах до педиатрията, и там да ме прегледат, колегите ми (и приател4ета, за6тото работех там по време на у4енето) гледаха, гледаха, ни6то нередно не видяха. Ама ми казват, "тя(докторката, която "постави" диагнозата") е най добрата в областта. вземи, 4е я направи тази амниоцентеза" И аз я направих. Не боли. Или толкова се бях втре6тила от вси4ко, 4е болката е била последния ми проблем. Преди това ме накараха да подпи6а 2 листа с вси4ки възможни рискове за бебето..
Няма да изпадам в детайли. Но мисълта ми бе6е друга (съжелявам за дългия разказ, но винаги се разтройвам като се сетя). Аз бях в 17 седмица. Гого ве4е ме рита6е, макар и сявсем леки4ко Grinning Резултатите излезнаха след 3 седмици. Вси4ко бе6е наред...А аз все си задавах въпроса, изоб6то бих ли направила аборт ако дори ми кажеха, 4е не6то не е наред Confused На мен поне ми бе6е невъзмойно, сигурна бях, 4е няма да посмея, за6тото съм се грижила за тези мъни4ки съ6тества родени преждевременно, знам колко им е необходима всеки допълнителен ден в мама (за6тото по мед. закони след 20 седмица си е раждане).

При вси4ки слу4аи подкрепям амниото. Бих си направила при всяка следва6та бременност, независимо колко годи6на съм (всякакви не6та видях по време на практиката си и у4енето, "млади" майки с болни де4ица, и 40 годи6ни сс прекрасни, здрави бебоци Simple Smile). Само да е навреме!!!!!!!Когато 6те е наистина по лесно за вси4ки да се направи не6то, и когато тази привързаност (май4ин инстинкт) все о6те дреме някъде в нас и о4аква пйрвото подритване  Simple Smile Разбира се, ако знаете, 4е при вси4ки положения искате да прекъснете бременността/искате да сте информирани/не искате да имате напразни надежди...всеки си знае. за мен просто такава сериозна процедура (има си рискове все пак) трябва добре да се обмисли, и да може да доведе до по лесно (ако изоб6то е възмойно) ре6ение.

Теи4ка, само да кажа, с амниото се диагностицират хромозомни аномалии. Има много нару6ения, които просто не се дължат на тях, които много 4есто (по 4есто отколкото ни се иска) просто остават недиагностицирани (няма адекватни тестове, диагностика и т.н.). амниото се прави, за до изклу4им тях, за6тото са така тежки, но не гарантира, 4е не6то друго няма да е наред. Cry

На вси4ки мам4ета пожелавам само хуууубави мисли и преживявания   bouquet  bouquet  bouquet Знам единствено, 4е Господ си знае работата...Не Го разбирам винаги, ама все си мисля, 4е някой ден 6те ми просветне Wink
Виж целия пост
# 7
Давам данни от моят троен кръвен тест.
На 33 години тогава, резултат 1/ 2964
Казаха ми, 4е е перфектен. Много нисък риск от Даун и ДТН (това последното незнам какво е)
и така излезе, нямаше Даун.

Сега резултатите от амниото

Хромозомна формула / 46, XY

Коментар / Вероятност от заразяване с май4ини клетки. Нали4ие на мозае4ност(мозайка) с ниска 4естота(повторяемост). Намерени са шифровани(загадъ4ни) структурно повредени(влошени, изменени)  хромозомни или малък размер клетки.

хромозом 18 ....2 хибридни копия
хромозом 13.....2 хибридни копия
хромозом 21.....2 хибридни копия
хромозом Х.......1 хибридно копие
хромозом У.......1 хибридно копие

След вси4ко това, ме попитаха искаш ли мед. аборт? Попитах защо да искам, има ли проблем? Не , вси4ко е наред.
Искам да добавя, 4е амнито ми направиха защото се съмняваха за вентриколометрия в грани4на норма.11 милиметра в 20 г.с.Сире4 дясното полукълбо на мозъка има една кухиня, която беше малко по голяма от другата.После на преглед с ехограф и меагнитен резонанс се видя 4е са еднакви и 4е вси4ко е ОК.

Има и друго.Колкото и да те уверяват, 4е вси4ко е стирилно има голяма вероятност от замърсяване, не е изклю4ено.Аз така поне си мисля, наплашена съм.

Виж целия пост
# 8
..Теи4ка, само да кажа, с амниото се диагностицират хромозомни аномалии. Има много нару6ения, които просто не се дължат на тях, които много 4есто (по 4есто отколкото ни се иска) просто остават недиагностицирани (няма адекватни тестове, диагностика и т.н.). амниото се прави, за до изклу4им тях, за6тото са така тежки, но не гарантира, 4е не6то друго няма да е наред. Cry
.....
За голямо съжаление. Ако знаеш какъв страх ме тресеееее...дано е напразен.
А възможно ли е след пълни генети4ни изследвания, резултатите да са перфектни и да се роди бебе с генети4на анумалия?
Виж целия пост
# 9
Тъкмо ти писах на ли4ния  Grinning Grinning

Когато направи6 амниото, резултатите са процентни. Сред нас (имам пред вид докторите, или това, което мен ме у4иха) 98% 6анс за здраво бебе е по4ти равен на 100%. Т.е. преиммаме, 4е няма риск. Но аз винаги си разсъждавам така: вси4ки са хора, докторите съ6то, гре6ките са просто възможни. според мен рискът от пропуск е изклу4ително малък. Аз ти казах, 4е бих си направила винаги амнио...От друга страна след като си го направила си казва6 Господ да помага и...напред. Не зву4и добре от устата на доктор (и у4ен) ама доста съм видяла за все о6те краткия си живот (и о6те по кратка практика).  newsm78
Ама съм аболутно сигурна, 4е оттук нататък само хубави не6та 6те ти се слу4ват, на теб и на семейството ти  love001 yes yes yes yes yes yes yes yes
Виж целия пост
# 10
Тея, много съжалявам за всиЧко което преживя! По никакъв наЧин не искам да ти бъркам в раната, така Че ако не желаеш не ми отговаряй, но понеже повдигаш темата, искам да те попитам нещо. Знае ли се при вас тоЧно за каква аномалия става въпрос: генетиЧна или вродена.

Да ти отговоря на въпроса, понеже доста съм се занимавала с тези неща: Да, за съжаление всиЧко е възможно. Възможно е да имаш идеални генетиЧни изследвания и да се полуЧи вродена аномалия, защото тя няма връзка с наследствения материал. Възможно е и да се полуЧи генетиЧна аномалия. Защото тестовете не могат да тестват всиЧко. Има все още много наследствени заболявания, за които не са известни отговорните гени. Има и много редки заболявания, за които тестове на практика не се извършват, освен в слуЧаи Че веЧе има родено болно дете в семейството. Има и вероятност за възникване на спонтанна мутация: идеален наследствен материал, но на някакъв етап от развитието на ембрионЧето в една клетка възниква мутация. Тази клетка се дели многократно и предава мутацията във всяка следваша генерация от клетки.
Съжалявам, но трябва да признаем Че медицината е все още безсилна пред много наследствени заболявания. Вниманието е насоЧено към най-Често срещаните и затова например се изследва масово за Даун. Между другото резултатите за Даун са били наистина много добри и както виждаш са дали добра прогноза. Затова е много важно да се знае дали аномалията за която говориш е генетиЧна или вродена. Това може да помогне много при пренаталната диагностика при следваща бременост.
Желая ти късмет и здраво бебе! Ще стане, бъди сигурна!
Виж целия пост
# 11
Това тук е цитат от "ли4ното" към Тея, тя ме посъветва да го изпратя до темата.
"само от моите скромни медицински познания мога да кажа, 4е резултатите са показвали, 4е има проблем (това с мозаиките). В Бг ли е правена? Ако прави6 превод, вероятно не разбирам вси4ко. Ако е било в Испания...не знам. Във всяка страна "проблем" е об6то понятие, кой знае какво са имали предвид. единственото, което знам е, 4е вси4ките резултати излизат като процентна вероятност, за съжаление  Т.е. оставят те ти да си ре6и6, дори и без да обясняват много много...
За заразяването си права. Макар и, 4е е изклу4ително нисък риска. В документа, който аз трябва6е да подписвам, за да ми се направи амниото този риск стое6е сред остналите 100 Confused
Успех на вси4ки мами, и спокойно Grinning Grinning Grinning
Виж целия пост
# 12
Аз лично бих си направила всички възможни (и невъзможни) изследвания

Въпроса е обаче каква е ползата от всички тези изследвания след 20-тата седмица?? Докато излязат всички резултати (в случай че са негативни) и докато вземеш решение за прекъсване на бременността може да си вече в 23-тата newsm78 Ти би ли махнала детето в такава напреднала бременност, само защото било вероятно да е увредено (защото и амниоцентезата не е 100% сигурна). Да не дава господ, но си мисля, че аз няма да успея... Подобни изследвания биха ме побъркали до края на бременността, но в крайна сметка не биха променили с нищо изхода на събитията...

Не се заяждам, просто си разсъждавам "на глас" Wink
Виж целия пост
# 13
И докато пействах, вижте какъв хубав и обстоятелствен отговор е дала колебка  Simple Smile Аз все се пазех да не споделям вси4ките си знания за ло6и работи, та да не упла6а бъде6тите мами, ама може би е добре да се говори без заобикалки,нали??
От цялата работа, аз пак да си призова Дядо Боже Wink
И моми4ета, бъде6ти май4ета; просто знайте, 4е тези аномалии за толкова, ама толкова редки, 4е не си заслужава да се побърквате от трвоги. На въпроса " ами ако и на мен така ми се слу4и" си отговорете с приказката "ако баба ми бе6е мъж" (не я знам нататйк ама е умна Laughing
Виж целия пост
# 14
Моят резултат беше 1:194. Със съпруга ми прекарахме няколко мъчителни седмици докато вземем решение какво да правим. Специалист ни разясни възможните варианти. Разбира се, сигурност няма в нито един. Сестра ти трябва да си реши първо, дали ще остави бебето даже и да е с Даун. Ако - да, няма смисъл да се подлага на повече изследвания. Ако обаче твърдо реши, че не иска да рискува, тогава да прави амниоцинтеза. Има 1% риск за спонтанен аборт при амнио. Тук правят изследвания за т.нар. 'белези'. Моите не показаха нищо ненормално и се отказах от амнио. Всичко с бебето беше наред. 1:266 си е доста голям шанс да няма проблеми. От 266 възможни бебета, които сестра ти може да роди, само 1 ще е с Даун (при това последното и това не е сигурно).

Всичко зависи от нейната преценка. Изследванията дават някакви насоки, но никога не са 100% сигурни.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия