Времетраене на кърмене

  • 3 566
  • 9
Здравейте,
имам един проблем с кърменето, не мога да преценя кога бебето е изпразнило едната гърда, за да започне с другата. Имам предвид, че ако го оставя то да реши, понякога не пуска по 20-30 минути едната гърда, и в тези случаи се налага да започвам със следващата на другото хранене.
Тук ми казаха да давам по една гърда на хранене и да ги редувам, както и че доброто хранене за новородено било м/у 20 и 40 минути.
Обаче аз намерих някаква материали, където се казва, че гърдата се изпразва за около 10 минути, когато добре да се правят и паузи за оригване.

Това което правя аз досега е да изчаквам детето само да се откаже и да направи пауза и тогава да го оригна, след което евентуално да продължим. Кърмя на поискване, което прави интервалите и продължителността много неравномерни - понякога суче по 10 минути общо, понякога по 40 с малки почивки.

Това което ме интересува е, дали е равилно при това положение да се храни само от една гърда на хранене и да се редуват - на  хранене- което увеличава времето през което се използва всяка , да кажем през 6 часа средно (понякога е по-малко, понеже се храни на всеки час).
Тоест, има ли риск за мен примерно от мастит или нешо такова, ако не се изпразват и двете гърди на хранене.
Въобще, нормално ли е?
Виж целия пост
# 1
Моето дете като беше на няколко седмици се нахранваше за 2-3 минути само от едната гърда. Изобилствах от мляко и то направо се нагълтваше за нула време. Не направих мастит и не съм цедила много - само за мое облекчение. Като стана на 5 месеца кърмата ми най-после се регулира и изведнъж, без да съм имала някакви очевидни предпоставки по-различни от началото, направих мастит.

Мисълта ми е - няма такова нещо - гърдата се изпразва за 5 или 10 минути. Всяка майка и всяко бебе са различни. Една има повече мляко, но детето е по-баваничко, друга има по-малко мляко, а бебето суче много бързо. В общи линии се процедира така - ако бебето спре да суче, но не пуска гърдата може да е позадрямало. Пробваш да го стимулираш  като го чешеш по гръбчето или крачетата. Ако и това не помага може да пробваш компресия на гърдата. Ако и тогава спре да суче, значи гърдата се е поопразнила и предлагаш втората. Ако не иска - значи е нахранено. Ако продължи да суче, значи не е. На следващото кърмене започваш с гърдата, която си давала последна, или която изобщо не си давала предния път.

Ако усетиш препълване, съпроводено с дискомфорт изцеждаш мъничко, за облекчение. И така....
Виж целия пост
# 2
И аз бих постъпвала като тебе. И на мен в родилния дом се опитаха да ми обясняват да съм го държала не повече от 10 мин. и то само на едната гърда. Аз си направих оглушки и си го държах колкото само си реши. По-точна и по-изчерпателна от @бутикон не мога да бъда, затова само бих добавила, че всичко е правилно щом бебето е спокойно. Довери му се - те си знаят най-добре.
Виж целия пост
# 3
С първото дете си направих доста "експерименти", точно поради това, че непрекъснато стои на гърдата.
Оказа се, че за 10мин може да изсуче 90 до 150мл., а като малко 30-50мл ги изсукваше за 5мин.
Тогава въдворих ред, защото се опитваше да ползва гърдата за залъгалка.И така си суче без нищо........докато заспи.

Кърмените деца огладняват по-бързо, но може и на 2 часа да яде.
Виж целия пост
# 4
Мила,спиред мен няма точен отговор,колко време да суче бебето.Всичко е според индивидуалните нужди на детето.От моя отит мога да споделя,че големият ми син сучеше по 30мин. през три часа,но малкото сега се наяжда за 5 максимум 10мин. и издържа спокоино по три часа.
Относно редуването на гърдите,давах само от едната,а на следващото кърмене от другата.Спокойно стигаше количеството.Ако ми беше  много напрегната гърдата от която не е цоцкал,изцеждах по малко.
Това е което мога да споделя с моя отит.Успех  Hug Hug Hug
Виж целия пост
# 5
аз да споделя моя опит
бебчето ми суче около 15мин. и издържа около 3 часа, давах му само от едната гърда и му стигаше, вече от около седмица не му стига и прехвърлям на другата гърда, а на следващото хранене започвам с нея и изобщо не изцеждам гърдите освен ако не ги чуствам препълнени...
колкото до парещата болка и аз понякога чуствам такава едновременно и в двете гърди като наближи час за хранене, но не мисля че това се дължи на запушени канали
Виж целия пост
# 6
Благодаря за споделения опит!   bouquet
Виж целия пост
# 7
При мен нещата се промениха в хода на кърмаческия ми стаж  Laughing Като новороден Марти сучеше по 20 -40 минути, през различни интервали - понякога 3 часа, 2 часа, половин час  Peace абе както дойде. Понякога ядеше лакомо и като се насуче, просто спира и заспива или си лежи кротко. Друг път пък посуква лекичко с притворени очи и дори да свърши млякото си моцка ей така за кеф  ooooh! оставях го колкото иска да суче, не мисля че е грешка. Махах го от гърдата само ако спи дълбоко, не суче, но е забравил да пусне гърдата  Joy просто се "откачах" от бебето. Тогава сучеше само от едната гърда, от другата цедях по мъничко като усетех, че е много пълна. Това продължи първия и втория месец. После интервалите на сукане се увеличиха на 3-4 часа, времето се скъси на 10-15 минути и почна да суче и от втората гърда. Познаваш, че е свършил с първата, когато тя е доста омекнала след сукане, като опиташ да изцедиш има само къпки, които обаче текат бавно /не се бъркай със задното мляко, то пак може да е на капки, не пръска, но капките текат бързо една след друга и определено има кърма/, а и бебето обикновено пуска и почва да мрънка. Тогава оригваш и  предлагаш другата гърда - ако е още гладно ще яде, ако не - няма.
Дали ще кърмиш от едната гърда на едно ядене или от двете всъщност не е важно, важното е да изсуква добре гърдите, да стига до задното мляко. За да го направи бебето обаче, ти трябва да му дадеш възможност за това т.е. не му ограничавай времето за сукане и интервалите, на които суче. Ето една статия, която ще ти помогне да се ориентираш :
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=177530.0
Ето ти и линк към библиотеката, там има статии и за продължителността на кърменията, за кърменето под час, а аз особено харесвам ето тази статия:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=21654.0
Да поговорим за истинските бебета /не тези от книгите и списанията за бъдещи майки/
Виж целия пост
# 8
rosy_bosy ужасно много ти благодаря за статиите!   bouquet  bouquet  bouquet
 Не знам как съм ги пропуснала, но намерих възможни отговори на доста мои притеснения и сега непременно ще приложа прочетеното!
Виж целия пост
# 9
Здравейте, всяко бебче  индивидуално си действа. Ние когато бяхме по малки/сега сме на 3м и 12 дена/се хранихме 10-15-20мин./всеки път различно/ и то само от едната гърда. После времето за хранене намаля/10мин, но пак има вариране/, но сменяме двете гърди и то когато почне да пуска гърдата т.е. захапва я жадно и след секунда я пуска и пак и пак, тогава го изправям за оригване /ако иска разбира се / и сменям гърдата. Когато се нахрани като му предложа още просто обръща глава на другата страна "а-а-а не благодаря, стига толкова". Изцеждам се само сутрин/след първото хранене/, когато от нощното спане гърдите ми са препълнени и тогава се нахранва само от едната, а другата изцеждам/на следващия ден сменям гърдите и изцеждам другата/.
Изцедената кърма, я замразявам и я давам когато ще излизаме за по-дълго време или когато ще пия кафе/примерно/.Така от пиенето на кафе минават 6часа, а не 3часа на колкото се храним.
Така че гледай бебчо как ти реагира и според него се нагласяй и ти. Според мен това е основното правило, а не различните схеми  за часове на хранене, смяна или не-смяна на гърди и т.н.
Успех! newsm64
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия