Проблеми с храненето!

  • 778
  • 14
Момичета, помагайте!
Вече съм се отчаяла в опитите си да накарам синковеца да яде като нормално дете.  Sad На почти 1,9г. е, а още иска гладко пасирано (тук говорим за манджи, супи и всичко, което е със смесена консистенция - твърда+течна).  Confused В същото време е някакъв ад докато се мъча да го нахраня. Не иска да яде, плюе, маха с ръце, вика и т.н. Правила съм му всякакви маймунджулъци, както и съм го занимавала по различни начини.  Tired Ако го оставя сам да яде (сам хапва сухи неща, непасирани), ще изяде най-много 3-4 хапки. Пробвала съм да не му пасирам гладко храната, но усети ли нещо...малко да е и плюе веднага, а понякога и прави физиономии, сякаш му се повръща и пак изплюва всичко. По принцип не му давам солети и т.н. преди ядене. Рядко давам и след. Оставяла съм го гладен, но ефекта е нулев. Човека може цяяяял ден да не яде. Предполагам, че причината е, че вечер пие общо 2 пъти мляко (3х300гр.), но няма как да му го спра, тъй като започва един плач, едно тръшкане и така докато не му дам млякото. След 2 месеца тръгва на ясла, а там е абсурд да му пасират храната, камо ли да му изнасят представления, за да хапне малко.
Разберете ме, храня го насила вече.  Sad Правилно или не, друг начин не мога да измисля. На ДК е, но и аз съм му готвила и няма никаква разлика Sad
Другото което е не иска да опитва нови неща - череши, пъпеш и всякакви други плодове примерно...слагам ги в устата му, той моментално плюе. Хапва (и то разбира се по 2-3 хапки само банан или ябълка, но мнооого рядко). Единственото нещо, което съм забелязала, че май хапва сам е риба...но не мога да му я слагам във всичко, за да яде. Незнам вече и аз какво да правя. Моля ви дайте ми идеи, че тотално се изчерпах.
Виж целия пост
# 1
Децата са на периоди, може точно след 1 седмица да прояде плодове и твърда храна. Не го мъчи него и себе си, пасирай я, просто пробвай пак след известно време, като забрави. А в детската ясла, като види от другите деца ще започне да яде.
Виж целия пост
# 2
dovolna, този период е откакто е захранен. Че и захранването беше дълъг кошмар. Sad Дано си права за яслата.  Praynig Много ме притеснява този момент.  Confused Че и ако не се научи да яде непасирано, ще го отпишат от яслата.  Sad
Виж целия пост
# 3
Моят син също искаше само гладко пасирана храна до такава възраст. не че не можеше да дъвче - беше избирателно - солети, бисквити - нямаше проблеми, ядене - само пасирано.
За около месец започнах да пасирам, но на малко по-зърнеста структура, после по-наедро, пробвах, после намачкано с вилица... и сега все още готвя някой от нещата много ситно нарязани, но от 2 годишна възраст не пасирам. Само телешкото и свинското минавам на блендер, защото го дъвчи 1 час и плюе.
Виж целия пост
# 4
И синът ми беше такъв,с тази разлика,че си ядеше,но малко(до 1 г и 10 м съм пасирала храната),като през по-голямата част от деня прекарваше само с мляко.Бяхме стигнали такъв момент,че купувахме по една каса с кисело мляко.Веднъж се беше разхремавил и отидохме на преглед при педиатър и жената като му видя гърлото и направо ми каза,че има млечна плака,дълбоко в гърлото от много пиене на мляко.Каза също,че трябва да спрем млякото,за да се изчисти,защото можело да се появят гъбички и много трудно да се излекува.Тогава синът ми беше на 2 г и нещо,помолих лекарката на него да обясни това.Излизайки от кабинета малчо сам си изхвърли шишето в кошчето за боклук.Казах му,когато му се пие мляко да пие вода и така за 3-4 дни се отказа,но от миналата година(сега е на 4г и 4 м) пак си пие мляко,но яде и друга храна.
Ако само вечер пие мляко,мисля,че не е там причината за неяденето на детето.Що не го заведеш на личната и да ви изпишат някакъв сироп за апетит?
Както писах по-горе,синът ми ядеше,но много малко и то само определени неща,той и сега си е такъв,но от както е на градина по си хапва(поне така ми казват).Плодове и зеленчуци в суров вид още не яде.
Виж целия пост
# 5
Освен с постепенното въвеждане на все по-едро пасирана храна, пробвай с т.нар. странично хранене. С лъжичката слагаш храната в устата отстрани, към бузата, а не върху езика. Така новата структура на храната се приема по-лесно. Ако и това не помогне, можеш да се консултираш с добър логопед, който да те посъветва какво да правиш.
Моето дете беше така, постепенно със страничното хранене прояде и непасирана храна, но и досега (на 4.5 г.) много трудно опитва нови неща, а сурови плодове и зеленчуци почти не яде).
Виж целия пост
# 6
Първо - никога не смесвай пасирана храна и парченца. Детето очаква да му е гладко пасирано, усеща парченце и се дави.
Второ - не го карай насила - на игра може, насила не.
Трето - нека да яде сам, колкото може, колкото и да се цапа (сложи едни стари дрешки. Сега е лято - направо го остави по памперс или гащи) Не му пречи да пипа храната с ръце.

Как да го учиш да дъвче - нещо меко, като варен картоф, се нарязва на кубченца със страна 1 см или малко по-дребни.
Вземаш парченце и му го слагаш в устата - ама не на езика, а в бузката отвън на венците. Веднъж на лявата, веднъж на дясната страна. За да може да тръгне да го мести, да го усети на венците и да го смачка, направи ли го няколко пъти, ще се усети и вече по-лесно ще се храни.
На тази възраст децата почвват с претенциите - почват да искат да ядат сами и да си избират какво да ядат.
Слагай го с вас на масата, за да гледа как се храните вие.
Другото, което се случва, е че намлява обема на храната. Т.е. едно бебе яде повече от едно двегодишно - защото вече не растес тия темпове. Нормално е и не го карайте насила - това е момента, в който може да го направите злоядо.
Защо казвамда пипа храна и да си играе с нея - за да не се гнуси от храна.
Много майки в стремежа си да научат децата да са чисти им внушават, че храната е нещо цапащо.
Чистото ядене идва в момента, в който фината моторика и координация узреят толкова, че детето спира да се капе.
Яденето на супа с лъжица е едно от най-добрите упражнения за фина моторика, а на тази възраст развиването на уменията е пряко свързано и с развиването на тези части от мозъка, които отговарят за речта.

Ако не се правите сами, пишете лично да ви дам телефон на логопед, който да ви помогне за храненето.
Моят син заради прекарана операция дълго време беше на пасирано, но след този вид терапия на година и 6 мес ядеше всичко и добре дъвчеше и пилешко месо.
Виж целия пост
# 7
И аз преследвам Дани с лъжица в ръка. Какви ли не постановки и етюди разигравам само и само да си отвори устата  ooooh! И естествено той на пук не иска да яде.
От скоро е на градина. Там си изяжда всичко - сам при това. Сигурна съм, че не ме подвеждат възпитателките, защото го виждам че е напълнял. Посъветваха ме да го оставя и в къщи сам да се храни колкото иска. Знам че това е правилното, но не мога да го оставя. Проблема е в мен (както и при теб), а не в детето.
Виж целия пост
# 8
Хм, тъй си е... Thinking Той се гнуси да пипа храната. Дори и малко влажна да е или пък лигава такава (примерно някои от плодовете са така) и той усети, направо се гнуси.  Confused Пипа само "чисти" неща. А как да му покажа, че храната не е гнусна? Той започва да трепери някак като я докосне. Малеее, в къв филм ме вкарва това дете  ooooh!

Ще пробвам да му слагам в бузката храната. Но определено няма да е картоф, че не му е по вкуса.  Thinking

Далеч сме от храненето сами, тъй като той си играе с храната. Не я яде, а започва да я разнася и размазва из цялата маса и изпитва голямо удоволствие от това. За ядене и дума не може да става.  Rolling Eyes
Виж целия пост
# 9
Джиджа, сядаш заедно с него и започвате да ядете с ръка, иначе няма друг начин да го научиш, че храната не е нещо "гадно", или "неприятно" за пипане.
Виж целия пост
# 10
А в детската ясла, като види от другите деца ще започне да яде.
С малко "стимул" от лелите ще стане.
Преди време 1 майка се хвалеше, че всич-ко пасирала на 2г и 3-месечния си син, ама не се сетила, че в яслата няма кой да му пасира. Детето за 2 седмици се научило да яде непасирана храна.
Виж целия пост
# 11
Това е временен период...Почни да му предлагаш непасирана храна или по-едро пасирана и ако отказва да яде...тогава го остави да стои гладен...защото наистина като тръгне на ясла...ще има доста проблеми с храненето... а както си казала и ти...едва ли леличките там ще тръгнат да му пасират храната...
Моят син...до преди 2 седмици не искаше да яде нищо...как ли не се лъжехме, ама номера не ставаше...Предлагах му да яде, а той като не иска и го оставях като огладнее да си поиска сам ядене (не, че си искаше, ама когато го правеше ядеше само филии)..Доста се бях притеснила от този факт с неяденето...ама се радвам, че този период отмина и сега си се храни горе долу добре...

Джиджа, сядаш заедно с него и започвате да ядете с ръка, иначе няма друг начин да го научиш, че храната не е нещо "гадно", или "неприятно" за пипане.

Peace Peace..Покажи му, че е храната не е гадна и, че може да я пипа и да яде с ръце...
Ама с малко търпение и повечко обяснения..нещата ще се оправят...
Успех Hug
Виж целия пост
# 12
Племенникът ми ядеше само пасирана храна, а е също на 1г 5м. Ама я приемаше насила, с гонитба, с всевъзможни занимания. С една дума, храненето му е едно натъпкване насила в устата. Ок, но един ден го оставиха да яде сам, с ръце, седнал на собствено столче с масичка. Първият, вторият, третият път не яде почти нищо. Но ритуалът продължи- масата, столчето, лигавникът, приборът. И това дете като огладня започна да се храни. Малко по малко, но яде толкова колкото иска.

П.С. Синът ми, който е дете със завиден апетит, днес отказа да консумира почти всичко. Е, ок, не му се яде, не съм го и насилвала. Утре вече ще е гладен.
Виж целия пост
# 13
едното ми дете още яде пасирана готвена храна - почти на 5г е. пробвала съм какво ли не, но няма резултат. или се дави и тръгва да повръща или спира да яде.
Виж целия пост
# 14
Записвам се да следя, че и ние сме в отбора. И аз откачам вече с това хранене.
Не го насилвам, но винаги иска да го занимавам с нещо докато хапва.
Всичко още пасирам , освен попарата. Embarassed Днес има напредък, че за пръв път си изяде ориза непасиран. Умира за ориз.
Джиджа, пробвай без да пасираш с нещо, което обича и докато е гладен. В нашия случай се получи с ориз /по-редичък/ Давам му съвсем малки хапки / непълни лъжички/ в началото. По-скоро  двамата държим лъжицата и той много се кефи, а аз го хваля. Получи се като игра, ама не знам дали пак ще стане номерът и за напред.

За плодове-и Вили не иска никакви /освн банан/ Веднъж се излъга да хапне и 5 хапчици диня.. Но после пак отказваше. Аз му пасирам плодове различни и ги смесвам с крем. Така ги омита иначе не иска. Rolling Eyes
Ще опитам съвета на  firebird да НЕ слагам върху езика. Иначе аз често доволно ям плодове и зеленчуци пред децата, но това не повишава апетита им за мое съжаление
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия