въпрос за лихвите при потребителски заем?

  • 485
  • 3
моля някой да ми разясни:

когато се тегли малък потребителски кредит /в Райфайзен/ първо се изплащат лихвите върху размера на кредита ли? или както планирам да изплатя за няколко месеца пълната сума /4 хил лв/ ще платя съответно по - малко лихва от изначално дължимата за година / 12 %/.

дано се изразих правилно.

пс интересува ме сега, знам че утре мога да звънна в банката. Peace
Виж целия пост
# 1
Муцка, не мога да ти разбера точно въпроса, но обикновено банката като отпусне кредита и ти казва по колко пари си иска обратно всеки месец. Пък ако ти искаш да плащаш повечко, на куп някаква сума, за това вече може да има допълнителни изисквания. Някъде може да има допълнителна такса, ако искаш да платиш предварително, преди срока да е изтекъл.  newsm78
Виж целия пост
# 2
Най често погасителните планове са два вида - на равни месечни вноски и на вноски с равна главница.
В първия случай  плащаш равни суми, като част от тях е главница, и част - лихва. В началото по - голямата част е лихва, а в края по - голямата част е главница. Предполагам това те е накарало да мислиш, че първо връщаш лихвата. Не е точно така, плащаш и лихва и главница, но в много по голяма част е лихвата.
При намаляващи вноски ( с равни главници) погасяваш пропорционално главницата ( примерно при 60 месечен заем - всеки месец по 1/60-та част от главницата) и съответната лихва, равна на годишния лихвен процент по дължимата главница за месеца. В този случай вноската е по голяма, но погасяваш по - голяма част и от главницата.

Ако искаш предсрочно погасяване вторият вариант е по добър. Остава и банката да го предлага за малки потребителски кредити. Най - често обаче при потребителските предлагат равни вноски.
Виж целия пост
# 3
На

Ако искаш предсрочно погасяване вторият вариант е по добър. Остава и банката да го предлага за малки потребителски кредити. Най - често обаче при потребителските предлагат равни вноски.

благодаря и за двата отговора.
нямат санкции за предсрочно погасяване, което е добре.  bouquet
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия