Да отпадне ли изучаването на Вазов?

  • 10 479
  • 358
Някой, който е гледал "Здравей, България" вчера сутринта 24.06 може ли да ми каже кои бяха участниците в диспута с тази безумна тема, и въобще нещо повече по въпроса...
Разбрах само, че на сегашните ученици им бил труден Вазов за разбиране,защото езикът му е архаичен...Ще се радвам да се включите  Peace
Виж целия пост
# 1
Не съм го гледала.
Езикът наистина е архаичен, но това да са му кусурите. Ясно е, че Вазов е класика и няма да го махнат (или ще го махнат, пък после пак ще го върнат), но като цяло клишетата още от времето на соца действат с пълна сила. Няма значение какво мисли детето, дали изобщо е разбрало нещо от произведението - важното е да напише и каже това, което се очаква от него. А се очаква да работи със заучени фрази. И другото, което важи не само за Вазов, а изобщо за подбора на произведенията. Важно е да се прави много сериозен анализ на това какъв социален опит имат децата на определена възраст и дали поради тази причина могат да разберат замисъла на едно произведение. Ако детето няма необходимата зрялост то не само няма да прочете произведението, а ако се излъже да го прелисти ще е с голямо неудоволствие и няма нищо да разбере от него. И ще си остане със заучените фрази, които ще забрави до матурата. Например, аз разбрах какви точно са били идеите в Политическа зима на Ботев и какво точно описва и има предвид другите си статии не в осми клас, когато ги учихме, а едва когато станах на двадесет и няколко години.
Виж целия пост
# 2
 Аз лично нямам нищо против да отпадне, от Вазов не съм научила нищо друго в училищните си години, освен това колко досадна може да бъде литературата.
 Може би ако се вкара нов автор, ще се раздвижи малко клишираната и полирана до блясък тематичност  на тема Вазов.
 За първи път ми стана интересен, когато разбрах градската клюка за неговата смърт.
  Статуквото Вазов= на българска литература, не го разбирам.
Виж целия пост
# 3
О, не! Поредната безумна тема.
Виж целия пост
# 4
Няма значение дали е досаден Вазов или не. И на мен не ми е бил любим автор нито в училище, нито после в университета. Но пък да отпадне от учебната програма - това е абсурд. Та той е цял раздел в литературната история на България. Просто нямам думи докъде може да стигне абсурдът, наречен бг държава.
Виж целия пост
# 5
А като го махнат, какво ще остане?? Българските писатели и без това се броят на пръсти (изключвам съвременните "въздух под налягане"). Аз пък не си спомням да ми е бил труден за разбиране, архаичен и т.п. Е, вместо да изчета Под Игото, използвах "намалението", че ни заведоха от училище да го гледаме на театър  Joy Но откъсите дето ги имаше по учебниците ми харесваха като стил и ми звучеше много разбираемо и дори лесно за четене.
Виж целия пост
# 6
Как ще отпадне, бе? Това е любимият автор на Ивайла Бакалова!
Виж целия пост
# 7
Това е пълна простотия. Един българин трябва да познава собсвената си литература. Езикът на Паисий Хилендарски и на Софроний Врачански е още по-архаичен, ако това е проблемът. И не мога да разбера, как преди 20 г. съм разбирала езикът на Вазов, а на сегашните хлапета им е труден. И какво изобщо значи архаичен език - та това е български език и колкото повече думи знаем /били те архаични, неологизми или чуждици/, толкова по-добре ще се изразяваме.
Защото всяка дума носи своя нюанс, който трудно би могъл да бъде заместен със синоним. Това, в случай че изобщо на някой му пука дали речникът му е богат или са му достатъчни стотина нечленоразделни думи, с които да си мучи със себеподобните си.
Не искам да обиждам никого, но много трудно общувам с тийнейджъри. И това, че не знаят български, не ги прави яко яки.
Виж целия пост
# 8
 Вазов е стереотипа за бг. литература,  на чиято база са изписани множество трудове. Иначе не е единствения писател в България, най- удобно пасивния е, това няма как да не му го призная.
Виж целия пост
# 9
За кой клас става въпрос?
Виж целия пост
# 10
Един народ , колкото и да върви напред , тръгне ли да забравя миналото си , нищо добро не го чака . Участниците в диспута бяха една ученичка и една преподавателка по литература , които бяха за това да остане Вазов . Освен тях - един индивид ......... , който беше против . Следващият диспут да не би да е за отпадане на Кирилицата  Shocked.
Аз лично нямам нищо против да отпадне, от Вазов не съм научила нищо друго в училищните си години, освен това колко досадна може да бъде литературата.
 
 За първи път ми стана интересен, когато разбрах градската клюка за неговата смърт.
  Статуквото Вазов= на българска литература, не го разбирам.
   По тази логика жълтите ли вестници да се изучават  #Crazy ?
Виж целия пост
# 11
Това тема за Вазов ли ще е, или за изучаването му в българското училище?

Защото ако ще си говорим за Вазов, опасявам се, че ще има няколко монолога, които обаче няма да са диалог.

Всичко останало ще са празни приказки.
Виж целия пост
# 12
  Аз гледах,но се ядосах и превключих-видях чичко брадат,подпухнал и космат ,с много лошо устна хигиена,буквално дъха ми насмърдяваше през ТВто(той беше да отпадне Вазов) и младо момиче с лилава рокля,която защитаваше изучаването на творчеството.

    Не мога да си представя училището без Вазов,без Епопеята,без родолюбието на което ни учи! Та нали част от многообразието на езика ни се крие и в неговите стари думи и изрази,дори и архаични.Ми дай тогава поговорките -вън,приказките-вънка,а за по-горния курс никакви такива Питагор,Архимед и не знам си какво-от това има ли нещо по - глупаво ooooh!
Виж целия пост
# 13
Това е пълна простотия. Един българин трябва да познава собсвената си литература. Езикът на Паисий Хилендарски и на Софроний Врачански е още по-архаичен, ако това е проблемът. И не мога да разбера, как преди 20 г. съм разбирала езикът на Вазов, а на сегашните хлапета им е труден. И какво изобщо значи архаичен език - та това е български език и колкото повече думи знаем /били те архаични, неологизми или чуждици/, толкова по-добре ще се изразяваме.
Защото всяка дума носи своя нюанс, който трудно би могъл да бъде заместен със синоним. Това, в случай че изобщо на някой му пука дали речникът му е богат или са му достатъчни стотина нечленоразделни думи, с които да си мучи със себеподобните си.
Не искам да обиждам никого, но много трудно общувам с тийнейджъри. И това, че не знаят български, не ги прави яко яки.
newsm10       bouquet
Виж целия пост
# 14
Ами... трудно ми е да изразя категорично мнение. Не че е труден езикът на Вазов, просто той самият е толкова далеч от децата, които растат сега, че съм склонна да вярвам, че не го разбират. Не езикът е архаичен, просто темите му, патосът му, идеите му са абсолютно чужди на децата, до такава степен, че те наистина не го разбират.
И на мен ми е бил досаден и още ми е досаден. Смятам, че "Под  игото" е първият български роман, но освен това, не блести с някакви други особености. Определено Йовков ми е дал много повече храна за размисъл с разказите си, много по-многопластов и интересен. Романите на Талев и Димов са на светлинни години по-добри от "Под игото" (това е лично мнение, разбира се). А ако целта е Вазов да присъства като стожер на Възраждането, ами Ботев и Стамболов могат да свършат същата работа.
Така че много зависи какво искат да махат от програмата. Месеци наред, посветени на Вазов, за мен лично са излишни и дразнещи. В този смисъл, категорично съм "за" подобна реформа.
Но пък "Опълченците на Шипка" категорично трябва да остане в програмата!
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия