На 1г. основно на кърма?!?

  • 1 222
  • 17
Синът ми стана на една годинка, а иска само да суче. Понеже рано го захраних,към 4-5месец, за което много съжалявам, но късно видях форума, в началото много ги ядеше пюретата, но сега отказва и иска само да суче. Освен кърма яде и кашите на Слънчо, плодове гледам да му давам , но няма голям интерес, хапва си малко, обича и царевични пръчки, мъжът ми му дава, но все спорим с него за това, защото не мисля 4е са му полезни. Пробвала съм да му давам попара, но и една лъжи4ка не иска да хапне от нея, а и аз не бих я яла. Днес имахме прогрес, хапна си от пилешката супа, която му бях направила,но после пак искаше да су4ка.Посъветвайте ме какво да правя, нормално ли е да е все още по4ти само на кърма? Той и нощем все още хапва по един-два пъти , много съжалявам ако има подобна тема, но нямам много време да 4ета... Embarassed
Виж целия пост
# 1
Моята Лора също е почти само на кърма, но тя се захрани късно, искаше да яде с пръсти, и пюретата и кашите така и не ги хареса. Аз се успокоявам с това, че тя поне дъвче, а има само 2 зъба  Laughing, хапва си  попарка, кус кус, и почти всичко от нашите чинии, дории и сандвичи с кашкава.
Може проблема да е, че не иска да дъвче детето, след като хапне кашичка иска ли да суче. Можеш да му даваш кус кус или ориз, те хем не се дъвчат, хем не са пасирани.
От вашите чинии опитва ли си манджа, можеш да разгледаш темите за педагогическо  захранване.  newsm78
Виж целия пост
# 2
Според ме не е притеснително, важното е да продължаваш да предлагаш твърда храна, а за да предизвикаш интерес пробвай всичко каквото се сетиш: да се храните заедно на масата, да му предлагаш ти с пръсти или той да си взима с пръсти или с лъжичка, да си държи сам краставичка, домат, ябълка или друг плод и да си отхапва. Моята дъщеря прояде също така след годинката и то когато започна да се храни от нашата храна, като аз се стремя да готвя максимално здравословно и безсолно, но и сега не яде всичко само, което и се стори вкусно, но общо взето съм доволна.
И още един съвет в никакъв случай не давай, царевични пръчици, солети, вафли, не само защото са особенно вредни за едно толкова малко дете, а и защото първите години са от голямо значение за оформяне на вкусовите качества за в бъдеще, а и аз лично видях вече няколко деца, които в началото си се хранеха нормално, но откакто ги захраниха с подобни лакомства, станаха направо злояди, общо взето сега вместо готвено се хранят със солети и пръчици и вместо плодове хапват вафли, бисквити и кремчета. ooooh!
Виж целия пост
# 3
Да, той не обича да дъвчи , а има ве4е 11 зъба! Ако има по-големи парченца ги плюе, затова се налага всичко да му го пасирам.
Виж целия пост
# 4
Щом не дъвче... трябва някой сблъскал се с такъв проблем да сподели. Може както писах да пробваш с ориз, кус кус, или да му даваш ако иска банан сам да си държи в ръчичка и да си го гризе. Лора още от 8м и давах така ябълка да си смуче и банан, иначе да уточня тя е на 1,1 год. и прояде по-солидни (сухар и половина на попара) количества храна след 10м.
Ето ти линк към темата на майките практикуващи педагогическо хранене, т.е. детето яде от общата семейна храна заедно с вас. Аз до някъде го прилагам, когато ние хапваме тя се върти около нас, даваме и по нещо и като си го сдъвче се връща за още. Заедно с това 2 пъти на ден и давам някоя манджичка сготвена за нея, но по мой вкус, мога и аз да и я доям.

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=376117.0
Виж целия пост
# 5
Само имай търпение.
И ние сме на годинка. Ядем гладко пасирано иначе повръща. Единствените парченца, които приема цели това е хляб. Сучем доста.
Преди месец юнака откада да яде. Стиска устата и ми се хили. Педиатър ме посъветва да имам търпение и да продължавам да кърмя. От скоро пак прояде.
Имай търпение и продължавай да предлагаш храна. Но не и царевични пръчици.
Виж целия пост
# 6
Днес му дадох пар4е  банан, но го нагълта цялото ,взех му го и го направих на малки пар4ета, а той вместо да ги яде по4на да ги ма4ка в ръцете. Мене много ме е страх да не се задави като лапне някое по голямо пар4е плод или нещо друго, затова и предпо4итам да му ги давам на малки пар4ета или да му ги настъргвам на рендето или в пасатора  Thinking
Виж целия пост
# 7
Здравей,
и аз миналата година имах такъв "проблем" (а то не е проблем въобще Simple Smile)
Моя син в продължение на около 2 месеца почти отказваше храна различна от кърмата и солетите (за следобедна закуска обикновено ги искаше). Аз много се притеснявах, какво ли не правех само и само да хапне малко. Сега го отчитам като грешка, естествено.
Със сигурност си чувала репликата, че детето си знае най-добре. Така че води се по него.  Peace
Предлагай храна, гледай да е разнообразна, опитай да предложиш готови пюрета, детска кухня (държавна и частна), сготвена от теб храна - може някое от всичките да му се услади. Моя прояде по-стабилно след 1г 4м. Също мога да те посъветвам да му предложиш да се храни сам, първо с вилица. На децата им е страшно приятно да гледат какво и как хапват мама и тати и да ги копират. Направи картофи, моркови, грах - може на пара, може и в тава да ги опечеш и му дай да боцка сам. Насърчавай го да се храни сам. Предлагай, но не го натискай. Моя син попара не яде, но пък филийка с масло и сирене колко обича  Grinning  Какато и парченце кашкавал и обича да има в едната и в другата ръка  Laughing
Така че помисли за предлагане на храната по по-различен начин.
И разбира се, както по-горе са те посъветвали - имай търпение.
А и сега в жегите на мен не ми се яде, камо ли на детето, отчети и този фактор.
Успех и спокойно, ще прояде детето   Hug
Виж целия пост
# 8
Благодаря на всички за препоръките, ще се вслушам в съветите ви! Peace
Виж целия пост
# 9
Включвам се да следя темата, защото и моята дъщеря е така. След няколко дни става на годинка, а основната й храна е кърмата. И тя отказва да яде неща, които не са гладко пасирани.
Виж целия пост
# 10
Здравей, моят син е вече на 1г и 1м и все това е почти изцяло на кърма, твърда храна приема само и единствено когато той иска и то в количества далеч от минималните за възрастта му, захраних го на 7м и в началото изяждаше с охота цяло пюре, но след като започнаха да му никнат зъбите му секна ентусиазна за твърда храна, друг фактор е и топлината сега лятото почти няма дете което да не е намалило апетита си.
От опит те съветвам бъди търпелива.
Напълно подкрепям Ферди  Peace
Виж целия пост
# 11
Преди малко му сготвих зеленчукова супичка, малко картоф, броколки,спана4е малко морков и лук, ще видим сега като се наспи дали ще хапне малко Rolling Eyes
Виж целия пост
# 12
Понеже вече са ти дали много добри идеи за храненето, няма да повтарям. Искам само да ти обърна внимание на нещо друго. Моето момиче прояде повечко чак когато проходи - на година и два-три месеца. По-голямата физическа активност определи и повишения апетит Simple Smile
За дъвкането - давай не само супи и пасирани храни, а и бисквитка, парче хляб, сиренце, плод... Ако съвсем не се сеща да дъвче, сложи парченцето отстрани, в бузката, това обикновено ги кара да дъвчат. Винаги го слагай на масата с вас, да вижда как се храните и пред себе си да има храна (дори и с ръце да се храни, пак е добре).
И сега най-трудното - спри да се притесняваш  Grinning Не знам как, но малките усещат, че мама се притеснява за храненето им, и съвсем изгубват апетит.
А това, че си досуква - според мен е много хубаво  Laughing
Желая ти успех!  Hug
Виж целия пост
# 13
Съвет не мога да дам,но бих искала да се възползвам от тази тема за да споделя как е при нас и ако някой има мнение да каже какво мисли.И ние вече направихме годинка и от известно време/1 седмица/ вместо да намаля кърменето ми се налага да го увелича - момчето просто си иска, и то доста често.Мисля си ,че може да е от жегите и нали му е по-лесно, отколкото другите храни.Иначе си хапва и манджички,плодове,детско плодово мляко.Също е възможно да е заради зъби,но те така и не излизат,има си само два
Виж целия пост
# 14
Дъщеря ми също живее основно на кърма.  Grinning
Пюрета, детска кухня, готвено от мен - изяжда по няколко лъжички само. Слава Богу, няма претенции да е пасирано. Дъвче сама, което отдавам на факта, че откакто я захраних (на 6 месеца), редовно й давам да си смуче или дъвче нещо. Започнах с морков, ябълка, краставица; после когато въведох глутенът, давах сухар или бисквита. Отскоро й давам и солети.
Мисля си, че можеш да предизвикаш интерес към храната, ако му даваш сам да се храни. Дай му нещо по-твърдо, което ще му е трудно да отхапе - морков например. Знам, сигурно трепериш, че може да се задави, но трябва да се научи. Не може до 3 години да му пасираш.  Wink Просто бъди до него постоянно. Хапвай и ти пред него.
Дъщеря ми много обича да се "черпи" от нашата салата. Затова правя една малка без подправки за нея. Пробвай, каквото знаеш, че обича, малкопо малко да предлагаш в "уедрен" вид. Успех!
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия