Помогнете! Бебето не ака.

  • 134 743
  • 108
Имаме прекрасно бебче на 1 месец. Досега се хранеше и акаше нормално, но сега вече 4 дни не е акало. Майката има кърма и бебчо наддава много добре, но сега този проблем ни тревожи. Водихме го при личния лекар и му изписа " Гастрокинд" - 6 табл. дневно. Тази доза / според мен/ голяма не му помогна. Помогнете!!!
Виж целия пост
# 1
привет и от мен.
аз също имам бебче на месец половина,и ние от 2 седмици се мъчим с тия акита.досека два пъти правим клизмичка,но не действа.изхождасе след ден.сега пак го имаме тоя проблем вече 4 дни беба не е акала.но вече и сапуна не помага,термометъра също.
иначе беба яде доволно и наддава.пръцка си.но не ака.та.. ако някой знае лек да помага....много моля.
Виж целия пост
# 2
Здравей,
Чудесно е, че се опитваш да подкрепиш майката и бебето и да потърсиш необходимата за това информация. А можеш ли да ни кажеш малко повече информация за бебето и майката. На каква храна е бебето само на кърма, кърма и адаптирано мляко, предлагате ли вода и ако да колко често? По колко напишани памперса има за 24 часа и как е пишкало и акало преди да възникне сегашната ситуация? Личния лекар освен, че е изписал Гастрокинд каза ли нещо друго за здравословното състояние на бебето? Бебето как изглежда - спокойно ли е, жизнено ли е, цвета и тургора на кожата нормални ли са? Майката да се е хранила с нещо по-различно, отколкото досега? Майката храни ли се нормално (не много, но и да не забравя да се храни все пак) и приема ли 2-2.5 литра течности за ден? Какво е било наддаването на бебето от раждането до сега, както и най-ниското тегло след раждането. Каква е точната възраст на бебето? Може би въпросите ще се сторят много, но тези неща са свързани и всяко едно от тях би могло да има значение  bouquet
Виж целия пост
# 3
Ако бебето е спокойно, по-добре никакви инвазивни процедури да не се правят... това със сапуна или с термометъра.. така не се помага на бебето. Правете масаж на коремчето с цяла длан, по часовниковата стрелка с леко притискане или свийте крачетата на бебето към корема. По принцип е нормално кърмените бебета след 1-2 месец да започнат да се изхождат по-рядко и задържане до 5-6 дни не било проблем, стига детето да се чувства добре. Пожелавам ви успех..
Виж целия пост
# 4
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=293727

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=395206.0

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=410629.0

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=410792.msg11777347#msg11777347
Виж целия пост
# 5
Здравейте, това което мога да кажа от  личен опит е да не се притеснявате, ако детенцето е спокойно. От това, което знам, ако детенцето е само на кърма до 4-5 дена дори седмица не е притеснително, защото липсата на ако означава пълно усвояване на кърмата. Чувала съм, че майката може да опита да помогне като хапва повече кайсии и праскови. (честно казано при нас нямаше ефект) Ако обаче има напъни за акане и детенцето е видимо, че изпитва болка, както беше при нас, тогава трябва да се предприемат мерки. Ние бяхме по-големи от вас 6-7 месечни (тъкмо захранени с ябълка и аз реших, че е от нея) и пред медикаментите аз предпочетох клизмата. За щастие това ни беше първото и последното сериозно запичане.
Виж целия пост
# 6
Ако беше по - голямо бебенцето бих ти казала да не се притесняваш, но бебето е малко и това неакане може да показва проблем с храненето. Ако е само на кърма можеш ли да кажеш как суче долу горе, "режимът" му какъв е: колко пъти яде на ден, колко е продължителността на кърменията, има ли кърмене нощем и колко на брой. А колко са напишканите памперси за един ден ? Бебето пие ли вода и по колко милилитра ? Сокчета дават ли му или чайчета за колики и какви ? Капките за колики понякога запичат, затова питам  Wink Разбираш ли, рядко се случва бебе изцяло на кърма да се запече, по - вероятно е ако е по - голямо бебето /на 4-5 месеца/, да усвоява добре кърмата и да се изака след няколко дни, но без да е гъсто акото т.е. имаме не запек, а разреждане на честотата на изхожданията. При толкова малко бебче обаче може проблема да е, че няма какво да изака т.е. бебето не се храни добре. Това е и причината да те подлагаме на този "кръстосан разпит"  Mr. Green Ти казваш, че майката има достатъчно кърма и бебето дасега е наддавало добре, това е прекрасно, но все пак не е лошо да се отхвърли вероятността бебето да не си дояжда. Това ще стане по - ясно като напишеш малко повече за организацията на кърменето при майката и бебето, а ако може и тя да се включи ще е още по - добре  Peace
Виж целия пост
# 7
Благодаря за съучастието към проблема! Ние живеем заедно и мога да отговоря на всички въпроси. Родено е на 5 юни - 3400 г, изписано на 3270 г. В момента тежи 4600 г. Майката го кърми, но на по- често от 3 часа. Кърма има много. Нощем спи спокойно от 21.00 ч до 4.00 ч. Кърми го по това време и след това се буди на по един час и вече пие вода или само полюшване. Пишка често, по на около половин час веднъж. От около 10 дни му даваме чай с анасон, подсладен. След това и капките "САБ". После се появи проблема. Опитвали сме / с неохота/ с термометър, но не става. После с "Гастрокинд" пак не стана. Сега детската лекарка каза да не му се дава нищо подсладено, майката да се храни с повече зеленчуци и супички, но тя и до момента така  се хранеше, да пие течности и на бебчо да не му се дава чай с анасон или копър, а само отвара от овесени ядки. Каза още, че жълтеницата не е преминала и запичането се дължи на нея. Ако не стане до седмица ще му направи клизма. Бебенцето е сравнително спокойно или поне не е променило поведението си от преди.
Виж целия пост
# 8
Бебето е наддало 1330 гр.  Laughing Браво на вас, определено не е недохранено. Сега за неакането:  капките Саб Симплекс съдържат симетикон и често запичат, подслаждането на чай или вода на бебе не е хубаво, захарта много вреди, а и е ненужна.  В никой случай не давайте овесена вода, овесът съдържа глутен, той се въвежда в менюто на детето поне на 6 месечна възраст. Много помага масажче на коремчето на бебето, въртеливи движения по посока на часовниковата стрелка и да прави гимнастика с присвиване на крачетата към коремчето, така му се помага да се изака. Ако много държите да дадете лекарство за евентуалния запек, по - добре питайте лекарката да изпише Дуфалак отколкото тази овесена вода. Майката може да яде круши или да пие сок от круши, абе тя нали си знае какво й действа разхлабващо /при мен е липов чай с мед/, като пие тя, действа и на бебето чрез кърмата.
И най - важното от написаното дотук: ти пишеш, че бебето е спокойно, наддава добре и пишка добре. Ако бебето имаше запек и му беше тежко на коремчето, щеше да пъшка, да се напъва, да хленчи, видимо да не се чувства добре, така че по - вероятно запек няма, а просто се изхожда рядко. Най - добре правете масажче на корема, свивайте крачетата към коремчето и нека майката кърми по - често и да хапва разхлабващи неща.
Направи ми впечатление, че след кърменето в 4 часа, на бебето му се дава само вода, защо ? Нали не се опитва майката да вкарва някакъв режим от по 3 часа пауза или нещо такова ? Ако е това, моля те кажи й, че не хубаво това, детето в първите месеци трябва да се храни винаги когато поиска, дори няма нужда и вода да се дава. Кърмата е предостатъчна и за храна и за вода на бебето, освен това колкото повече кърма яде бебето, толкова по - бързо ще мине жълтеницата. Прочети тук за жълтеницата по - подробно:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=22297

Цитирам част от статията:
" Ето някои препоръки за предпазване и/или лечение на нормалната, физиологична жълтеница:

Хранете бебето си от рано и често. Помнете, че коластрата действа като слабително и честото изхождане понижава нивата на билирубина. Следете уринирането и изхождането на бебето (вижте статията "Как да разбера дали новороденото ми бебе изсуква достатъчно”).

Избягвайте даването на вода. Само 2% от булирубина се изхвърля с урината, а 98% - с изхожданията. Коластрата и млякото съдържат мазнини, кото стимулират чревната перисталтика, а водата може да напълни стомаха и желанието на бебето за сукане да намалее.

Будете бебето за хранене поне през два часа и се стремете да го държите будно по време на сукане. Една от последиците от жълтеницата е сънливостта, особено ако бебето е подложено на фототерапия. (Вижте статията “Събуждане на сънливо бебе”)
"

Успех и пиши като има някакво развитие  Peace
Виж целия пост
# 9
аз имам един изпитан метод- Дъщеря ми като бебе имаше същия проблем не щеше да ака или неможеше. Метода е малко бабешки вземате едно листо от мушкато и малка част от  дръшката се жкаржа в дупенцето на мъничето. След около минута работата е свършена. Сигурно не ви се вярва и аз така не вярвах, но от тогава сред цветятя ми има и мушката Simple Smile Сега чакам второ бебе и гледам да имам повечко от това цвете защото листата може отново да ми потрябват. Пробвано и изпитано средство!!!!
Виж целия пост
# 10
Здравейте отново! Днес е добрият ден /седмият/ и бебето се изака. Това стана след като пи "Фризовом". Тъкмо щяхме да го водим да му направят клизма като крайна мяра и то като във филмите ...в последния момент. Сега витае страха да не се повтори тази одисея отново и не му даваме глюкоза, която пък е нужна за преодоляване на жълтеницата. Тя се проточи, пък бебо е вече на 36 дни.
Отново мили млади майчета ви благодаря, че сте съпричастни и не ми писахте, че това не е моя работа. Бъдете здрави и щастливи с вашите малки момиченца и момченца!
Виж целия пост
# 11
Браво на бебчо, добре че не се е наложило да правят клизма  Peace Може ли само да попитам как изглеждаше акото на бебето ? Беше ли с консистенцията на пластелин, на топченца или  не newsm78?

Blondy_J  това с мушкатото е ужасно  Confused
Виж целия пост
# 12
Преди около месец и моят син имаше имаше този проблем за няколко седмици. Ходеше на 3-4 дни. Тогава беше на 4 месеца. Имахме късмета, че когато това започна, бяхме в Лондон. Там не можеш да купиш нищо за бебче, без да е прегледан от лекар и да му е предписана рецепта. Това, което съпругът ми успя да изпроси в аптеката след дълги обяснения и молби за това как плаче неутешимо бебчето и страда, беше свещички Glicerin Suppositories 1g Infant's. Действието му е почти моментално - до 10 - 15 мин. Понякога съм му слагала свещичката вечер и на сутринта е готов. Когато се върнахме в БГ, педиатарката му каза, че това е най-доброто за едно бебче и не води до пристрастяване и залиняване на червата. Предназначени са за бебета до 1г. Тук идва голямото НО, защото не се продавали в БГ. Ако можете да си ги купите от другаде, го направете.
Виж целия пост
# 13
Здравейте на всички мами, които се сблъскват с този проблем. Искам да споделя моя опит по въпроса. Нашето бебче е на месец и 3 дни и не беше акало 2 дни. Толкова се притесних, разрових се тук във форума и разбрах, че като сме само на кърма било нормално и за повече дни да не ака, но въпреки това не бях спокойна, а и ми се струваше, че и на него не му е добре. Обадих се на майка ми да я попитам какво да правя, при нея беше една нейна приятелка рускиня и тя, като дочу за какво става въпрос ми каза какво да направя. Малко е шантаво, но действа моментално. И така както си държах  телефона и говорех с нея тя ме попита дали имаме у нас Мушкато (това е съксийно цвете) и аз и казах че имаме, тогава тя ми каза да откъсна едно листенце с дръжчицата му и да пъхна дръжчицата в дупето на бебо и така тя обяснява аз го правя и не минаха и 10 секунди и малкия започна да ака... избута листенцето и напълни целия памперс а аз стоя и не мога да повярвам. Сега спи блажено! Затова не давайте никакви лекарства, а пробвайте този трик и сами ще се изненадате как действа!!!!
Виж целия пост
# 14
След първия месец, моето бебе почна да ака на 4-5 дни, след това на 5-6, достигало е до 8-9 дни.
Не мога да кажа, че не се притеснявах.
Той беше само на кърма и според мен много добре я усвояваше.
Какви ли ужасии не слушах.
Дори ходихме при гастроентеролог в Педиатрията.
Нищо.
Не позволих да му правят клизма, нито мушкато, термометър 2 пъти и това е.
Нито Дуфалак, нито МИП имаха ефект, според мен.
Само масажче на корема и каране на колело.
Когато акаше, си беше с рядка консистенция.

Не съм виждала вашето бебе, но моето беше спокойно, смееше се, спеше си.
За това трябва да прецените вие сами.
Сега го захраних с плодово пюре и ака всеки ден по малко.
Успех!
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия