Off topic: Zdravni osigurovki

  • 3 210
  • 20
Tokushto prochetoh v edin vestnik mnenieto na chitatelka, ot koeto si pravja izvoda che ima njakakvi reshenija, spored koito bulgarite jiveeshti v chujbina trjabvalo da plashtat vnoski za zdravno osigurjavane v Bulgaria, nezavisimo che se osigurjavat v drugi durjavi. Ne stiga tova, ami mai i sus zadna data trjabvalo da se plashta. No tui kato tova beshe samo komentar na neshto, koeto ochevidno e publikuvano po-rano, ne sum suvsem sigurna kak tochno da go razbiram. Iskam da vi popitam chul li e njakoi neshto podobno i znae li poveche po vuprosa. Tova samo predlojenija i diskusii li sa ili veche e v sila?

Jiveja veche 10 godini izvun Bulgaria i ako prez tova vreme sum polzvala njakakvi zdarvni uslugi, to sum si gi plashtala kato chastno litze 100%, taka che sega prosto ne proumjavam kak moje da plashtam za neshto, koeto ne polzvam. No ot druga strana poznavaiki sistemata, vsichko e vuzmojno da sa izmislili, zatova pitam.

Nai-verojatno mjastoto na tazi tema ne e tochno tuka, no tui kato vijdam che dosta ot vas jivejat zad granitza, reshih che moje bi njakoi e chul poveche.

Pozdravi i uspeshna nova sedmitza!
Виж целия пост
# 1
Честно каЗано неЗнам какво са решили по въпроса За живеещите в чужбина... логично би било да не плащат За теЗи години, в които не са били в България. Confused: Може би пише нещо повече на страницата на НЗОК (така ли се каЗваше?)?
Аz си сключих Застраховка За чужбина от тук, с която, ако идава в България и нещо стане, да ми се върнат парите чреЗ нея, които ще плащам на лекарите.

Но иначе ще ми бъде интересно да науча нещо по въпроса.
Виж целия пост
# 2
Понеже в Бг решенията се вземат противно на всяка здрава логика и обичайно във вреда на редовия гражданин, въпросът с осигуровките стои точно така - дължиш ги на държавата, за минало време, независимо къде си живял, независимо дали си плащал осигуровки в други държави. Въпреки че по друг закон трябва да си живял повече от 8 месеца в Бг, за да имаш задължения към държавата. Въпреки че не си ползвал здравни услуги през посочения период от време в Бг.

Това е положението.
Виж целия пост
# 3
Моля? Дължа на държавата? КАКВО? За какво?

Тези хора са луди...

Значи... да речем, че някой ме натисне да плащам здравните си осигуровки за последните 12 години (през които съм била в България ОБЩО надали ще има и 3 месеца)... за колко голяма сума става дума?

По тази логика тогава, на мене ми дължат плащането на детските надбавки за последните 4 години. Аз имам дете което е на половина българче, няма значение, че живее както и майка си, в друга страна.

Да им го аз на тез политици... Вбесиха ме!
Виж целия пост
# 4
Става въпрос само за ограничен период от време, от 2000 година, ако не греша. Дали на беше от 2001 г., просто не ми се рови сега да проверявам.

Иначе на сайта на НЗОК има място, на което можеш да провериш дали си длъжник - въвеждаш си ЕГН - то и ти излиза информацията.
Виж целия пост
# 5
Ах... прекрасно... Отивам да видя.

Отидох и видях... след малко лутане намерих правилното място... или поне аз така мисля... Въвведох ЕГНто си.. и ми каза: Нямате данни за това ЕГН!

Това ще рече какво?
Виж целия пост
# 6
Цитат на: Мама от Финландия
Нямате данни за това ЕГН! Това ще рече какво?


Нямам ни най малка идея. Там някъде имат и форум, можеш да питаш в прав текст. Но, ако искаш съвет, не се занимавай. Grinning
Виж целия пост
# 7
Мели, приемам съвета ти!  Grinning
Виж целия пост
# 8
Meli,

mnogo blagodarja za otgovora ti i za informaciata!

Goljama divotija naistina. Skoro moje da reshat i danyk obsht dohod da ni sybirat. Zashto ne, kato taka i taka sa zapochnali sys zdravnoto osigurjavane....


MOF,

(izvinjavai za tova sykrashtenie, no imeto koeto si izbrala e mnogo dylgo za pisane  Simple Smile ) az syshto se porazrovih za moeto EGN, i za men njamat danni. I az kato tebe smjatam da si traja pri tova polojenie, sled kato nikoi ne me tursi. Silno se nadjavam che kogato BG vlezne v EU edin den tija nedorazumenija na juridicheskata misul shte otpadnat avtomatichno.
Виж целия пост
# 9
Цитат на: Мама от Финландия
Ах... прекрасно... Отивам да видя.

Отидох и видях... след малко лутане намерих правилното място... или поне аз така мисля... Въвведох ЕГНто си.. и ми каза: Нямате данни за това ЕГН!

Това ще рече какво?


Ако никога не си работила в БГ и никой работодател не те е осигурявал както за социалното така и за здравното осигуряване не си влязла в регистрите на НОИ. Затова няма и данни за твоето ЕГН.
Виж целия пост
# 10
Grinning

Първо за МОФ съкращението... Нямам нищо против това. Тук има много използващи го.

Второ за ЕГНто и работенето в България. Права си, Valka, никога не съм работила, не смятам и да работя в БГ. Няма значение, че си ми е родината, че там съм изкарала по- голямата част от детството си и че там са всичките ми роднини с изключение на майка ми. За мен живот там няма... освен ако не се пръкна милионерка някой ден.
Виж целия пост
# 11
Цитат на: Meli
Става въпрос само за ограничен период от време, от 2000 година, ако не греша. Дали на беше от 2001 г., просто не ми се рови сега да проверявам.

Иначе на сайта на НЗОК има място, на което можеш да провериш дали си длъжник - въвеждаш си ЕГН - то и ти излиза информацията.


А кои е сайта на НЗОК? Може ли да го напишете че и аз да се проверя?
Виж целия пост
# 12
Цитат на: Krassi

А кои е сайта на НЗОК? Може ли да го напишете че и аз да се проверя?

Краси, аз намерих това Ама не съм гледала къде се попълва и проверява с ЕГН-то
Виж целия пост
# 13
Цитат на: Meli
Иначе на сайта на НЗОК има място, на което можеш да провериш дали си длъжник - въвеждаш си ЕГН - то и ти излиза информацията.

Може ли някои да ми даде точния линк на това място моля, където може да се въведе ЕГНто, Защото не мога да го открия на сайта им?
Виж целия пост
# 14
http://healthinsurance.nssi.bg/report_healthhtm.asp

Мисля, че е това!
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия