Едно бързо въпросче....за кърмата

  • 451
  • 6
Първо да каже че четох,но не разбрах"Какъв е състава на кърмата и как се образува".Доколкото разбрах състава на кърмата би трябвало винаги да е един и същ,защо тогава не трябва да пием алкохол примерно,след като организма си взема само което му трябва(глупаво ли звучи),и защо всички казват"Ти си хапни а то чрез кърмата ще си хапне и детето.Е как така нали винаги майката природа я произвежда по един и същ начин newsm78
Виж целия пост
# 1
Всъщност състава на кърмата не винаги един и същ и това я прави идеалната храна за бебетата ни - мени се спред възрастта им. В началото както знаеш жените имат коластра - богата на имуноглобулини и изключително важна за бебето, особено за недоносеното (то което често го лишават).
При напредване на възрастта на бебето състава и пак започва да се доближава до коластрата, защото порасналото дете вече няма нужда толкова от хранителните и качества, колкото от имунологичните.

Променят се също и мирисът и вкусът според това какво е яла майката. Но основните витамини, мастни киселини и други ценни вещества си остават с постоянно присъствие в кърмата.
А това твърдение, че организма си взема всичко необходимо за да произведе кърмата и по-скоро дефицитът остава за майката е вярно, но не значи той има избирателна способност - "ще взема полезното, а ще оставя вредното" Wink
Както казва Бу - 40% от алкохола преминават в кърмата. Много от лекарствата също, но в различни концетрации, това е и една от причините някои да са съвместими с кърменето, а друг - не.
Чела съм също, че това дали някое вещество ще се отрази на кърмата и ще премине в нея зависи от размера на молекулата му. Но не бих се наела да го обяснявам с подробности, може би Хедра ще го направи  Mr. Green Wink
Виж целия пост
# 2
Ако въпросът ти е дали да пиеш по едно малко и това пречи ли на кърменето - ще ти кажа. Ако много ти се пие, направи го. Гледай да не е преди, а след кърмене, ако това е възможно, и да не е практика. Wink
Виж целия пост
# 3
Много ти благодаря Jade,за изчерпателния отговор,стана ми по ясно.А за пийването,си пийвам вечер след кърмене една чаша вино,мисля че не е много лошо
Виж целия пост
# 4
Не мога да обяснявам с подробности,понеже не съм спец - ти си обяснила достатъчно като за лаици като всички (или поне повечето) от нас Grinning
Съставът на кърмата не е винаги един и същ - това,което е непроменимо,е че винаги съдържа необходимите за бебето вещества,витамини и минерали в подходящите за възрастта и нуждите му съотношения и концентрация,а ако има недостиг на някое от тях,страда майчиния организъм.Но твърде много неща могат да преминат в кърмата,особено разните видове химични съединения,които не се срещат в природата,а са измислени от човека и съответно организмът не ги разпознава като вредни и не може да ги елиминира или поне да ги ограничи(това много общо казано,да не се хване някой за думите сега).Същото е като по време на бременността - там плацентата изпълнява защитни функции,но разните лекарства и отрови преминават тази бариера просто защото не са от веществата,с които човешкия организъм се е сблъсквал милиони години и си е изградил защита срещу тях.
Т.е. организмът си взима от храната каквото му е нужно,но за съжаление при тези химични процеси не се повлияват и всичките вредни вещества,които поемаме - щеше да е прекрасно,ако беше така и щеше да е от голяма полза не само за бебетата,но и за нас.Но...не сме доживели още такова приспособяване.И затова трябва да си пазим децата съзнателно,а не само да разчитаме на организма си.
Виж целия пост
# 5
Аз не съм специалист по "състава на кърмата", но да си кажа какво съм попрочела Grinning. Кърмата съвсем не е с постоянен състав, напротив състава на кърмата се променя в зависимост от нуждите на бебрто и начина на живот и хранене на майката. Ако кърмата беше с постоянен състав, то тогава нямаше да е проблем да се напарви адаптирано мляко, съотвтсващо тоста точно по състав на кърмата(мое мнение). Всеизвастно е че при болест на детето в организма на майката се синтезират съответните антитела(най-общо казано) и се предават чрез кърмата на детето.
Виж целия пост
# 6
   Знаете ли откъде може да се прочете точно какъв е състава на кърмата?
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия